DUYURULAR
Yanbaz, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı İle Görüştü

Yanbaz, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı İle Görüştü


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı ile görüşerek kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini iletti. Genel Başkan Yanbaz, “Kamu görevlilerimizin hakları en kısa sürede verilmelidir” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Genel Başkan Yardımcısı Turan Çetinkaya ile birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı’yla makamında görüştü. Bakanlıktaki kamu görevlilerinin sorun ve taleplerine yönelik sendika olarak çalıştay düzenlediklerini hatırlatan Genel Başkan Vecdi Yanbaz, çalıştayda hazırladıkları raporu Musteşar Cenap Aşcı’ya ileterek kamu görevlilerinin sorunlarının çözülmesini, taleplerinin karşılanmasını istedi.

Sendika olarak bu yıl da üye sayısını arttırarak genel yetkili sendika unvanını sürdürdüklerini belirten Genel Başkan Yanbaz, kamu görevlilerinin sorunlarını toplu sözleşmeye tanıyacaklarını kaydetti. Sorunların çözümü için bakanlık yetkililerine büyük görev düştüğünü vurgulayan Vecdi Yanbaz, toplu sözleşme öncesinde sorunların çözümü için bakanlık yetkililerinin gerekeni yapması gerektiğinin altını çizdi.

Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı personelinin maaşlarının ek ödeme ilave edilerek ödenmesi gerektiğini belirten Yanbaz, aksi takdirde haksız bir şekilde personelin ücret kaybının devam edeceğini söyledi. Yanbaz, “Rotasyona tabi personelin 5 bölgeli sistemde karşılaştığı sorunların giderilmesi için sendikamızca önerilen, çalışması yapılan ve bakanlığa sunulan 3 bölgeli sistem uygulamasına geçilerek mevcut mağduriyetler giderilmedir. 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile halen Bakanlık merkez teşkilatı için uygulanan fark tazminatının tüm personeli kapsayacak şekilde yeniden düzenlenerek mağduriyetlere son verilmelidir” dedi.

3’üncü dönem toplu sözleşme mutabakat maddeleri gereğince gümrük muhafaza memurlarına verilmesi öngörülen yıpranma payıyla ilgili sürecin olumlu sonuçlandığını aktaran Yanbaz, en kısa zamanda gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurguladı. Yanbaz, “Sınır kapılarında 24 saat hizmet esasına göre çalışan gümrük personelinin fazla çalışma ücretleri yeniden düzenlenmeli, personel ilave ek 5000 puandan yararlanmalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfında hizmetli, bekçi, aşçı, dağıtıcı, teknisyen yardımcısı gibi personel ile genel idare hizmetler sınıfında görev yapan şoför, koruma ve güvenlik görevlisi unvanlı personelin memur ve denk unvanlara sınavsız atanabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Ticaret İl Müdürlükleri personeline, fazla çalışma ücretlerinden 5000 gösterge rakamı tutarı kadar fazla mesai ücreti ödenmelidir. Kamu görevlilerinin hakları en kısa sürede verilmelidir ” diye konuştu.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yanbaz’ın verdiği raporu inceleyen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Aşcı, kamu görevlilerinin haklarının iyileştirilmesi için elinden geleni yapacağını söyledi. Toplu sözleşmeye genel yetkili sendika olarak katılacak olan Büro Memur-Sen’e başarılar dileyen Müsteşar Cenap Aşcı, kamu görevlilerinin haklarının verilmesi konusunda bakanlık olarak gerekli desteği vereceklerini kaydetti. Aşcı, sorunların çözüme kavuşturulması, taleplerin karşılanması için çalışmaları hızlandıracaklarını belirtti.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans