DUYURULAR
Yılancı: Kuruş değil, Duruş Sendikacılığı Yapıyoruz

Yılancı: Kuruş değil, Duruş Sendikacılığı Yapıyoruz


Büro Memur-Sen İstanbul 8 No’lu Şube İl Göç Müdürlüğü çalışanları ile kahvaltıda buluştu

Büro Memur-Sen İstanbul 8 No’lu Şube İl Göç Müdürlüğü’nde çalışan ve tercihlerini Büro Memur-Sen’den yana kullanan üyeleri ile Fatih Belediyesi Topkapı Sosyal Tesisleri’nde kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıya Genel Başkan Yardımcısı Metin Yılancı, Memur-Sen İstanbul İl Başkanı Durali Baki, şube yönetim kurulu üyeleri ve İstanbul Göç Müdürlüğü çalışanları iştirak etti.

İstanbul Göç Müdürlüğü Personelinin Büro Memur-Sen’e katılım kahvaltısında açılış konuşmasını Şube Başkanı Hasan Çağlar yaptı. Çağlar konuşmasında sendikalı olmanın önemi ve Büro Memur-Sen üyesi olmanın ehemmiyetinden bahsederek şunları söyledi :

“Demokratik ve Sosyal Hukuk Devleti olmanın en önemli göstergelerinden biri de örgütlenme özgürlüğüdür. Çağımız örgütlü toplum çağıdır. Ancak örgütlü toplumların sesi duyulmaktadır. Onun için “Hak verilmez, alınır.” deniyor. Örgütlü topluluk sayıca az da olsa örgütsüz çoğunluğa hükmediyor ve onu idare ediyor. Çağdaş demokrasi her şeyi devletten bekleme yerine, hukuk dahilinde haklarını arayarak, bilinçli örgütlenmeyi daha değişik ifade ile Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte hareket etmeyi gerektiriyor. Hepimiz “Birlikten kuvvet doğar.”, “Bir elin nesi var, iki elin sesi var.”, Allah’ın rahmeti cemaat üzerindedir.” vb. sözleri biliriz. Siyasi literatürümüzde de “Taşın altına elin sokulması” gerektiğinden söz edilir. Başta kendi sorunlarımız olmak üzere ülke ve toplum sorunlarının çözümü için elimizi taşın altına birlikte koymamız lazım. Bu pasif değil aktif vatandaş ve aktif memur olmak demektir. Geleceğe güvenle bakmak, maddi ve sosyal haklarımızı korumak, itilip horlanmaktan, sürgün ve kıyımdan kurtulmak, haksız-hukuksuz ve keyfi uygulamalara son vermek, objektif ve liyakat esaslarına dayalı bir şekilde atanma, yer değiştirme ve mesleğinde ilerleme haklarından yararlanabilmek, çağdaş toplumun bilinçli bireyleri olmak ve gelişmiş demokrasinin gereği olan katılımcılığı sağlamak, kamu çalışanı olarak milletimizin ve devletimizin geleceğine yön vermek, adil yönetim, adil çalışma şartları, eşit işe eşit ücret, milli birliğin ve milli kimliğin yok edilmesine karşı yapılan bütün saldırılara dur demek, bu kimliği geliştirecek toplum oluşturmak ve haklarımızı almak için sendikalı olmalıyız. Biz Türkiye’deki sendikacılığa reddiye olarak kurulmuş bir teşkilatız. Bizim teşkilatımız Mehmet Akif İnan ve arkadaşları tarafından “Erdemliler Hareketi” olarak kurulmuştur. Bizim kaldırım taşlarıyla, milletin arabasıyla sorunumuz olmaz. Çalıştığımız kurumlar bizim ekmek teknemiz, devletin ve milletin kurumlarıdır. Biz hakkını ararken haddini aşan ve başkasının hakkına giren bir sendikacılığı asla doğru bulmayız. Memur-Sen olarak erdemli bir hareketiz. Kimseyi ötekileştirmeden bir ve beraber olduğumuzu belirterek, herkese kucak açarak kardeşlik iklimi içerisinde yolumuza devam ediyoruz. "Bir kötülük gördüğünde elinle düzelt, gücün yetmezse dilinle müdahale et, ona da gücün yetmezse buğzet." hadis-i şerifini şiar edindik. Sendikacılığımız “Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker” in izdüşümüdür. İyi bir şey varsa takdir ederiz. Kötü bir şey olursa tenkit ederiz. Kimden gelirse gelsin Memur-Sen onun için bu temel ahlaki kurallar üzerine kurulmuş, bu güne kadar girdiği bütün sınavlardan alnının akıyla çıkmış bir teşkilattır. Bu vesile ile “Birlikten kuvvet doğar.” Atasözünden hareketle göç idaresi çalışanlarının sorunlarının tespiti ve çözümünde de birlikte hareket etmek için sizleri Büyük Memur-Sen ve Büro Memur-Sen ailesine davet ediyorum"

Kahvaltıda bir konuşma yapan Memur-Sen İl Başkanı Durali Baki de, “Memur-Sen olarak biz üyelerimizin her sorununda yanındayız. Başınız her sıkıştığında idare ile bir probleminiz olduğunda çekinmeden bizi arayabilirsiniz.” diyerek üyelerinin her daim yanlarında olduklarını ifade etti.

Genel Başkan Yardımcsı Metin Yılancı ise: “Biz kuruş sendikacılığı değil duruş sendikacılığı yapıyoruz. Son 9 yılda toplu görüşmeler yapılıyor ve en iyi görüşmeyi son yıllarda Memur-Sen yaptı. Sendikacılık kol kola vermektir, yan yana durmak ve güç oluşturmaktır. Meşru haklar ile yasal haklar arasındaki makası daraltmak için özlük; darbe severlere karşı darbe savar duruşuyla da özgürlük mücadelesi veren Büro Memur-Sen, özgürlüklerin genişlediği oranda ekmeğin de büyüyeceğine inanmaktadır.” dedi.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans