DUYURULAR
Yanbaz: Kamu Görevlilerimizin Hepsi Aynı Haklara Sahip Olmalıdır

Yanbaz: Kamu Görevlilerimizin Hepsi Aynı Haklara Sahip Olmalıdır


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, KONTV’de gündemi değerlendirdi. Kamu görevlilerinin sorun ve taleplerine de değinen Yanbaz, “Kamuda ayrımcılık kalkmalıdır. Kamu görevlilerimizin hepsi aynı haklara sahip olmalıdır” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, KONTV’de canlı olarak yayınlanan Ankara Konuşuyor programına katıldı. Sunucu Olcay Eşgi’nin sorularını cevaplayan Genel Başkan Vecdi Yanbaz, gündeme ve kamu görevlilerin sorunlarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesini Ankara Anadolu Meydanı’nda düzenledikleri mitingle protesto ettiklerini ve Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunu haykırdıklarını vurgulayan Vecdi Yanbaz, “ABD’nin sözde kararının hemen sonrasında alanlarda Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunu haykırdık. Geçtiğimiz Pazar günü de sivil toplum kuruluşları olarak Anadolu Meydanı’nda miting düzenledik. Türkiye’nin başkenti Ankara’dan, Filistin’in başkenti Kudüs’ün yanında olduğumuzun altını çizdik. Bundan sonra da Kudüs’ün, Filistin’in yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Toplu sözleşmede Memur-Sen ve Büro Memur-Sen olarak 258 kazanıma imza attıklarını hatırlatan Yanbaz, toplu sözleşme sonrasında da tekliflerinin kazanıma dönüştüğünü söyledi. Yanbaz, “Kazanım sadece toplu sözleşmede elde edilmiyor. Toplu sözleşmeye taşıdığımız teklifler, birer birer kazanıma dönüşüyor.  4/C'lilerin 4/B kadrosuna alınacak olması da bunun en büyük örneğidir. Bundan sonra da vereceğimiz mücadele ile yeni kazanımlara imza atacağız” diye konuştu.

Kamudaki istihdam modellerine değinen Yanbaz, “Kamuda 4/A, 4/B, 4/C ve 4/D şeklinde istihdam modelleri var. Bu modeller kamu görevlilerimiz arasında ayrımcılık oluşturuyor. Kamuda ayrımcılık kalkmalıdır. Kamu görevlilerimizin hepsi aynı haklara sahip olmalıdır. Sadece memur ve işçi olmalıdır. Bu kapsamda 4/B’lilerin kadro mücadelesinden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yanbaz açıklamalarını “Maliye Bakanımız referandum öncesi kurum içi gelir uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı sınavlarının açılması için söz verdi. 2018 yılında sınavların mutlaka açılmasını bekliyoruz. EGM ve TSK’daki sivil memurlarımızın mali ve özlük hakları iyileştirilmelidir. Personele psikolojik baskı yapılmamalıdır. Sivil memurlar, görevleri dışında çalıştırılmamalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfı kamudan kaldırılmalıdır. Bu sınıftaki tüm kamu görevlilerimiz genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir. Mübaşirler de bu kapsamda en kısa zamanda genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’le yaptığımız görüşmede de mübaşirleri gündeme getirdik. İnşallah bu konuda güzel gelişmeler olacak” şeklinde sürdürdü.

Büro, Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolu’nda yetkili sendika olduklarını hatırlatan Yanbaz, kamu görevlilerini Büro Memur-Sen’e davet etti. Yanbaz, “Daha fazla hak, daha fazla kazanım için kimseyi ötekileştirmeyen, birleştiren, rengini milletten ve kamu görevlilerinden alan sendikamız Büro Memur-Sen’e bekliyoruz” dedi.

PROGRAMI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans