DUYURULAR

METİN YILANCI

Emeksiz Kadın Var Mıdır?

Dünya üzerinde kadın hareketleri ilk olarak Fransız devrimiyle başlamıştır. Birçok kadının bu devrime destek vermesi "eşitlik, özgürlük ve kardeşlik" haklarını kendileri için de talep etmesi dönemin en başarısız sonuçlarındandır.

Tarihler; bu kadınların talep ettikleri hakları alamadıkları gibi sahip oldukları birçok hakların da kaybedilmesini yazar.

Tarih; kadın hareketinin öncülerinden biri sayılan Fransız yazar Olympe de Gouges,  1791 Anayasasının kabulünden önce yazdığı ”Kadın Hakları Beyannamesini” Kraliyete sunarak kadınlara eşit oy hakkı tanınmasının yolunu açmak istediğini ancak 1793 yılında giyotine giderken bu filozof kadın tarihin en çarpıcı ifadelerini kullanarak “Madem ki kadına giyotine çıkma hakkı veriliyor, öyleyse kürsüye çıkma hakkı da verilmelidir” sözlerini de yazar.

Değilmi ki tarih, batıdan doğuya tüm kadınların bitmeyen çilesini, mücadelesini, haykırışlarını da yazar.

Nitekim bu anlamlı gün, haklı bir mücadelenin elim bir olaya dönüşmesi neticesinde ortaya çıkmıştır.

8 Mart 1857'de Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi daha iyi koşullarda çalışmak istedikleri için greve başladığında polisler işçilere önce saldırdı, ardından işçileri fabrikaya kilitledi. Fabrikada yangın çıktı. Çıkan yangından kurtulmaya çalışan işçiler fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamadılar. Ve 129 kadın, 23 erkek işçi hayatını kaybetti.

Yangında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.

Ülkemizde de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanmış, 1984 yılından sonra ise daha büyük önem kazanmıştır.

Emeksiz kadın var mıdır?

KADIN; toplumun anası, cefakarı, vefakarı aynı zamanda yegâne hazinesi, yaşama gücü, ulusal kuvvetinin tam karşılığıdır. Emeğin, göz nurunun, alın terinin ve hizmetin karşılığıdır KADIN. İnsanoğlunun yarısı iken diğer yarısını da yetiştirendir KADIN. Besleyen, büyüten, ilk ana eğitimi veren,  anayurdu vatan yapan Anadoludur KADIN.

Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve Allah'a ve Resûlü’ne itaat ederler. İşte Allah'ın kendilerine rahmet edeceği bunlardır. Şüphesiz, Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (Tevbe Suresi, 71)

İşte bunun içindir ki “KADIN”ı ayrıştırmadan, öncelikle ve kesinlikle "İNSAN" olarak değerlendirmenin ne kadar önem taşıdığını idrak etmeliyiz.

Sosyal anlamda toplumun bir bireyi olarak kendi ayakları üzerinde durabilmesinin desteklenmesini amaçlamalıyız.

Kadınlara ait hakların kullanması yönündeki engelleri ortadan kaldırmalı, kadına yönelik şiddetin kaynağı olan eşitsizliği, şiddeti, yoksunluğu, ağır işçiliği, sosyal güvencelerden mahrumiyeti, toplumsal baskılar gibi daha birçok sorunların çözümünü bir an önce bulmalıyız.

Erkek olsun, kadın olsun, bir mü'min olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz Biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz. (Nahl Suresi, 97)

Nitekim; anma ve kutlama günü olarak anılan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tüm kadınlarımız için daha yaşanılası bir dünya ve yaşam hakkı için verilen mücadelenin simgesidir. 

Bir Hadis-i şerif’te; Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir, buyrulmuştur. İslam’ın kıymetlisi, Rabbimizin “EMANETİM” olarak bildirdiği, cenneti ayakları altına serdiği tüm kıymetli kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlu olsun.

* * *

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Ankara’da düzenlenecek olan etkinliğe katılmak için Bursa’dan yola çıkan Türk Metal Sendikası üyesi işçilerini taşıyan otobüsün kaza yapması nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza en derin duygularla Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Es-selam.

 
METİN YILANCI DİĞER YAZILARI

ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans