DUYURULAR
Yalçın Büro Memur-Sen’in 17. Başkanlar Kurulu’na Katıldı

Yalçın Büro Memur-Sen’in 17. Başkanlar Kurulu’na Katıldı


Büro Memur-Sen 17. Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 5. Dönem Toplu Sözleşme öncesinde önemli mesajlar verdi. Memur-Sen’in büyüme trendine de vurgu yapan Yalçın, “Memur-Sen üye sayıları itibariyle mevcudu koruma telaşına düşmek yerine mevcudun üzerine çıkarak 1 milyon 20 bin sayısı ile yine büyüme trendini devam ettirdi. Bu nedenle konfederasyonun tüm birimlerine sendikalarına, kadınlar komisyonuna, gençlik teşkilatına, emekli ve engelli komisyonlarına a

burobks1Büro Memur-Sen’in 17. Başkanlar Kurulu Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirildi. Toplantıya Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Metin Yılancı, Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları ve Büro Memur-Sen şube başkanları katıldı. 

Toplantıda teşkilata hitap eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, konuşmasına Memur-Sen’in 15 Temmuz’da şehit olan 4 üyesini Cuma Dağ, İlhan Varank, Yusuf Elitaş ve Ali Alıtkan başta olmak üzere tüm 15 Temmuz şehitlerini anarak başladı.
Büro Memur-Sen’in kendi hizmet kolunda Türkiye’nin en büyük ve yetkili sendikası olduğunun altını çizen Yalçın, yetkiyi elinde bulundurma konusunda da ısrarını sürdüren Büro Memur-Sen teşkilatına teşekkür etti. 

Yalçın, Memur-Sen’in bu yıl da büyümeye devam ettiğini vurgulayarak “Bu yıl bizim açımızdan zorlu bir yıldı, çünkü hizmet kollarında seçim süreçlerini yürütürken aynı zamanda Türkiye’de iki seçimi beraber atlattık. Türkiye’nin gündemini de domine ederken kendi gündemimizi geride bırakmış olduk. Demokratik bir atmosferde bütün işyerlerinde, ilçelerde, illerde, genel merkezlerde ve konfederasyon bazında seçimleri geride bıraktık. Çok sayıda ülkeden misafirin katıldığı önemli bir konferansı gerçekleştirdik. Böyle bir gündemde Memur-Sen üye sayıları itibariyle mevcudu koruma telaşına düşmek yerine mevcudun üzerine çıkarak 1 milyon 20 bin sayısı ile yine büyüme trendini devam ettirdi. Bu nedenle konfederasyonun tüm birimlerine sendikalarına, kadınlar komisyonuna, gençlik teşkilatına, emekli ve engelli komisyonlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

burobks2Masadan ve Yasadan Kaynaklı Sorunlarla Toplu Sözleşme Sürecine Giriyoruz
Ağustos Ayında gerçekleştirilecek 5. Dönem Toplu Sözleşme’ye de değinen Yalçın, kamu görevlileri sendikacılığının yasadan kaynaklı sorunları olduğuna dikkat çekerek böyle bir zeminde Ağustos ayındaki toplu sözleşme pazarlığına oturacaklarını vurguladı.

Yalçın, dayanışma aidatından, hakem heyetine, toplu sözleşmenin bağıtlanma süresinden yetki karmaşasına pek çok yapısal değişimin gerçekleşmesi gerektiğini belirtti. 

5. Dönem Toplu Sözleşme’de konuşulacak başlıklara değinen Yalçın, en önemli başlıklardan birinin sözleşmeli istihdam türü olacağı mesajını verdi. Sözleşmeli personellerin kadrolulara kıyasla özlük haklarında eksiklikler olduğunu dile getiren Yalçın “1 Ağustos itibariyle 5. Dönem Toplu Sözleşme Masasına oturacağız. Önümüzde ciddi sorunlar var. Sözleşmeli istihdamdan kaynaklanan problemler var. 657’de esas olan kadrolu istihdam olmasına rağmen birçok nedenle 46 çeşit sözleşmeli istihdam biçimi var. Bizim geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz “Sözleşmeliliğe Son Şurası”nda ortaya çıkardığımız bir şey var; bütün kuruluşlardaki sözleşmelileri kadrolularla kıyasladığımızda kadrolu personel ile sözleşmeliler arasında özlük hakları itibariyle onlarca fark var. Bu durum kamuda çalışma bütünlüğünü tehdit eden bir şey. Bu 2011’de Memur-Sen sayesinde sözleşmeliler kadroya alınarak sorun giderilmişti. Fakat daha sonra tekrar bu tali yollara başvuruldu ve rakamlar yükseldi” ifadelerini kullandı.
Kamuoyunda merakla takip edilen 3600 ek göstergenin ise 4 meslek grubu ile sınırlandırılmasının kabul edilebilir olmadığını belirten Yalçın, “Bu çerçevenin genişletilmesi noktasında ısrarımızı ve gayretimizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

burobks3Memur-Sen Olarak Kazanımları Arttırmanın Gayretinde Olacak Müzakere Kapımızı Açık Tutacağız
Toplu sözleşme süresinin istişarelerle yürüyeceğini belirten Yalçın, “Biz masada müzakere yolunu sonuna kadar kullanacağız. Kendi içimizde de süreci istişare ile yürüteceğiz Memur-Sen olarak aldığımız mesafeyi önemsiyor ve altını çiziyorum. Çok önemli bir pozisyona gelmiş bulunuyoruz. Ancak geçtiğimiz dönemlerde imza altına aldığımız yüzlerce kazanıma yeni kazanımlar eklememizin de gerekli olduğunun bilincindeyiz. Kamu görevlileri, 3 milyonu aktif çalışan 2 milyonu emekli 5 milyon insan, aileleri ile düşündüğümüzde 20 milyona yakın insan bizim bu gayretimizin ve ısrarımızın sonucunda milli gelirden pay alacak. Bu süreci teşkilatımızı ülkemiz, kamu görevlileri açısından hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

burobks4Yılancı: Yardımcı Hizmetler Sınıfının Kullanım Süresi Doldu
Başkanlar Kurulu’nun açış konuşmasını gerçekleştiren Büro Memur-Sen Genel Başkanı Metin Yılancı da toplu sözleşme masasının önemli başlıklarından olan sözleşmeli istihdama değindi. Yılancı, “Kamuda sözleşmeli istihdamının sonlandırılması gerekmektedir. Aynı iş, aynı emeğin karşılığında farklı ücret ve farklı haklara sahip personeller mağdur olmaktadır. Sözleşmeli personelin kariyer planlaması yapması ve geleceğe dair hedef belirmesi mümkün değil. Yetenekli ve üstün vasıflara sahip olmasına rağmen sözleşmeli personelin kariyer planlaması yapması ve geleceğe dair hedef belirmesi mümkün değil. Bu da çalışanların yeteneklerinin körelmesi demektir. Kamuda görevli vasıflı personelin kendini geliştirmesinin önü açılmalı” ifadelerini kullandı. 

Yardımcı hizmetler sınıfı ise kullanım süresini doldurduğunu belirten Yılancı, “1965 yılından kalma kanunun eseri olan yardımcı hizmetlerde çalışanlar mağdur olmaktadır” değerlendirmesinde bulundu. Yılancı, “Hiçbir hakkı bulunmayan yaklaşık 105 bin Yardımcı Hizmet Sınıfı çalışanları, eskiden ortaokul mezunlarından oluşuyordu. Artık yükseköğrenim görmüş hatta 2 diploma sahibi olanlar bile var. Eğitimli vasıflı personellerden oluşan Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalı, bu personeller Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil edilmeli. 2. Sınıf kamu personeli uygulaması son bulmalı” diye konuştu.


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans