DUYURULAR
Yanbaz: Sosyal Güvenlik Uzmanlığı Verilene Kadar Mücadele Edeceğiz

Yanbaz: Sosyal Güvenlik Uzmanlığı Verilene Kadar Mücadele Edeceğiz


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, “Toplu sözleşmede ülkemize, milletimize ve kamu görevlilerimize sahip çıktık. 258 kazanımla en kapsamlı toplu sözleşmeyi imzaladık. Durmayacağız, mücadelemize devam edeceğiz. Sosyal güvenlik personeline uzmanlık verilene kadar çalışacağız, mücadele edeceğiz” dedi.

Büro Memur-Sen Ankara 1 Nolu Şube Divan Toplantısı Büro Memur-Sen Genel Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin, Genel Başkan Yardımcıları Bekir Turhan ve Yıldırım Akbaba, Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Bülbül, şube yönetim kurulu üyeleri ve işyeri temsilcileri katıldı. Toplantıda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki (SGK) kamu görevlilerinin sorun ve talepleri ele alındı.

Toplantıda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yanbaz, Ağustos ayında yapılan 4’üncü dönem toplu sözleşmeyi değerlendirdi. Toplu sözleşmede 258 kazanım elde ettiklerini vurgulayan Genel Başkan Yanbaz, “Toplu sözleşmenin ilk anından itibaren dik durarak kamu görevlilerimizin haklarına sahip çıktık. Verdiğimiz mücadele ve girişimlerimizle kamu işveren heyetinin teklifini arttırmasını sağladık. Duruşumuz, devletin 27 Milyar TL ayırdığı bütçeyi 36 milyar dolara çıkardı. Memur-Sen ve Büro Memur-Sen olarak iki yıl için kümülatif olarak yüzde 17,5’e ve 258 kazanıma imza attık. Toplu sözleşmeyi uzlaşma ile sonuçlandırarak ülkemize, kamu görevlilerimize ve milletimize sahip çıktık. Ülkemizi karıştırmak isteyen, pusuda bekleyen hainleri sevindirmedik. Bu toplu sözleşme, şimdiye kadar yapılan en geniş kapsamlı toplu sözleşmedir” dedi.

258 kazanımın 53’ünün Büro, Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolu’ndaki kamu görevlileriyle ilgili olduğunu kaydeden Vecdi Yanbaz, SGK’daki kamu görevlileri için elde edilen kazanımları sıraladı. Yanbaz, “4/B’li eczacıların sözleşme ücretlerinde yüzde 15 ücret artışı sağladık. Fazla çalışma ücreti ödemesinden yararlanacak personel sayısını yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarttık. İcra memurlarının, sosyal güvenlik denetmenlerinin ve şeflerin özel hizmet tazminatı oranlarını 10 puan artırarak genel zamma ek maaşlarında aylık 101 lira artış yapılmasını sağladık. Sosyal güvenlik denetmen yardımcılarının ise özel hizmet tazminatını 7 puan arttırarak genel zamma ek maaşlarında 70 lira artış yaptırdık. Programcı ve çözümleyici unvanlı personelin Teknik Hizmetler Sınıfı için belirlenen zam ve tazminat puan ve oranlarından yararlandırılmasını sağladık. Gezici görev verilen kamu görevlilerine seyahat kartı verilmesini sağladık” diye konuştu.

Elde edilen kazanımlara yenilerini eklemek için, özellikle sosyal güvenlik uzmanlığı kadrosu oluşturuluncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerinin altını çizen Yanbaz, “Kimsenin şüphesi yok ki SGK ülkemizin en önemli kurumlarından birisi. Çünkü beşikten mezara kadar ülkemizdeki 80 milyon vatandaşımıza birebir hizmet veren ve mevzuatı çok geniş bir kurum. Böyle bir kurumda çalışmak uzmanlık gerektirir. Bunun için personelin çalışma şartları iyileştirilmeli, SGK personeli uzman kadrolarına geçirilmelidir. Uzmanlık için her yıl düzenli olarak sınav açılmalıdır. Bu şekilde hem kamu görevlilerinin moral ve motivasyonu arttırılmış olur hem de kurumsal yapı yerine oturmuş olur. Genel Yetkili Sendika Büro Memur-Sen olarak bu konuyu tüm platformlarda gündeme getiriyor ve mücadelesini veriyoruz. İnşallah sosyal güvenlik uzmanlığının oluşturulması Büro Memur-Sen sayesinde olacatır” şeklinde konuştu.

Genel Başkan Vecdi Yanbaz’ın ardından Genel Başkan Vekili Özşahin, Genel Başkan Yardımcıları Bekir Turhan ve Yıldırım Akbaba da birer selamlama konuşması yaptı.

Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Bülbül de yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Toplantı soru cevap bölümü ile sona erdi. 

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans