DUYURULAR
Yanbaz: Bakan Çavuşoğlu’nun Sözü Uygulamaya Konulsun

Yanbaz: Bakan Çavuşoğlu’nun Sözü Uygulamaya Konulsun


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’ı ziyaret ederek bakanlık merkez ve yurtdışı sözleşmeli personelin sorun ve taleplerini görüştü. Yanbaz, “Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun ‘Sözleşmeli personelin tavan ücret artışları yapılacak’ sözü uygulamaya konulmalıdır” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin, Ankara 7 Nolu Şube Başkanı Fevzi Sayılgan ve şube yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’ı makamında ziyaret etti. Genel Başkan Vecdi Yanbaz, bakanlık merkez ve yurtdışı sözleşmeli personelin sorun ve taleplerini Bakan Yardımcısı Yıldız’a iletti.

VERİLEN SÖZ UYGULAMAYA KONULSUN

Görüşmede özellikle yurtdışı sözleşmeli personelin tavan ücret artışları üzerinde duran Vecdi Yanbaz, “Yurtdışı sözleşmeli personelin 7 yıldır tavan ücret artışları gerçekleşmedi. Bu konuyu Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüştük. Bakan Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüşüldüğünü, yurtdışı sözleşmeli personelin tavan ücretlerinin arttırılmasında son noktayı koyduklarını söylemişti. Bu görüşmenin ardından herhangi bir gelişme olmadı. Bakan Beyin söylediği sözlerin uygulamaya konulmasını bekliyoruz. Çünkü yurtdışı sözleşmeli personel beklenti içerisinde. Sözleşmeli personele üvey evlat muamelesi yapılmaktan vazgeçilmeli, hakları en kısa sürede verilmelidir” dedi.

HAKLAR İYİLEŞTİRİLMELİ

Dışişleri bakanlığı teşkilat yasası değişikliğinin gündemde olduğunu belirten Yanbaz, teşkilat yasası değişikliğiyle ilgili yaptıkları çalışma raporunu Bakan Yardımcısı Yıldız’a verdi. Yanbaz, merkez ve yurtdışı personelinin bu yasa kapsamında haklarının iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı. Yanbaz, “Yurtdışı sözleşmeli personele aile ve eğitim yardımı ödenmelidir. Uzman kadrolarında bulunan merkez memurlarının özlük hakları iyileştirilmeli, diğer kurumlardaki uzmanların seviyesine getirilmelidir. Ateşe yardımcılığı şartları iyileştirilmeli, yabancı dil seviyesi aşağıya çekilmelidir. Ataşe yardımcılığı görev süresi 4 yıla çıkarılarak ikinci gidişlerin önü açılmalıdır. Ayrıca yurtdışı geçici görevler, en az yılda bir kere gidilebilecek şekilde ayarlanmalıdır” diye konuştu.

GEREKENLER YAPILACAK

Görüşmeden memnun olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, kamu görevlilerinin sorunlarının çözüme kavuşturulması için elinden geleni yapacağını söyledi. Şube Başkanı Sayılgan’la 15 günde bir kamu görevlilerinin sorun ve talepleri hakkında görüşeceğini kaydeden Yıldız, yurtdışı sözleşmeli personelin aile yardımı ve eğitim yardımı yapılmasının teşkilat yasasında yer alması için çalışma yapacaklarını açıkladı. Yıldız, yurtdışı geçici görevlere personelin yılda en az bir defa gidebilmesi için Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşeceğini ifade etti.  

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans