DUYURULAR
Yazgan: Vatanımızı, Bayrağımızı, Milletimizi Yüceltmenin Peşindeyiz

Yazgan: Vatanımızı, Bayrağımızı, Milletimizi Yüceltmenin Peşindeyiz


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Kontv’de katıldığı programda gündem ve kamu görevlilerinin talepleri hakkında açıklamalarda bulundu. Yazgan, “Vatanımızı, bayrağımızı, milletimizi yüceltmenin peşindeyiz” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Kontv’de Ankara Konuşuyor programına katıldı. Çetin Altan’ın sorularını cevaplayan Genel Başkan Yusuf Yazgan, gündem ve kamu görevlilerinin talepleri hakkında açıklamalarda bulundu.

VATANIMIZI, BAYRAĞIMIZI, MİLLETİMİZİ YÜCELTMENİN PEŞİNDEYİZ

15 Temmuz hain darbe girişimiyle Türkiye’nin yıkılmak istendiğini belirten Genel Başkan Yazgan, “15 Temmuz’da memleketimiz uçurumun kenarından döndü. Ülkemizin silahlı kuvvetleri karşı karşıya getirilmek, bunun arkasında da halkımız karşı karşıya getirerek bir iç savaş çıkarılmak istendi. 15 Temmuz’da ülkemiz için ikinci bir kurtuluş savaşı verdi. Büro Memur-Sen ve Memur-Sen olarak da 15 Temmuz günü ve sonrasında ülkemiz demokrasisine sahip çıkma adına, darbeye karşı durma adına alanlardaydık. Ülkemiz, milletimiz, bayrağımız ve devletimizden yana tavır koyduk ve meydanlarda bunun mücadelesini verdik. Siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve milletimizin tavrı ile halkımızda kurtuluş savaşı ruhu, milli mücadele ruhu yeni doğdu. Bu ruh Yenikapı ile taçlandırıldı. Bu birlikteliğe ülkemizin ihtiyacı var. Çünkü ülkemiz coğrafyasında ve dünyada yükselen bir ülke. Ülkemizin yükselmesini istemeyen birçok ülke var. Yapılan uygulamalarda bunu görüyoruz. Bizler de sivil toplum örgütü olarak, Büro Memur-Sen olarak bu ruha, milli mücadele ruhuna omuz veriyoruz. Ayrıştırıcı değil birleştirici bir söylemle vatanımızı, bayrağımızı, milletimizi yüceltmenin peşindeyiz. Vatan, bayrak, millet konularının politikası, siyaseti olmaz. Vatan, bayrak, millet siyasetin üzerindedir. Mesele memleket meselesi olduğunda siyasi parti politikaları memleket lehine dönüştürülmelidir. Siyasi parti meselesi ile memleket meselesi birbirine karıştırılmamalıdır” dedi.

HAKLI İLE HAKSIZ İYİ AYRIŞTIRILMALI

15 Temmuz sonrasında kamudaki görevden almalara değinen Yusuf Yazgan, kamuda veya nerede olursa olsun FETÖ’nün, suçun ve suçlunun üzerine kararlılıkla gidilmesi gerektiğini kaydetti. Görevden alma sürecinde demokrasi ve hukuk düzeninden taviz verilmemesi gerektiğinin altını çizen Yazgan, “FETÖ’nün devletin içerisinde yıllardır yapılanması var. FETÖ’nün en üst noktaya kadar sızdıkları ortaya çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımızın yaveri bile FETÖ üyesi çıktı. Kamu içerisinde, devlet memurları arasında örgüt mensubu olan kişiler devlet tarafından tespit ediliyor ve OHAL kapsamında açığa alınıyor, görevden atılıyor. Bizler 15 Temmuz’da tankların üzerine çıkmış kişiler olarak elbette kurunun yanında yaş yanmasın istiyoruz. Birçok kişi neyle suçlandığını bilmiyor. Öncelikle bir kişi görevden uzaklaştırılmadan önce savunma hakkı verilmelidir. Haklı ile haksız iyi ayrıştırılmalıdır” diye konuştu. 

TÜRKİYE SINIRINDA YAŞANAN SAVAŞLARA SESSİZ KALAMAZ

Suriye’de ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan savaşlar hakkında konuşan Yazgan, Amerika ve batı ülkelerinin kendi refah seviyelerini arttırmak için katliam yaptığını söyledi. Türkiye’nin bölgesindeki savaşlara sessiz kalamayacağını vurgulayan Yazgan, “Batı ülkeleri insan hayatı üzerinden ne kadar ülke bombalanacak, ne kadar bomba atılacak, silah fabrikaları ne kadar çalışacak planları yapıyor. Bu yapılanlar uluslar arası bir mühendislik. Batıda çöken birçok ülke var. Ortadoğu’da yapılanlar çökmekte olan ülkeleri kurtarma planlarıdır. Ortadoğu’da bütün ülkeler savaşa sokulmuş, bütün ülkelerde iç kargaşa çıkarılmış durumda. Bu ülkelerde her gün binlerce insan ölmekte. Çocuklar ölmekte, kadınlar ölmekte. Dünya maalesef bu katliamlara sessiz kalmakta. Dünya, Birleşmiş Milletler, Amerika ikiyüzlü davranmakta. Bizler bunu her ortamda görüyoruz. Türkiye bölgesindeki savaşlara sessiz kalamaz. Çünkü batının hesaplarında Türkiye de var. Ülkemiz bu anlamda bölge üzerindeki politikalarını belirliyor. Amerika’nın PYD konusundaki çifte standardını görüyoruz. Ülkemizin sınırdan yapılan saldırılara, vatandaşlarımızın ölmesine sessiz kalamazdı. Büro Memur-Sen ülkemizin düzenlediği operasyonları destekliyoruz” şeklinde konuştu.

YENİ ANAYASA MİLLİ OLMALI

Yeni anaya çalışmalarına değinen Yazgan, darbecilerin yaptığı bir anayasayı kullanıyor olmanın üzücü olduğunu belirtti. Darbe anayasasısın acilen değişmesi gerektiğinin altını çizen Yazgan, “Daha demokratik, daha çağdaş, insan haklarını karşılayan bir anayasanın ortaya konulması gerekiyor. 15 Temmuz sonrasında oluşan mutabakat anayasa için de sağlanmalı. Siyasi partiler siyasi kimlikleriyle değil, bütün vatandaşların haklarını karşılayacak yeni bir anayasa ortaya koymalı. Yeni anaya milli olmalı” dedi.

KAMU GÖREVLİLERİNİN TALEPLERİ KARŞILANMALI

İş güvencesi ve kamu görevlilerinin taleplerinden bahseden Yazgan, Memur-Sen ve Büro Memur-Sen olarak iş güvencesinin kaldırılmasına karşı olduklarını vurguladı. Yazgan, iş güvencesini kırmızıçizgi olarak niteledi. Her kurumundaki kamu görevlilerinin sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini anlatan Yazgan, “666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevlilerimizin birçok hakkı ellerinden alındı. Maalesef fazla mesai ücreti ödenmiyor. Şu anda adliyedeki kamu görevlileri FETÖ operasyonları çerçevesinde gece yarılarına kadar çalışıyor ancak emeklerinin karşılığını alamıyor. Tüm kurumlarda fazla mesai ücreti ödenmelidir. Aksi takdirde bu angarya oluyor. Anayasamıza göre angarya yasaktır. Çoğu üniversite mezunu olan mübaşirler, yardımcı hizmetler sınıfından genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir. Zabıt katipleri hakimlerle birlikte karar yazıyorlar. Zabıt katiplerine uzmanlık verilmelidir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ndeki kamu görevlilerimize havacılık tazminatı mutlaka ödenmelidir. Kurum içi gelir uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı sınavları en kısa sürede açılmalı ve çalışma barışı sağlanmalıdır. 4/B ve 4/C’lilerin kadroya alınması gerekmektedir. Bundan sonra da kamuya sadece 4/A statüsünde kamu görevlisi alınmalıdır. SGK personeline kurum içi uzmanlık verilmelidir. SGK ve İşkur’da ikramiyeler ödenmelidir. Şeflerin ücretleri artırılmalıdır. Milli Arşiv Kanunu en kısa sürede çıkarılmalıdır. TSK ve Emniyetteki sivil memurların hakları verilmelidir. Kamu görevlilerimizin talepleri karşılanmalıdır” şeklinde konuştu.

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans