DUYURULAR
Yanbaz: Zabıt Katipleri Sahipsiz Değildir

Yanbaz: Zabıt Katipleri Sahipsiz Değildir


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Konya’da Adalet Komisyonunun zabıt katiplerini iş güvencesiyle tehdit eden yazısı üzerine Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüştü. Genel Başkan Vecdi Yanbaz, “Adalet komisyonunun yazısı amacını aştı. Zabıt katipleri sahipsiz değildir. İş güvencesi kırmızı çizgimizdir ve asla geçilmesine müsaade etmeyiz” dedi. Bunun üzerine yetkililer, yazının dikkate alınmaması gerektiğini, yazıyla ilgili gerekli işlemi yapacaklarını açıkladı.

Konya Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı, 01.11.2017 tarih ve 2017-5508 Sayılı Yazısıyla zabıt katiplerinin yeniden klavye sınavına tabi tutularak sınav sonucuna göre başarılı olamayan zabıt katiplerini iş güvencesiyle tehdit etti.

Bunun üzerine Büro Memur-Sen harekete geçti. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Genel Başkan Yardımcısı Metin Yılancı ile birlikte personelden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Cengiz Öner ve eğitimden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Musa Heybet’le görüştü.

ZABIT KATİPLERİ SAHİPSİZ DEĞİLDİR

Genel Başkan Vecdi Yanbaz, yaptığı görüşmelerde Konya Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı’nın yazısını kabul etmediklerini vurguladı. Komisyonun böyle bir yazı ile zabıt katiplerini iş güvencesiyle tehdit edemeyeceğinin altını çizen Vecdi Yanbaz, “Zabıt katipleri ülkemiz ve milletimiz için gecesini gündüzüne katarak özveri ile çalışmaktadır. Sınav ile işe giren zabıt katipleri, işe girdikten sonra sekreterlik, veznedarlık, emanet memurluğu, santral memurluğu gibi klavye kullanımıyla ilgisi bulunmayan çeşitli işlerde çalıştırılmaktadır. 15 -20 senesi bu şekilde geçen zabıt katiplerine, vermiş olduğu bunca emeğe karşı bu şekilde tehdit, mobbing reva mıdır? Bir kısım adalet bakanlığı yetkililerinin göstermiş oldukları bu tavır kendi vicdanlarında yer bulsa da insanlığın ve kamu görevlilerimizin vicdanında asla yer bulmayacaktır. Zabıt katipleri sahipsiz değildir. Genel yetkili sendika Büro Memur-Sen olarak zabıt katibi kardeşlerimizin iş güvencesiyle tehdit edilmesini doğru bulmuyoruz.  Büro Memur-Sen ve Memur-Sen olarak kamu görevlilerimizin iş güvencesi kırmızı çizgimizdir. Kırmızı çizgimizin geçilmesine asla ama asla müsaade etmeyiz. Konya Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı’nın yazdığı yazıyla ilgili gereken yapılmalıdır” dedi.

HALEL GETİRİCİ İŞLEMLERE KARŞIYIZ

Personelden sorumlu müsteşar yardımcısı öner, personeli rahatsız edici her türlü uygulamaya karşı olduklarını açıkladı. Müsteşar Yardımcısı Cengiz Öner, “Personelimizin iş güvenliğine halel getirici her türlü işleme karşıyız.  Personelimiz, iş güvencesiyle ilgili rahat olsun. Bundan sonraki dönemlerde personelimizin daha iyi ve uygun şartlarda çalışması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

GEREKLİ İŞLEMLER YAPILACAK

Eğitimden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Heybet ise, “Personelimiz kesinlikle bu duyurudan rahatsız olmamalıdır. İş güvencesi Adalet Bakanlığımıza ve Adalet Bakanlığı yetkililerimize emanettir. Biz bir aileyiz. İş güvencesi hiçbir zaman tartışma konusu olmayacak. Bu yazı amacını aşmaktadır. Bakanlığımızın böyle bir tasarrufu yoktur. Bu yazıyla ilgili gerekli işlemler yapılacaktır” şeklinde konuştu.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans