DUYURULAR
Yanbaz: Kamu Görevlilerimizin Haklı Talepleri Karşılanmalı

Yanbaz: Kamu Görevlilerimizin Haklı Talepleri Karşılanmalı


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile görüşerek kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini iletti. Genel Başkan Yanbaz, “Bakanlıkta 3 bölgeli sisteme geçilmelidir. Gümrüklerde çalışan tüm personelin mesai ücretleri, adil ve dengeli ücret politikası kapsamında arttırılmalıdır. Personelin maaşları, mutlaka ek ödeme ilave edilerek ödenmelidir. Kamu görevlilerimizin haklı talepleri karşılanmalıdır” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Genel Başkan Yardımcıları Turan Çetinkaya ve Feyim Bingöl ile birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’yle makamında görüştü. Genel Başkan Vecdi Yanbaz, bakanlıkta çalışan kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini Bakan Bülent Tüfenkci’ye rapor halinde verdi.

3 BÖLGELİ SİSTEME GEÇİLMELİ

Kamu görevlilerinin sorunlarının çözüme kavuşturulmasını ve taleplerinin karşılanmasını isteyen Genel Başkan Yanbaz, rotasyona tabi personelin 5 bölgeli sistemde karşılaştığı sorunların giderilmesi için 3 bölgeli sistem uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi. Vecdi Yanbaz, “Eşi özel sektör ve diğer kurumlarda çalışanların eş durumları, sağlık ve mazeret durumları birlikte değerlendirildiğinde mevcut sistem bu haliyle devam edemeyeceği ortadadır. Devam etse dahi sistemin personel arasında hakkaniyetli, adil, dengeli bir rotasyon sağlayamayacağı muhakkaktır. Bunun için sendika olarak da önerdiğimiz 3 bölgeli sisteme geçilmelidir” dedi. 

ÜCRET POLİTİKASI ADİL OLMALI

Kamu görevlileri arasında adil ve hakkaniyetli ücret dengesinin sağlanması gerektiğine dikkat çeken Yanbaz, “Sınır bölgelerindeki kamu görevlileri ağır koşullarda görev yapmakta, bayram, resmi tatil ve hafta sonu gibi günlerde de çalışmaktadır. Buna rağmen sınır bölgelerindeki kamu görevlileri iç bölgelerde çalışan personelden daha az ücret almaktadır. Bu da sınır bölgelerinde çalışma barışını bozmakta ve personeli huzursuz etmektedir. Kapıkule Sınır Kapımızdan her yıl çok sayıda personel 5. hizmet bölgesine tayin talebinde bulunmaktadır. Bir kısım personel de bir takım mazeret kapsamında diğer bölgelere gitme uğraşı vermektedir. Buna çözüm olarak iç bölgelerde uygulanan yolluk uygulamaları, tüm personelin faydalanacağı şekilde düzenlenmelidir. Özellikle Gümrük Sınır Kapılarında çalışan tüm personelin mesai ücretleri, adil ve dengeli ücret politikası kapsamında arttırılması gerekmektedir. Sınır kapılarımızın tümüne ilave 5.000 puan kadar mesai uygulamasından yararlandırılmalıdır” diye konuştu.

MAAŞLAR EK ÖDEME İLAVE EDİLEREK ÖDENMELİ

Türkiye’de sadece Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki kamu görevlilerinin maaşını ek ödemesiz bir şekilde aldığının altını çizen Yanbaz, bunun adaletsizlik olduğunu vurguladı. Yanbaz, “Bu durum personeli olumsuz etkilemektedir ve maaş bordroları gerçeği yansıtmamaktadır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı personelinin maaşları mutlaka ek ödeme ilave edilerek ödenmelidir. Bu uygulama bütçeye en ufak bir yük getirmeyecektir. Aksine dengeyi sağlayacak ve adaletsizliği ortadan kaldıracaktır” şeklinde konuştu.

Görüşmeden memnuniyet duyduğunu ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, bakanlığın geçmişten günümüze çağ atladığını, bunun da kamu görevlilerinin özverili çalışmaları sayesinde olduğunu belirtti. Yanbaz’ın verdiği raporu inceleyen Bakan Bülent Tüfenkci, kamu görevlilerinin en iyi şartlarda çalışması için gerekenin yapılacağını söyledi. Tüfenkci, bundan sonra da kamu görevlilerinin sorun ve taleplerine yönelik Genel Yetkili Sendika Büro Memur-Sen’le her zaman görüşmeye hazır olduğunu kaydetti. 

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans