DUYURULAR
Yazgan: 4/Clilerin Kadroya Alınması İçin Surları Dövmeye Devam Ediyoruz

Yazgan: 4/Clilerin Kadroya Alınması İçin Surları Dövmeye Devam Ediyoruz


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ankara Bölge Müdürlüğündeki toplantıda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, "TÜİKdeki 4/Cliler daimi olarak görev yapıyor. Normal memurdan bir farkları yok. 4/Clilerin hakkı olan kadro için surları dövmeye devam ediyoruz. İnşallah 4/Clilerin kadroya geçtiği günü de göreceğiz" dedi.

Büro Memur-Sen Ankara 2 Nolu Şube, TÜİK Ankara Bölge Müdürlüğündeki kamu görevlilerinin sorunlarına yönelik toplantı düzenledi. Toplantıya büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hadi Erdoğmuş, Şube Başkanı Ömer Ünal, şube yönetim kurulu üyeleri, Bölge Müdürlüğü İşyeri Temsilcisi Ferzande Demir ve bölge müdürlüğü çalışanları katıldı.

Toplantıda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkan Yazgan, TÜİKdeki 4/Clilerin sorunlarına değindi. TÜİKdeki 4/Clilerin sürekli dışarıda çalışarak istatistiki verilerin oluşturulması için anket yaptığını belirten Genel Başkan Yazgan, 4/Clilerin yaptığı görev ve çalışma süresi bakımından kadrolu memurdan hiçbir farkının bulunmadığını söyledi.
 
DAİMİ ÇALIŞANA GEÇİCİ DENİLEMEZ
Adı geçici ancak görev süresi daimi olan başta TÜİKdeki 4/Cliler olmak üzere tüm 4/Cliler kadroya alınması gerektiğini vurgulayan Yusuf Yazgan, "TÜİK, yılın tamamında istatistiki veri hazırlıyor. Bir ay veri hazırlamayayım diyemez. Bu istatistiki veriler 4/Cli kardeşlerimizin yaptığı anketler sayesinde oluşturuluyor. Yılın 11 ay 28 günü çalışan kamu görevlisine geçici diyemezsiniz" dedi.

KADRO İÇİN SURLARI DÖVÜYORUZ
4/Clilerin sendikalara üye olabilmesi, aldıkları ücretin arttırılması gibi kazanımlar elde ettiklerini hatırlatan Yazgan, "Biz bu kazanımları elde ettik diye hiçbir zaman geri çekilmedik, çekilmeyeceğiz de. Bizim amacımız, mücadelemiz 4/Clilerin kadroya alınmasıdır. TÜİKdeki 4/Clilere anketör kadrosu tanımlanarak kadroya alınması için surları dövmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmazla görüşmemiz olacak. Burada da kadro talebimizi vurgulayacağız. İnşallah 4/Clilerin kadroya geçtiği günü de göreceğiz" diye konuştu. 

TEKNİK KADROLARDAKİ PERSONELİN ÜCRETİ ARTTIRILMALI
TÜİKdeki istatistikçi, matematikçi ve diğer teknik kadrolara 3600 ek gösterge verilmesi için kanun düzenlemesi gerektiğini belirten Yazgan, ek gösterge için gerekli girişimlerde bulunduklarını söyledi. TÜİKin Kalkınma Bakanlığına bağlı olmasına rağmen TÜİKde teknik kadroda bulunan kamu görevlilerinin Kalkınma Bakanlığındaki teknik kadrodaki çalışanlardan daha az ücret aldıklarını kaydeden Yazgan, bu adaletsizliğin giderilmesi için dava açtıklarını bildirdi. Toplu sözleşmede servis hizmetinin imza altına alınmasına rağmen TÜİKde servis hizmetinin uygulamaya konulmamasını eleştiren Yazgan, "Servis hizmetinin en kısa zamanda hayata geçirilmesi için Maliye Bakanlığına resmi yazı gönderdik. Toplu sözleşmede imza altına alınan bir kararı uygulamam denilemez. Servis için gerekirse eylemler düzenleyeceğiz" şeklinde konuştu. 

GEREKİRSE DAVA AÇILACAK
Genel Başkan Yardımcısı Erdoğmuş ise, önceki hafta Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ile yaptıkları görüşmeyi hatırlattı. Bakan yardımcısı Ceylanın 4/Clilerin sorunlarını çözüme kavuşturulması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını söylediğini anlatan Erdoğmuş, "4/Clilere kadro her zaman gündemimizde. Bazı haklar aldık diye hiç bir zaman kadro meselesini gündemimizden çıkartmadık ve bürokrasinin gündeminden de çıkarttırmayacağız. 4/Cliler başta olmak üzere kurumun diğer sorunlarının çözüme kavuşturulması için son süreçte Maliye Bakanlığına ve Devlet Personel Başkanlığına raporlarımızla birlikte ayrı ayrı resmi yazılar gönderdik. Bu yazıların sonucunu bekliyoruz. Şayet yazılarımızın karşılığı olumsuz geldiği takdirde dava açacağız" dedi. 

Toplantı soru ve cevap bölümüyle sona erdi.


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans