DUYURULAR
Yanbaz: TÜİK’teki 4/C’lilerin Yıllık Çalışma Süresi 12 Aya Çıkarılmalı

Yanbaz: TÜİK’teki 4/C’lilerin Yıllık Çalışma Süresi 12 Aya Çıkarılmalı


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’la görüşerek kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini iletti. Özellikle Türkiye İstatistik Kurumu’ndaki (TÜİK) 4/C’liler üzerinde duran Yanbaz, “4/C’liler kadroya geçirilmelidir. TÜİK’teki 4/C’lilerin yıllık çalışma süresi 12 aya çıkarılmalı, personelin moral ve motivasyonunu bozan her yıl sözleşme imzalama uygulamasından vazgeçilmelidir” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin ve Genel Başkan Yardımcısı Turan Çetinkaya ile birlikte Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ı makamında ziyaret etti. Genel Başkan Vecdi Yanbaz, görüşmede bakanlık ve TÜİK’teki kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini bakan Elvan’a iletti.

Genel Başkan Yanbaz özellikte TÜİK’teki 4/C’liler üzerinde durdu. Ülkemiz için önemli olan istatistikî bilgilerin kurumdaki 4/C’lilerin özverili çalışmalarıyla toplandığını belirten Vecdi Yanbaz, 4/C’lilerin mali, özlük ve sosyal haklarının hak ettikleri noktada olmamasını eleştirdi.

Taşerona kadro verilirken 4/C’lilerin de mutlaka dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Yanbaz, “Maalesef 4/C’lilerin aldıkları ücret düşük. 30 günden fazla rapor alamıyorlar. Kısacası mali ve özlük hakları yeterli değil. Taşerona kadro verilirken 4/C’lilerin dikkate alınmaması haksızlık ve adaletsizliktir. 4/C’liler hak ve adalet için mutlaka kadroya geçirilmelidir. Diğer yandan kamudaki diğer 4/C’lilerin yılbaşında sözleşme yenileme uygulaması kaldırıldı ancak TÜİK’te hala devam ediyor. 4/C’lilerin yıllık çalışma süresi 12 aya çıkarılmalı, personelin moral ve motivasyonunu bozan her yıl sözleşme imzalama uygulamasından vazgeçilmelidir” dedi.

Yanbaz, taleplerle ilgili konuşmasını “TÜİK’te istatistikçi, matematikçi, mühendis ve programcı olarak görev yapan kadro karşılığı sözleşmeli personelin sözleşme ücretleri, Kalkınma Bakanlığı’nda kadro karşılığı sözleşmeli statüde görev yapan emsali personelin ücret düzeyine yükseltilmelidir. Aynı zamanda istatistikçi, matematikçi, ekonomist gibi lisans düzeyinde eğitim sonucu ihraz edilen unvanlarda görev yapan personel, hiçbir işleme gerek kalmaksızın TÜİK Uzmanlığına geçirilmelidir” şeklinde sürdürdü.

Kalkınma Bakanı Elvan, görüşmeden memnuniyet duyduğunu ifade etti. 4/C’lilerin durumunu yakından takip ettiğini belirten Bakan Elvan, sorunların çözümü için elinden geleni yapacağını söyledi. Elvan, istatistikçi, matematikçi, mühendis ve programcı kadrolarındaki kamu görevlilerinin durumlarıyla ilgili de gerekli birimlere talimat vereceğini kaydetti.


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans