DUYURULAR
Yanbaz, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Fidan İle Görüştü

Yanbaz, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Fidan İle Görüştü


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Müsteşarı Ali Fidan ile görüşerek sivil memurların sorunlarını iletti.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Genel Başkan Yardımcısı Turan Çetinkaya ve Ankara 13 Nolu Şube Başkanı Ertuğrul Bilgi, Milli Savunma Bakanı Müsteşarı Ali Fidan’ı ziyaret etti. Görüşmede Genel Başkan Vecdi Yanbaz, MSB Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarında çalışan sivil memurların sorunlarını rapor halinde Müsteşar Ali Fidan’a iletti.

SİVİL MEMURLAR ASKER KİŞİDEN AYRILMALI

MSB Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) yaklaşık 40 bin sivil memurun görev yaptığını hatırlatan Genel Başkan Vecdi Yanbaz, en önemli sorunun sivil memurların devlet memuru yerine asker kişi olarak görülmesi olduğunu söyledi. Sivil memurların her alanda devlet memuru olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Yanbaz, “Askeri personelin aksine sivil memurların hukuki statülerinde belirsizlik bulunmaktadır. Sivil memurlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olmakla birlikte bir taraftan mesai saatleri, fazla çalışma ve disiplin gibi hususlarda bu kanun kapsamı dışında tutulmaktadır. Diğer taraftan askeri personel gibi değerlendirilen sivil memurlara bazı hususlarda askeri personelin tabi olduğu hükümler uygulanmaktadır. Sivil memurların her alanda askeri personel statüsünden ayırmak için 657 Sayılı Kanunun 232 ve 233. maddeleri yürürlükten kaldırılmalıdır. Milli Savunma Bakanlığı ve TSK’da görev yapan sivil memurlar her bakımdan 657 Sayılı Kanuna tabi olmalıdır. Buna bağlı olarak da 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanunu’nun 117. maddesi yürürlükten kaldırılmalıdır” dedi.

İÇ HİZMET KANUNU’NUN 116’NCI MADDESİ YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMALI

Sivil memurların yargılanmasında sorunların yaşandığını kaydeden Yanbaz, sivil memurların askeri personel statüsünden çıkarılarak, disiplin ve yargılanmaları bakımından 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olmaları gerektiğinin altını çizdi. Sivil memurların komutanların emir eri gibi çalıştırılmaması gerektiğini belirten Yanbaz, “Sivil memurlar, müracaat-şikayet, izin, nöbet gibi işlemler yönünden 211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nun mutlak emredici hükümlerine ve bu Kanun’un yetki verdiği amirlerin sorgulanamaz yetkilerine bırakılmaktadır. Bu durum Anayasamızın 10’uncu maddesindeki ‘aynı kanuna tabi eşitler arasındaki eşitlik ilkesi’ne aykırıdır. Çalışma hayatının ve hukukun külfet-menfaat dengesiyle çelişen 211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nun 116’ncı maddesi yürürlükten kaldırılmalıdır” diye konuştu.

Yanbaz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sivil memurlar ne olursa olsun askerlerle birlikte hiçbir zaman içtimaya çıkarılmamalı. MSB ve TSK’da çalışanlara ödenen tayın bedeli katsayısı 2100'den 3000'e çıkarılarak, günün koşullarına uygun hale getirilmeli. Sivil memurlar, fiili hizmet zammından yararlandırılmalı. Sivil memurların hukuki statülerinin belirlenmesiyle ilgili karar toplu sözleşmede imza altına alındı. Toplu sözleşmenin gereği olarak sivil memurların en kısa zamanda hukuki statüleri belirlenmelidir.”

GEREKEN ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden MSB Müsteşarı Fidan, Genel Başkan Vecdi Yanbaz’ın verdiği raporu inceledi. Sivil memurların yaşadığı sorunları yakından takip edeceklerini belirten Fidan, sorunların çözüme kavuşturulması ve taleplerin karşılanması için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

MÜSTEŞAR FİDAN’A VERİLEN RAPOR İÇİN TIKLAYINIZ

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans