DUYURULAR
Yazgan: Mücadelemiz Hak Mücadelesi

Yazgan: Mücadelemiz Hak Mücadelesi


Yargıtay ve Danıştayda düzenlenen toplantıda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, "Fazla mesai ücretleri adalet çalışanları başta olmak üzere tüm kamu görevlilerinin hakkı. Bizim mücadelemiz hak mücadelesi. Fazla mesai ücretleri ödenene kadar mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

Büro Memur-Sen Ankara 12 Nolu Şube, Yargıtay ve Danıştayda üyelerle buluşma toplantısı düzenledi. Toplantıya Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Ankara 12 Nolu Şube Başkanı Ayhan Kılıç, 6 Nolu Şube Başkanı İsmet Duran, 12 Nolu Şube yönetimi, işyeri temsilcileri ve kurumlardaki üyeler katıldı.

Toplantılarda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, ağırlıklı olarak fazla mesai ücretleri üzerinde durdu. Fazla mesai ücretlerinin tüm kamu görevlilerinin hakkı olduğunu vurgulayan Yusuf Yazgan, "Fazla çalışma yapılıyorsa fazla mesai ücreti de olmalıdır. Fazla mesai ücreti yoksa kamu görevlilerine fazla mesai de yaptırılamaz" dedi.

Adalet Bakanlığında dosya bazlı fazla mesai ücreti uygulamasını kabul etmediklerinin altını çizen Yazgan, "Hatırlanacağı üzere fazla mesai ücretleri 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bir gecede, sivil toplum kuruluşlarına sorulmadan kaldırıldı. Bu haksızlığa İstanbuldan Ankaraya yürüyüş eylemi yaparak karşı çıktık. Önceki yıl yapılan toplu sözleşmede de fazla mesai ücretlerinin mutla ödenmesi gerektiğini vurguladık. Toplu sözleşmede Adalet Bakanlığına fazla mesai ücretlerinin ödenmesiyle ilgili bir kapı açtık. Ancak bakanlık dosya bazlı bir düzenleme yaptı. Büro Memur-Sen olarak bu düzenlemeyi kabul etmiyoruz.  Verildiği söylenilen bu mesai ücretinden Türkiye genelinde yararlanabilecek personel yoktur. Tamamen kağıt üzerinde ve kamuoyunu kandırmaya yöneliktir. Ülke genelindeki tüm adliyelerde, Yargıtay, Danıştay, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Anayasa Mahkemesi, Yüksek Seçim Kurulu ve diğer birimlerde görevli personel fazla mesai yapmaktadır. Düzenlemenin en kısa sürede yeniden ele alınarak tüm çalışanların fazla mesai ücretinden yararlanması için mücadelemizi sürdürüyoruz. Bizim mücadelemiz hak mücadelesi. Bu mücadele, tüm kamu kurumlarında fazla mesai yapan kamu görevlilerinin hakkı olan fazla mesai ücretleri ödenene kadar devam edecek" diye konuştu.

Ankara 12 Nolu Şube Başkanı Kılıç ise toplantılara katılan herkese teşekkür etti. Şubeye bağlı kurumlarda çalışan personelin sorunlarını en üst düzeyde yetkililere ittiklerini belirten Kılıç, "Genel merkez yöneticilerimizle birlikte Yargıtay Başkanı, Yargıtay Genel Sekreteri, Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri, Danıştay Genel Sekreteri başta olmak üzere birçok görüşme yaptık. Görüşmelerimizde üyelerimizin sorun ve taleplerini ilettik. Bundan sonrada bu görüşmelerimiz devam edecek. Üyelerimizin haklarını savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz" dedi.


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans