DUYURULAR
Yanbaz: Cumhurbaşkanlığı Sistemi Ülkemize Başarı Getirecektir

Yanbaz: Cumhurbaşkanlığı Sistemi Ülkemize Başarı Getirecektir


Eskişehir’de konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, bu memleketin okumuş yazmış memurlarının referandumda ‘evet’ demesinin sebebinin birilerinin bu yönde konuşması olmadığını belirterek, “Birilerinin ne dediğine bakıp hareket eden bir teşkilat değiliz. Cumhurbaşkanlığı sistemi ülkemize başarı getirecektir” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin, Genel Başkan Yardımcısı Turan Çetinkaya, Eskişehir Şube Başkanı Ali Selim Aktaş ve şube yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Eskişehir’deki kurumları ziyaret etti. Genel Başkan Vecdi Yanbaz ve beraberindeki heyet ilk olarak Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı ile görüştü. Genel Başkan Yanbaz Başsavcı Ferhat Kapıcı ile adalet çalışanlarının sorunları ve çözüm yolları hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Vecdi Yanbaz ve beraberindeki heyet daha sonra Eskişehir İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Kemal Özmen’i makamında ziyaret etti. Ziyarette, Eskişehir'de görev yapan nüfus çalışanlarının yaşadığı sıkıntılar görüşüldü. Ziyaretin ardından kurumdaki kamu görevlileriyle bir araya gelen Genel Başkan Vecdi Yanbaz, kamu görevlilerinin sorunlarını dinleyerek talep ve beklentileri hakkında bilgi aldı.

Yanbaz, kurumlarındaki ziyaretlerinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Eskişehir İl Müdürlüğü’ndeki Büro Memur-Sen İşyeri Temsilcilik Odasının açılışına katıldı. Temsilcilik odasının açılışını kurumdaki kamu görevlileriyle birlikte yapan Yanbaz, odanın sendikaya ve kamu görevlilerine hayırlı olmasını diledi.

YENİ KAZANIMLAR İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

Açılışta kamu görevlileri ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Yanbaz, bu yıl memurlar adına yeni bir toplu sözleşmeye gidileceğini ifade ederek, “Genel yetkili sendika olarak toplu sözleşmeye bizler oturacağız. Bu toplu sözleşme, 2015 ile 2017 arasındaki sıkıntıları çözecek bir çalışmayı içinde barındıracak. Teşkilatımızla, kamu görevlilerimizle bir araya gelerek toplu sözleşmeye taşıyacağımız maddeleri birlikte karar vereceğiz. Kamu görevlilerimizin sorunları çözmek, taleplerini karşılamak ve yeni kazanımlar için mücadele edeceğiz. Kamu görevlilerimizin lehine olmayan hiçbir maddeyi kabul etmeyeceğiz” dedi.

Yanbaz, SGK memurları için ek ödemelerin, mesailerin, tazminatların yeniden şekillendirilmesi hususunda ellerinden geleni yapacaklarını, bu konuların 2017 yılında yapacakları sözleşme çalışmaları içinde bulunacağını kaydetti.

NÜFUSTAKİ HAKSIZLIK İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ

Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerindeki kamu görevlilerinin son dönemde yoğun çalışma temposunda olduğunu anlatan Yanbaz, “İçişleri Bakanımız ve Maliye Bakanımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Bakanlar Kurulundan 50 saatlik bir fazla mesai kararı çıktı ama istenilen rakam 108 saatti. Bu kabul edilebilir değil. Başbakanlık genelgesinde mesai saatlerinin nasıl olacağı zaten tarif edilmiş. Biz hukuk ne diyorsa ona uymaya hazırız. Yazılı hukuk normlarının, yaşam hukuk normlarında da geçerli olmasını bekliyoruz. Bu anlamda nüfus birimlerinde çalışan arkadaşlarımızın bir haksızlığa uğradığını biliyoruz. Sendika olarak haksızlıkların giderilmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Yetkililerinde duruma çözüm üretilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

BÜRO MEMUR-SEN 'EVET' DİYECEK

Yanbaz, nisan ayında gerçekleşecek referandum oylamasında fikirlerinin ortak ve net olduğunu belirterek, “Bu memleketin okumuş yazmış memurlarının referandumda 'evet' demesinin sebebi birileri diyor diye değildir. Birilerinin ne dediğine bakıp hareket eden bir teşkilat değiliz. Cumhurbaşkanlığı sistemi ülkemize başarı getirecektir. Bizim dün ne dediğimiz, bugün ne dediğimiz ortada. Bu memlekette istikrarın önemi büyük. Gelecek olan cumhurbaşkanlığı sisteminin ülkemize zarardan çok faydasının olacağının bilincindeyiz. Eğer ki bir sistem bu ülkeye zarar verecekse öncelikle bizler bu durumun karşısında dururuz. Bizler cebimizdeki paranın bir gecede nasıl yok olduğunu görmüş, doğalgazın bir gecede 10 kat nasıl artığını görmüş memurlarız. Türkiye'nin geleceği için 'evet' diyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Yanbaz ve beraberindeki heyet, açılışın ardından SGK Eskişehir İl Müdürü İbrahim Kısa ile görüşerek kamu görevlilerinin sorun ve talapleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu.  

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans