DUYURULAR
Yazgan: Adalet Bakanlığındaki Fazla Mesai Düzenlemesi Tam Bir Garabet

Yazgan: Adalet Bakanlığındaki Fazla Mesai Düzenlemesi Tam Bir Garabet


Büro Memur-Sen Ankara 12 Nolu Şubenin düzenlediği toplantıda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, "Adalet Bakanlığındaki fazla mesai ücretlerinin ödenmesiyle ilgili yapılan düzenleme tam bir garabet. Düzenlemenin yenilenerek adalet çalışanlarının haklarını almak için mücadele ediyoruz" dedi.

Büro Memur-Sen Ankara 12 Nolu Şube, üyelerine yönelik yemekli toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Genel Başkan Yusuf Yazgan, fazla mesai ücretleri üzerinde durdu. Kamu görevlilerinin fazla mesai yapmasına rağmen fazla mesai ücretinin ödenmemesinin adaletsizlik olduğunu vurgulayan Genel Başkan Yazgan, bu adaletsizliğin en fazla yaşandığı yerin adında adalet olan Adalet Bakanlığı olduğunun altını çizdi.  

Ülke genelindeki tüm adliyelerde fazla mesai yapıldığını açıklayan Yazgan, "Hemen hemen tüm illerimizdeki adliyeleri gezdim ve fazla mesai yapıldığı yerinde gördüm. 666 sayılı ucube bir kanun hükmünde kararname ile fazla mesai ücretleri kaldırıldı. Buna en büyük tepkiyi sendika olarak biz gösterdik. Yaptığımız eylemlerde, görüşmelerde fazla mesai yapılıyorsa ücretinin de olması gerektiğini vurguladık. İlk defa katıldığımız toplu sözleşme masasında bu kanun hükmünde kararnameyi deldirerek adalet çalışanlarına fazla mesai ücretinin ödenmesini mutabakata bağladık. Ancak geçtiğimiz haftalarda fazla mesai ücretlerinin ödenmesiyle ilgili düzenleme yayınlandı. Bu düzenleme tam bir garabettir. Düzenlemeye göre neredeyse kimse fazla mesai ücretinden yararlanamamaktadır. Düzenlemenin en kısa sürede yeniden revize edilmesi için Adalet Bakanlığında girişimlerde bulunuyoruz. Düzenlemenin yenilenmesini ve adalet çalışanlarının hakkını almasını sağlayacağız. Mücadelemiz başta adalet çalışanları olmak üzere fazla mesai yapan tüm kamu görevlilerimiz ücretini alana kadar devam edecek" dedi. 

Toplantıya katılanlara teşekkür eden Ankara 12 Nolu Şube Başkanı Ayhan Kılıç ise, şube olarak üyelerinin sorunlarına ve çözüm yollarına yönelik düzenledikleri toplantıların devam edeceğini belirtti. Kılıç, "Biz büyük bir aileyiz. Tüm sorunlarımızı bir ve beraber olarak çözüme kavuşturabiliriz. Bunun için gücümüzü genel yetkili sendika Büro Memur-Sende birleştirmeliyiz" diye konuştu. 

Toplantıya Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Hadi Erdoğmuş, Kutbettin Aydın, Mustafa Mengütaycı, Nihat Tunç, Ankara 12 Nolu Şube Başkanı Ayhan Kılıç, Ankara 6 Nolu Şube Başkanı İsmet Duran, şubelerin yönetim kurulu üyeleri, Adalet Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Fahri Balcı ile Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay, Sayıştay ve şubeye bağlı diğer kurumlarda görev yapan kamu görevlileri katıldı.

Toplantının ardından şubenin hazırladığı hediyeler üyelere dağıtıldı. 


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans