DUYURULAR
Yanbaz: Kamu Görevlilerimize Hakları Verilmeli

Yanbaz: Kamu Görevlilerimize Hakları Verilmeli


Büro Memur-Sen İstanbul 4 Nolu Şubenin düzenlediği istişare toplantısında konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, “Yurdun dört bir yanında adliyelerlerde görev yapan kamu görevlileri yoğun bir mesai dönemi geçiriyor. Ancak kamu görevlileri emeklerinin karşılığı olan fazla mesai ücretilerini alamıyor. Bu haksızlık giderilmelidir. Ülkemizdeki adaletin tesisi için gece gündüz demeden çalışan adliyelerdeki kamu görevlilerimize fazla mesai ücretleri en kısa zamanda ödenmelidir” dedi.

Toplu sözleşmeye hazırlık çalışmaları kapsamında İstanbul’da bulunan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Genel Başkan Yardımcısı Metin Yılancı ve İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Abdullah Koyuncu ile birlikte kurum ziyaretlerinde bulundu. Büro Memur-Sen heyeti, kurumlarda görev yapan kamu görevlileriyle de bir araya gelerek, sorun ve taleplerini dinledi. Kurum ziyaretlerinin ardından Genel Başkan Yanbaz ve Genel Başkan Yardımcısı Yılancı, Büro Memur-Sen İstanbul 4 Nolu Şubenin yönetim, denetleme, disiplin kurulu üyeleri ve işyeri temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirlen istişare toplantısına katıldı.

MÜBAŞİRLER GENEL İDARİ HİZMETLER SINIFINA GEÇİRİLMELİ

Toplantıda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yanbaz, mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi gerektiğini vurgulayalarak, “Mübaşirler, hakim ve savcılar tarafından verilen işleri yapmak, kalem hizmetleriyle ilgili olarak verilen görevleri yerine getirme, mahkemeye ait posta ve tebligat işlerini yürütme, duruşmanın düzenini sağlama gibi önemli görevler üstlenmektedir. Mübaşirler her ne kadar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. maddesinde yardımcı hizmetler sınıfı içerisinde değerlendirilse de yaptıkları bu önemli görevler nedeniyle genel idari hizmetler sınıfına girmektedir. Mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfındaki diğer unvanlardan bir farklılığı bulunmamaktadır. Anayasal eşitlik, liyakat ve kariyer ilkelerine uyulması içün mübaşirler genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir” diye konuştu.

FAZLA MESAİ ÜCRETLERİ ÖDENMELİ

Yanbaz,şu şekilde konuştu: "Yurdun dört bir yanında adliyelerlerde görev yapan kamu görevlileri yoğun bir mesai dönemi geçiriyor. İşlemler gece geç saatlere kadar sürüyor. Ancak kamu görevlileri emeklerinin karşılığı olan fazla mesai ücretlerini dahi alamıyor. Bu haksızlık giderilmelidir. Ülkemizdeki adaletin tesis edilmesinde en büyük paya sahip olan adliyelerdeki  kamu görevlilerimize hakları olan fazla mesai ücretleri en kısa zamanda ödenmelidir."

TALEPLERİ TOPLU SÖZLEŞMEYE TAŞIYACAĞIZ

Zabıt katiplerinin derecelerinin yükseltilmesi gerektiğinin altını çizen Yanbaz, adliyelerde çalışan kamu görevlilerinin tüm sorun ve taleplerini bu yıl yapılacak olan 4'üncü Dönem Toplu Sözleşme masasına taşıyacaklarını söyledi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yanbaz ve beraberindeki heyet, Bakırköy Adliyesi Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri Orhan Erbay, Ömer Faruk Aydıner ve Adalet Komisyonu Üyesi Mithat İnce’yi de ziyaret etti.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans