DUYURULAR
Yalçın, Büro Memur-Sen 18. Başkanlar Kurulu'na Katıldı

Yalçın, Büro Memur-Sen 18. Başkanlar Kurulu'na Katıldı


Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro Memur-Sen'in Kocaeli'de gerçekleştirilen 18. Başkanlar Kurulu Toplantısına katıldı. Burada yaptığı konuşma ile teşkilata önemli mesajlar veren Yalçın, Memur-Sen'in örgütlü gücünün devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

buro18bskkrl1

Memur-Sen'e bağlı Büro Memur-Sen'in 18. Başkanlar Kurulu Toplantısı Kocaeli'de gerçekleştirildi. Toplantıya Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Metin Yılancı, Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları ve Büro Memur-Sen'in 81 ilden gelen temsilcileri katıldı.

Başkanlar Kurulu'nda bir konuşma gerçekleştiren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen'in kamu görevlileri sendikacılığında tarih yazan bir konfederasyon olduğunu belirterek "Biz anayasa referandumunun geçmesi ile birlikte toplu sözleşme hakkını alarak Türkiye'de kamu görevlileri sendikacılığı anlamında tarihi yazmış bir konfederasyonuz. Bugün kamu görevlileri kazanımlar elde ediyorsa kamu görevlileri sendikacılığını, toplu gülüşme diye ifade ettiğimiz eski toplu görüşme sisteminden kurtarmamızın büyük payı var." ifadelerini kullandı.

buro18bskkrl3

Toplu sözleşme hakkından sonra en önemli hedeflerden birinin grev hakkı olduğuna vurgu yapan Yalçın, "Dünyada kamu görevlileri sendikacılığında iki önemli kırmızı çizgi var. Biri toplu sözleşme biri grev hakkı... Bunların ikisi sendikacılığın vazgeçilmezleridir. Birisi aslanın dişi diğeri tırnağıdır. Biz aslanın dişini yerine koyduk. Önümüzde grev hakkı gibi önemli bir hakkı kazanmak var. Bu toplu sözleşmede de bu konu masadaydı. Bu hakkı kazanana kadar da masada olacak." şeklinde konuştu.buro18bskkrl5

Toplu sözleşme sürecinde yaşananları aktaran Yalçın ardından eleştirilerini sıralayarak 3 unsurun tartışmalı hale geldiğini ifade etti. Yalçın, "Bu toplu sözleşmede bizim kabul edemeyeceğimiz rakamlar üzerinden bir teklif gelince mütabakatsızlıkla süreci tamamlamak zorunda kaldık. Bu yanıyla maddi maliyeti göz ardı eden kamu işvereni bir sosyal maliyete sebep olmuştur. Hakeme gidildi fakat hakem de noterlik yaparak kamu işvereni hakem kurulu gibi davrandı. Hakem bunu yapabilir mi? Yapabilir. Eğer kendine yedirebiliyorsa, adalet duygusunu bir kenara bırakmışsa daha ötesini de yapabilir. Bu yüzden bir hakemin özerkliğini tartışmaya açtık. Toplu sözleşme sonrası 3 başlıkla yeni bir yol çizdik. Yasanın yeterliliği kamu işvereninin güvenilirliği ve hakemin özerkliği tartışılmaya açılmıştır dedik. Bu başlıklar önümüzdeki süreçte daha çok tartışılacaktır." diye konuştu.

"Sendikacılık Masada Değil Sahada Yapılır"

Memur-Sen'in örgütlü gücüne vurgu yapan Yalçın, üye çalışmalarına değinerek teşkilattan özverili bir çalışma beklediğini söyledi. Yalçın ayrıca Büro Memur-Sen'in çalışmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşkilat mensuplarına teşekkür etti. Yalçın, "Memur-Sen'e ne kaybettirebiliriz diye bir çaba var. Bu yüzden üye çalışmalarına azami önemi ve gayreti göstermemiz gerekiyor. İş yeri temsilcileri ile, üyelerimiz ile konuşmak onlarla bir araya gelmek, dertlerini sorunlarını dinlemek zorundayız. Üye sayısı boyutuyla geçen dönem Büro Memur-Sen, gücünü üye sayısını korudu. Bu anlamda teşkilatımızın lider kadrosuna ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu konuda sahada olacağız. Masada sendikacılık bizim işimiz değil sahaya inip herkese dokunmak durumundayız." ifadelerini kullandı.

 


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans