DUYURULAR
YAZGAN: ADLİYE ÇALIŞANLARININ UĞRADIĞI ADALETSİZLİK YAKINDA BİTECEK

YAZGAN: ADLİYE ÇALIŞANLARININ UĞRADIĞI ADALETSİZLİK YAKINDA BİTECEK


İstanbul'daki adliye çalışanlarıyla bir araya gelen Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, "Fedakarlık göstererek görev yapan adliye çalışanlarımızın fazla mesai ücretlerini toplu sözleşmede geri aldık. Fazla mesai ücretleriyle ilgili tasarı şu anda Başbakanlıkta. Adliye çalışanlarının uğradığı adaletsizlik yakında bitecek. İnşallah önümüzdeki günlerde adliye çalışanları, hakkı olan fazla mesai ücretlerini alacak" dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, kamu çalışanlarıyla buluşmaya devam ediyor. Kamu çalışanlarının sorunlarına yerinde dinlemek için İstanbul’da bulunan Genel Başkan Yusuf Yazgan, kurum ziyaretlerine adliyelerle başladı.
Genel Başkan Yazgan, İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Elvan Günay ve şube yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Ali Yaşar Yurdabak, Bakırköy Adliyesi Komisyon Başkanı Orhan Gödel ve Bakırköy Adliyesi Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatiboğlu’nu makamında ziyaret etti. Yusuf Yazgan ziyaretlerinde, personelin sorunları ve çözüm yolları üzerinde görüş alışverişinde bulundu.
Makam ziyaretlerinin ardından adliye çalışanlarıyla bir araya gelen Yazgan, çalışanların sorunlarının çözümü için sendika olarak yaptıkları çalışmaları anlattı. Adliye çalışanlarının en büyük sorununun 666 sayılı KHK ile kaldırılan fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi olduğunu belirten Büro Memur-Sen Genel Başkanı, bu sorunun yakında ortadan kalkacağını söyledi.
Adliye çalışanlarına fazla mesai ücretlerinin ödenmesi için sendika olarak yoğun mücadele verdiklerini vurgulayan Yazgan, “Bilindiği gibi fazla mesai ücretleri 666 sayılı KHK ile kaldırıldı. Bu durumdan en fazla etkilenen kurumların başında adliyeler geliyor. Çünkü mahkemeler nedeniyle gece geç saatlere kadar çalışan personel, ertesi gün sabah mesai saatinin başlamasıyla görevinin başında oluyor. Adliye çalışanlarının uğradığı adaletsizliğin giderilmesi için çok sayıda basın açıklaması yaptık. İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş eylemi düzenledik. Genel yetkili sendika olarak geçtiğimiz yıl oturduğumuz toplu sözleşme masasında, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi için yoğun bir çalışma yürüttük. Yaptığımız bu çalışmalarımız sonucu fazla mesai ücretlerini toplu sözleşme masasında geri aldık. Fazla mesai ücretlerinin ödenmesiyle ilgili hazırlanan tasarı şu anda Başbakanlıkta. Adliye çalışanlarının uğradığı adaletsizlik yakında bitecek. İnşallah önümüzdeki günlerde adliye çalışanları hakkı olan fazla mesai ücretlerini alacak” dedi.
Tüm kurumlarda fazla mesaiye kalanlara ücretinin ödenmesi gerektiğinin altını çizen Yazgan, “SGK, maliye, nüfus gibi çoğu kurumda fazla mesaiye kalanlar ücretini alamıyor. Bu haksızlıktır, adaletsizliktir. Çünkü anayasamıza göre angarya yasaktır. Bunun için fazla mesaiye kalan çalışanlara emeklerinin, alın terinin karşılığı ödenmelidir. Fazla mesai yapanlara ücretinin ödenmesi için mücadelemiz devam ediyor. Adliyelerin alacağı fazla mesai ücretlerinin tüm kurumlarda uygulanması için gerekli girişimlerde bulunuyoruz. İnşallah bunu da başaracağız” diye konuştu.
Yaptığı açıklamaların ardından çalışanların sorunlarını tek tek not alan Yusuf Yazgan, sorunların çözümü için sendika olarak verdikleri mücadeleye kesintisiz olarak devam edeceklerini kaydetti.
 
 
 
 

ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans