DUYURULAR
Yanbaz: Engelleri Aşmanın İlk Adımı Empati Kurmaktır

Yanbaz: Engelleri Aşmanın İlk Adımı Empati Kurmaktır


Empati Yürüyüşü’nde konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, “Ülkelerin gelişmişlikleri, vatandaşlarına verdiği değerle ölçülmektedir. Devlet, özellikle dezavantajlı vatandaşlarına pozitif ayrımcılık yapmalı, onların hayat şartlarını kolaylaştırmalıdır” dedi. Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Elvan Uğurlu ise, “Engelliler haftasında yaptığımız bu yürüyüşün toplum nezdinde engellilerin unutulmamasına vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Memur-Sen Engelliler Komisyonu tarafından “engellilerin toplumsal yaşam içerisinde yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek ve toplumsal duyarlılığı artırmak” amacıyla “Empati Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Engelliler Haftası dolayısıyla göz bantları ve beyaz baston kullanılarak yapılan yürüyüşe Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz da katıldı. “Toplumsal Engelleri Kaldırın”, “Yolumuzu Ufkumuzu Kapatmayın”, “Duymamak Değil, Duyarsızlık Acı Veriyor” yazılı dövizlerin taşındığı Empati yürüyüşüne Büro Memur-Sen Genel başkan Yardımcısı Metin Yılancı, Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Bülbül, Ankara 11 Nolu Şube Başkan Erhan Özcan, Ankara 12 Nolu Şube Başkanı Zekeriya Köftercioğlu, Genel Başkan Danışmanı Ömür Demirgüneş, Memur-Sen yönetim kurulu üyeleri, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ve engelliler katıldı.

Yürüyüş sonrasında açıklama yapan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, “Ülkelerin gelişmişlikleri, vatandaşlarına verdiği değerle ölçülmektedir. Bir devlet, bütün vatandaşlarını kucaklayabiliyor, onların hayat kalitesini yükseltebiliyor ve sıkıntılarını giderebiliyorsa, sosyal devlettir. Devlet, özellikle dezavantajlı vatandaşlarına pozitif ayrımcılık yapmalı, onların hayat şartlarını kolaylaştırmalı ve üretime katkıda bulunmalarını sağlamalıdır” dedi.

ENGELLİLERE KOLAYLAŞTIRICI POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALI

Toplumsal alanda ve çalışma hayatında engellilere pozitif ayrımcılığın sunulmasının son derece önemli olduğunu belirten Yanbaz, “Engellilerin kamusal hayatın her alanına tam ve bağımsız kişiler olarak katılımı, çalışma alanında fırsat eşitliğinin sağlanması, kişisel gelişim imkanlarından istifade edebilmeleri, eğitim-öğretim hizmetlerine erişimlerinin kalıcı olarak temini, yapılan düzenlemelerin engelli vatandaşlarımız da düşünülerek planlanması ve uygulanması, engellilerini dört duvar arasına kapatmayan, sosyal alanda imkân ve kamusal alanda istihdam oluşturan bir Türkiye ve dünya için herkes duyarlı olmalı ve elinden geleni yapmalıdır. Engelleri ortadan kaldırmak ve engelli bireylerimizin daha güzel bir yaşam sürmesini temin etmek için hep birlikte el ele vermeliyiz” diye konuştu.

UĞURLU: TOPLUMSAL ENGELLERİ KALDIRALIM

Yürüyüş sonrasında yapılan basın açıklamasında konuşan Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Elvan Uğurlu, toplumun dikkatini yaşanan zorluklara çekmek için bu yürüyüşün tertip edildiğini belirterek “Bizler herkes gibi gündelik hayatın içinde yer alan; çalışan, emek veren insanlarız. Fakat engellilerin yaşadıkları bazı zorluklar var. Biz bu zorluklara dikkat çekmek için bu yürüyüşü yaptık. Engelliler Haftası’nda yaptığımız bu yürüyüşün toplum nezdinde engellilerin unutulmamasına vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

KAYA: ENGELSİZ BİR YAŞAM İÇİN SORUMLULUK ALALIM

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Toç-Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya ise yaptığı konuşmada sorumluluk almanın ilk adımının empati olduğunu ifade etti. Kaya, “Bu yürüyüşün engellileri anlamak için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar engelli kardeşlerimizi anladığımı düşünüyordum ama bu yürüyüşte bunun kolay olmadığını fark ettim. Engellileri anlamak için onların yaşamına dokunmak gerekiyor. Onların hayatlarını kolaylaştırmak buradan başlıyor. Hep birlikte beraber yaşadığımız bu hayatı kolaylaştırmak için sorumluluk almalıyız” şeklinde konuştu.

YANBAZ’DAN KIZILAY’A KAN BAĞIŞI

Yürüyüşün ardından Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz ve Genel Başkan Yardımcısı Metin Yılancı, Kızılay’a kan bağışında bulundu. Kan vermenin önemine dikkat çeken Yanbaz, “bir ünite kan ile bir insana hayat vermenin o kadar zor olmadığını ve gerçekten çok anlamlı olduğunun anlatılması ve kan bağışının daha fazla yapılması gerekiyor” dedi.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans