DUYURULAR
Yazgan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Koruyla Görüştü

Yazgan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Koruyla Görüştü


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koruyla yaptığı görüşmede bakanlık çalışanlarının sorunlarını iletti. Genel Başkan Yusuf Yazgan, yurtdışında görev yapan kamu görevlilerine mobbing yapılmaması gerektiğini söyledi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, beraberindeki Ankara 7 Nolu Şube Başkanı Salih Çalışkan ve Şube Yönetim Kurulu Üyesi Barış Yünlü ile birlikte Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koruyu makamında ziyaret etti. Genel Başkan Yusuf Yazgan, yapılan görüşmede bakanlık çalışanlarının sorunlarını Bakan Yardımcısı Naci Koruya iletti. Görüşmede Daire Başkanı Melih Karalar da hazır bulundu. 

MOBBİNGE SON VERİLMELİ
Büyükelçilik, konsolosluk ve daimi temsilciliklerde görev yapan yurtdışı sözleşmeli personelin sorunlarına değinen Genel Başkan Yazgan, en önemli sorunlardan birinin personele uygulanan mobbing olduğunu vurguladı. Mobbingin suç olduğunu hatırlatan Yusuf Yazgan, "Yurtdışı sözleşmeli personel ülkemizi temsil ediyor. Kendinden ve ailesinden fedakarlık göstererek görev yapan sözleşmeli personele uygulanan mobbingde artışlar var. Mobbing nedeniyle personelin moral ve motivasyonu bozuluyor. Sudan sebeplerle personelin savunmaları alınıyor. Savunma sonrasında verilen cezalara itirazların bir kısmını bakanlığa gönderilmiyor. Mobbing konusunda açtığımız davalar var. Gerekirse bundan sonra da çekinmeden dava açacağız. Çalışma veriminin, personelin moral ve motivasyonunun arttırılması için mobbingin önüne geçilmesi gerekmektedir" dedi. 

YÖNETMELİK GELİR GELMEZ SINAVLAR AÇILMALI
Daha önce yaptıkları görüşmelerde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının açılacağının belirtildiğini hatırlatan Yazgan, görevde yükselme yönetmeliğinin şu anda Devlet Personel Başkanlığında incelemede olduğunu kaydetti. Devlet Personel Başkanlığında yönetmeliğin biran önce bakanlığa gönderilmesi için girişimlerde bulunduklarını açıklayan Yazgan, yönetmelik bakanlığa gelir gelmez şube müdürlüğü, uzmanlık, şoför, bilgisayar işletmeni ve teknisyen alanlarında sınavların açılmasını istedi. 

İZİNLER KULLANDIRILMALI
Çoğu ülkedeki yurtdışındaki sözleşme personelin görevleri nedeniyle fazla mesai yaptığına dikkat çeken Yazgan, yapılan her 8 saat fazla mesai için personele bir gün izin verilmesi gerektiğini hatırlattı. Yazgan, "TİP sözleşmesinde yer alan her 8 saat fazla mesai için tam bir gün izin verilir maddesi yer aldığı halde birçok misyonda uygulanmıyor, bazı misyonlarda ise fazla mesai izinleri gün içerisinde 2 saat, 3 saat gibi komik ve usulsüz olarak uygulanıyor. Bazı misyonlarda ise personelden bu konuda bir talep olmadığı için uygulanmadı mazeretine sığınılıyor. İzin hakkının uygulanmasındaki keyfiliği ortadan kaldırılmalıdır. Fazla mesai yapan personele hakkı olan iznin mutlaka kullandırılmalıdır. Bu konuda yurtdışı temsilciliklerine açıklayıcı ve net bir şekilde genelge gönderilmelidir" diye konuştu.  

GÖREVLENDİRİLECEK PERSONELİN BELİRLENMESİNDE ŞEFFAF OLUNMALI
Geçtiğimiz hafta seçim kuryesi görevlendirmelerinin açık ve şeffaf yapılmaması nedeniyle merkez personelinin rahatsız olduğuna değinen Yazgan,  seçim kuryesi için ilk belirlenmiş görevlendirmeler sonucu merkez memurları arasında bakanlık yönetimine karşı olan güvenin sarsıldığını dile getirdi. Seçim kuryesinde görevlendirilecek personelin belirlenmesinde açık ve şeffaf olunması gerektiğini ifade eden Yazgan, önceliğin geçici görev sırası gelenlere verilmesi ve geçen yıl olduğu gibi dışnetten duyuru yapılarak gidecek personelin belirlenmesinin daha doğru olacağı söyledi. Bundan sonra belirlenecek görevlendirmelerin kesinlikle dışnetten yapılmasını isteyen Yazgan, böylece çalışan personelde haklı olarak oluşan adaletsiz ve haksız uygulama düşüncesine son verilmiş olacağını kaydetti. Yazgan, uzun süreli görevlendirmelerin ilk 7 günden sonraki her bir gün için geçici görev sürelerinin 16 gün ötelenmesinin takipçisi olacaklarını belirtti.

Yazgan, merkezde görev yapan memurların düzenli olarak tayine tabi tutulmasını daha öncede talep ettiklerini hatırlatarak bu konudaki son durumun ne olduğunu sordu. 

MOBBİNGE MÜSAADE YOK
Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru, bakanlık olarak personelin sorunları hakkında görüşmeye her zaman açık olduklarını belirtti. Bakanlık olarak bir aile olduklarını kaydeden Bakan Yardımcısı Naci Koru, bu ailenin her bir ferdinin en iyi şartlarda görev yapması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Mobbingin üzerine önemle eğildiklerini açıklayan Naci Koru, mobbinge asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı. Koru, "Bakanlık olarak tüm çalışanlarımızın yanındayız. Mobbinge kesinlikle müsaade edemeyiz. Eğer böyle bir durum olduğunda bize şikayette bulunulursa ilgili yere hemen müfettiş göndeririz. Bu konuda birçok misyona müfettiş gönderdik. Bizler her zaman haklının yanındayız. Personelimiz haklı olduğu sürece sonuna kadar arkasında dururuz" dedi. 

TÜM SINAVLAR YAPILACAK
Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav yönetmeliğinde çalışmaların tamamlandığını belirten Koru, Devlet Personel Başkanlığının yönetmeliği önümüzdeki günlerde bakanlığa göndereceğini açıkladı. Koru, yönetmelik bakanlığa gelir gelmez sınav tarihlerinin belirleneceğini ve bu yıl içerisinde tüm sınavların yapılacağını duyurdu. Fazla mesai yapan personelin izin kullanmasının en doğal hakkı olduğunu aktaran Koru, TİP sözleşmesinde yer alan fazla mesai uygulamasının tartışmaya meydan vermeyecek şekilde önümüzdeki günlerde hazırlanacak yeni bir genelge ile duyurulacağını söyledi.

Bakan Yardımcısı Naci Koru, görevlendirmelerle yaptığı açıklamada görevlendirmelerin bundan sonra dışnetten duyuru ile yapılacağını ve görevlendirilen personelin geçici görev sürelerinin her bir gün için 16 gün ötelenmesi uygulamasından taviz verilmeyeceğini kaydetti. Merkez memurlarının tayine tabi tutulmasıyla ilgili de geçen yıl başlatılan Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini aktaran Koru, bu konunun yasalaşarak yürürlüğe girmesini kendilerinin de arzu ettiğini belirtti. 
ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans