DUYURULAR
Yanbaz: İnsana Dokunmanın En İyi Yolu Sivil Toplum Kuruluşları’dır

Yanbaz: İnsana Dokunmanın En İyi Yolu Sivil Toplum Kuruluşları’dır


Server Vakfı’nın düzenlediği Türkiye’de Sendikal Hareketler” konulu konferansta konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, “Dünyaya açılmanın, özgürlükleri genişletmenin, topluma ve insana dokunmanın en etkili ve hatta tek yolu, sivil toplum kuruluşlarına alan açmaktır. Mazlumlara ve masumlara sahip çıkan Büro Memur-Sen ve Memur-Sen’in kuruluş gayesi tam olarak bu misyonu yerine getirmektir” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Server Vakfı tarafından organize edilen “Türkiye’de Sendikal Hareketler” konulu konferansa katıldı. Burada bir sunum gerçekleştiren Yanbaz, Türkiye tarihinde sivil toplum kuruluşlarının yeri ve önemini anlattı.

NİTELİKLİ STK’LAR OLSA 28 ŞUBAT YAŞANMAZDI

Sivil Toplum Kuruluşlarının sadece ülkemiz için değil Dünya’da da önemli bir misyona sahip olduğunu belirten Yanbaz, “Bazı dönemler oldu ki Sivil Toplum Kuruluşları ülkenin gidişatına yön verdi. Bunların en açık en bariz örneği kuşkusuz ki 28 Şubat’ta yaşandı. Rahmetli Erbakan ve Hükümetinin düşürülmesine yönelik beşli çete merkezli destek oluşumlarını hatırlayalım. Eğer o gün bu girişimlere cevap verecek nicelik ve nitelikte sivil toplum zemini olabilseydi, bugün Türkiye’nin durumu da gelecek hikayesi de çok farklı olurdu. Demokrasinin, sivilleşmenin, özgürleşmenin kesintisiz ve sorunsuz bir içerikle hayat bulması devlet karşısında sivil toplumun güçlendirilmesiyle mümkün” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜ HER 10 YILDA BİR YAPILAN DARBELERLE KESİLDİ

Türkiye’de her 10 yılda bir yapılan darbelerle devlet millet kaynaşması ötelendiği gibi, aynı zamanda darbelerle mühendislikler yapıldığını ifade eden Yanbaz, şu şekilde konuştu: “28 Şubat sürecine ‘Bin yıl sürecek’ denildi. İmam Hatip binalarının bir kısmına el konuldu. İmam hatiplilere katsayı engeli getirildi. Orta kısımları kapatıldı. 8 yıllık kesintisiz eğitim MGK kararıyla dayatıldı. Üniversitelerin önü nizamiye kapılarına çevrildi. Üniversiteler kışlalaştırıldı. 12 yaş altına Kur’an-ı Kerim eğitimi yasaklandı. Almanya’da yüzyılın pedagojik yanlışı denilmesine ve dayatmadan uzaklaşılmasına rağmen Türkiye’de ‘Karma Eğitim’ dayatıldı. Özellikle İslam ülkelerinde eğitim gören öğrencilerin aldıkları üniversite diplomalarının denkliği kaldırıldı. Din Kültürü ve ahlak Bilgisi Öğretmenliği eğitimi ilköğretim için eğitim fakültelerinin içerisine kaydırıldı. Birçok vakfın malvarlıklarına el konuldu. Başörtülü avı başlatıldı. YAŞ kararlarıyla gümüş yüzük takanlar ordudan atıldı. Bunların hepsi aslında bir toplum mühendisliğiydi. İşte Sivil Toplum Kuruluşlarının önemi burada ortaya çıkıyor. Büro Memur-Sen ve Memur-Sen’in önemi tam da bu noktada anlaşılıyor. Çünkü biz milli iradenin yılmaz savunucuları olarak ortaya çıktık. Her zaman yasakların karşısında durduk, hak ve özgürlük mücadelelerinin yanında olduk.”

15 TEMMUZ MİLAT OLDU

Büro Memur-Sen ve Memur-Sen’in önemin 15 Temmuz hain darbe girişiminde anlaşıldığını dile getiren Yanbaz, “28 Şubat sürecinde Büro Memur-Sen ve Memur-Sen güçlü değildi, kısık seslerdi. Ama aradan geçen 15 yılda idealleri uğruna canından geçen, ülkesi için gözlerini kırpmadan vatan nöbeti tutan, 15 Temmuz hain darbe girişimi duyulduğu andan itibaren sokağa çıkıp tankların üzerine yürüyen bir Sivil Toplum Hareketi haline geldi. İşte, 15 Temmuz kanlı FETÖ darbe kalkışması da aslında küresel bir işgal girişimiydi. İşte bunu gören millet Çanakkale ruhuyla ayağa kalktı, Çanakkale destanını 12 saatte yeniden yazdı. Bizler alanlarda tarih yazarken Ümmet dualarıyla ayaktaydı. Çanakkale'de olduğu gibi yürekler birlikteydi.  Biz her daim millet iradesinin yanında olduğumuzu söyledik ve uyguladık. Milli iradenin üzerinden tankların, uçakların geçmesine fırsat vermedik bundan sonra da vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

15 TEMMUZ’DA TÜRKİYE’NİN MAKUS TARİHİ DEĞİŞTİ

15 Temmuz’da Türkiye’nin, siyasi tarih içeriğinde ilk defa terörist bir darbeye, uzun erimli planlar içeren bir ihanet teşebbüsüne maruz kaldığını ifade eden Yanbaz, şunları söyledi: “Darbe, cunta ve işgal teşebbüsünün, faillerinin sosyolojik kulvarda taraftar edinememesi, meydanlarda büyük bir dirençle karşılaşması, darbecilerin kışlalardan çıkamaması toplumsal bilince ve dirence yön veren, bu süreci yöneten sivil toplum kuruluşlarının büyük katkısıyla gerçekleşti. 15 Temmuz akşamı bütün teşkilatımıza, teşkilat mensuplarımıza ve milletimize darbeye direniyoruz, meydanları boş bırakmıyoruz çağrısı yaptık. Bu çağrıyı bizzat hayata geçirirken ‘darbenin ancak böyle bertaraf edileceğine ilişkin donanım’ ve ‘bu donanımda ortaklaştığımız örgütümüze olan güven’ etkili oldu. Sivil toplum zemininde bugün sahip olduğumuz güven, çeşitliliğe, etkinliğe, imkân ve fırsatlara 1960’da, 71’de, 80’de ve 28 Şubat’ta sahip olabilseydik Menderesi idamdan, gençlerimizi ve çocuklarımızı darbeler tarihi okumaktan kurtarabilirdik Şunu da belirtmekte fayda var. 28 Şubat’ta sadece bir avuçtuk sessimiz yeterince duyulmuyordu. Ama bugün 1 milyon üye sayımızla Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olduk. Bu büyümenin altında yatan sebep işte milletin teveccühüne mazhar olmaktır. Sivil toplum örgütlerinin önemini konuştuğumuz toplantıda unutulmamalıdır; dünyaya açılmanın, özgürlükleri genişletmenin, topluma ve insana dokunmanın en etkili ve hatta tek yolu, sivil toplum kuruluşlarına alan açmaktır” dedi.

Yanbaz, konuşmasının sonunda Server Vakfının yöneticilerine ve konferansa katılım sağlayanlara teşekkür etti.

SONDAKİKA: https://www.sondakika.com/haber/haber-buro-memur-sen-genel-baskani-yanbaz-turkiye-de-9623474/ 

İHA: http://www.iha.com.tr/ankara-haberleri/buro-memur-sen-genel-baskani-yanbaz-insana-dokunmanin-en-iyi-yolu-sivil-toplum-kuruluslaridir-ankara-1701368/

MİLLİYET: http://www.milliyet.com.tr/buro-memur-sen-genel-baskani-yanbaz-ankara-yerelhaber-2037538/

HABERLER.COM: https://www.haberler.com/buro-memur-sen-genel-baskani-yanbaz-insana-9609100-haberi/

EGETÜRK: https://www.egeturkhaber.com/buro-memur-sen-genel-baskani-yanbaz-insana-dokunmanin-en-iyi-yolu-sivil-toplum-kuruluslaridir/

ÇERKEZKÖYBAKIŞ: http://www.cerkezkoybakis.com.tr/genel/buro-memur-sen-genel-baskani-yanbaz-insana-dokunmanin-en-iyi-yolu-sivil-toplum-kuruluslaridir-h97435.html

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans