DUYURULAR
Vesayetten Arınmış Bir Sistemin Peşindeyiz

Vesayetten Arınmış Bir Sistemin Peşindeyiz


Bolu’da konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Vesayetten arınmış, dışa karşı güçlü, içe karşı adaletli bir sistemin peşindeyiz. Aslında böyle bir Türkiye, bugünkü köhne dünya sistemine karşı da bir örnek olacaktır” dedi. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz ise “Memur-Sen güneşi, taştan adamları eritiyor ve taşları diken elleri kurutuyor. Bu güneş vesayet sistemi ve zalimler için endişe olduğu kadar Anadolu’nun ve ümmetin mazlum milyonları için umut, inanç ve sürurdur” diye konuştu.

Memur-Sen tarafından ülke genelinde başlatılan "Memur-Sen’e Davet Tercih Evet” buluşması Bolu’da gerçekleştirildi. Programa Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz ve Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Turan Çetinkaya’nın yanı sıra, Ak Parti Milletvekili Ali Ercoşkun, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Koçak ve Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikaların şube başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Programda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Memur-Sen, tıpkı Köroğlu gibi, emperyalizme karşı mücadele eden bir konfederasyondur. Köroğlu, bizim medeniyetimizin yiğit yüzüdür. Bozuk düzene karşı, adaletin temsilcisidir. İşte biz de bugün kapitalizmin oluşturduğu bozuk düzene karşı, adaleti yerine koymak için mücadele veriyoruz” dedi.

VESAYETTEN ARINMIŞ BİR SİSTEMİN PEŞİNDEYİZ

“Bizler bu toprakların yerli değerleri için yollara düştük” diyen Yalçın, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan halk oylaması hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yalçın, “Değerlerimiz üzerinden vesayet kalkana kadar mücadele etmek için söz verdik. Darbeleri tarihe gömmek için tüm çabamızı gösteriyoruz. Yeni bir sistemle, güçlü bir Türkiye’nin önünü açmak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Vesayetten arınmış, dışa karşı güçlü, içe karşı adaletli bir sistemin peşindeyiz çünkü. Aslında böyle bir Türkiye, bugünkü köhne dünya sistemine karşı da bir örnek olacaktır. Adil paylaşımın olduğu bir dünya için model ülke Türkiye bizim tek isteğimiz. Onun için Anayasa reform paketini destekliyoruz. Onun için tercihimiz evet diyoruz” şeklinde konuştu.

İDEOLOJİK TUTUMLARDAN VAZGEÇİLMELİDİR

Anayasa değişikliği paketini doğru zeminde tartışmak istediklerinin altını çizen Yalçın, “Fakat ezberlerden, ideolojik tutumlardan bir türlü doğru zemine geçemiyoruz. İşte, Sayın Kılıçdaroğlu’nun radyoda yaptığı konuşma ortada… Malum CHP, referandum için Şilili reklamcı Ferrada’yı davet etmişti. Hatırlıyorsunuz, Ferrada "Ben bir haftadır buradayım, 'Hayır' oyunun ne önerdiğini anlamış değilim" demişti. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını duyunca, CHP’nin de neden hayır demesi gerektiğini anlamadığını öğrenmiş oldu. Maalesef üzücü bir durum bu. Hayır’ın amiral gemisi CHP lideri Anayasa reform paketinin en temel gerekçesini, yeni dönemin sorunu olarak lanse ediyor. Diyor ki, yeni dönemde Cumhurbaşkanı ile başbakan arasında çatışma çıkarsa ne olacak? Allah aşkına olacak iş mi bu. Buradan Kılıçdaroğlu’na ben de sesleniyorum: Sayın Kılıçdaroğlu, çift başlılığı ortadan kaldırmak için bu paket önümüze geldi. İstikrar ve hızlı karar alma süreci için bu paket halkoyuna sunuldu” dedi.

SİSTEM DEĞİŞİRSE MUHALEFET DE GÜÇLENİR

Türkiye’nin vesayeti ve vesayetin oluşturduğu ezberle muamele edilecek bir ülke olmadığını konuşmasında vurgulayan Yalçın, “Biz siyaset arenasında güçlü iktidar-güçlü muhalefet ilişkisinin kurulmasını istiyoruz. Eğer sistem değişirse, muhalefetinde güçlendiğini göreceğiz. Çünkü onun üzerindeki vesayet de kalkacak. Çünkü iktidarın hızına yetişmek için projeler geliştirmek zorunda kalacak. Demokrasimiz de böyle güçlenecek. Temsilde adalet, ancak güçlü iktidar, güçlü muhalefetle sağlanır. Eğer bu denge sağlanırsa, pasta da büyür, pastadan alınacak pay da. Gelir dağılımında adalet için bu denklemin hayata geçirilmesi şart” diye konuştu.

BİZE GÖRE ACININ VE GÖZYAŞININ RENGİ OLMAZ
Konuşmasında geçmişte dönemlerdeki sendikal anlayışı eleştiren Yalçın, “Sendikacılığı kutuplaştırmanın ve ikilemlere sıkıştıran anlayışı yıktığımız ve Akif İnan’ın dediği gibi, ‘Türkümüz dünyayı kardeş bilendir, gökleri insanın ortak tarlası’ şiarıyla hareket ettiğimiz için bugün bu noktalara ulaştık. Bize göre, acının rengi olmaz, gözyaşının rengi olmaz, dini, dili, ırkı olmaz. Bizim ideolojimiz, alnımızın terinin karşılığını almaktır. Biz dünyada sermayenin adil dağılmasını önceliyor ve mücadele alanımızı bu perspektiften yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

15 YILLIK İSTİKRARA DEĞER VERİYORUZ

Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz istikrar istiyoruz. İktidarıyla, muhalefetiyle istikrarlı bir yönetimin bu ülkeyi daha da geliştireceğini, uluslararası rekabetini artıracağını biliyor, inanıyoruz. Küresel ölçekteki krizlerde nasıl ayakta kaldık. Çok değil, bundan on beş yıl önce, yaşadığı krizlerden dolayı dünyayı göremeyen bir ülke vardı. Bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Fakat birilerin derdi bağcı. Bir anayasa kitapçığından nasıl kriz çıktığını hatırlayın. Bir gecede ülkeden milyarlarca dolar uçtu gitti. Kimin cebi boşaldı? Kim bir kat daha fakirleşti? Sermayenin ağababalarının hesapları bir kat daha artarken, bu ülkenin evlatları faiz hatlerinin altında ezim ezim ezildi. İşte biz bu verilerden dolayı, 15 yıllık istikrara değer veriyoruz. Ve istiyoruz ki, istikrar kurumsal bir zemine taşınsın. Onun için de ‘Evet’ diyoruz.”

BU KONU MİLLET VE MEMLEKET MESELESİDİR

Şu ana kadar siyaset konusunda hassasiyetlerini ifade ettiklerini belirten Yalçın, referandum konusunun siyasi parti tekelinde olan bir konu olmadığını vurguladı. Anayasa konusunun bütün sivil toplumu ilgilendiren bir konu olduğunu belirten Yalçın, "Onun için bunu iktidar partisi, muhalefet partisiyle sınırlayarak 'ya oradansın ya buradansın' yaklaşımıyla insanları farklı kulvarlara çekme yarışı olarak görenler hata ediyor. Bu konu millet ve memleket meselesidir" dedi.

YANBAZ: MEMUR-SEN OLARAK HER YERDE VARIZ
Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz ise yaptığı konuşmada Memur-Sen ve bağlı sendikalar olarak heyecanlarını hiç yitirmeden emek ve ekmek mücadelesi verdiklerini belirtti. Elde ettikleri kazanımlar ve verdikleri mücadele ile Türkiye ve bölgenin en büyük emek örgütü olduklarını kaydeden Genel Başkan Yanbaz, ülke, millet ve kamu görevlileri için daha güçleneceklerini vurguladı. Yanbaz, “Memur-Sen güneşi, taştan adamları eritiyor ve taşları diken elleri kurutuyor. Bu güneş vesayet sistemi ve zalimler için endişe olduğu kadar Anadolu’nun ve ümmetin mazlum milyonları için umut, inanç ve sürurdur. Türkiye’nin ve bölgenin en büyük emek hareketi, kamu görevlilerinin yetkili sendikası Memur-Sen olarak her kurumda her kuruluşta varız. Dünyanın neresinde inleyen bir yürek varsa oraya insanlık taşıyoruz. Anadolu’nun umudunu artırıyor, hayallerini güçlendiriyoruz. Daha özgür ve güçlü bir Türkiye için, ülkemiz ve milletimiz için, daha adil bir dünya için Memur-Sen’i daha da büyütmeliyiz. Bu bilinçle “Memur-Sen’e Davet” seferberliği başlattık. Sendikaların üye sayılarının güncelleneceği Mayıs ayına kadar hedefimiz 1 Milyon 111 bin 111 üyeye ulaşmaktır” diye konuştu.

ERCOŞKUN: 16 NİSAN’A GİDEN SÜREÇ, TARİHİ BİR SÜREÇTİR

16 Nisan Referandumu’na giden sürecin tarihi bir süreç olduğunu vurgulayan Ak Parti Milletvekili Ali Ercoşkun, 16 Nisan’da hayati bir sınav vereceklerinin altınız çizdi. “Türkiye olarak mazlumların umudu olmayı sürdüreceğiz” diyen Ercoşkun, istikrar için, mazlumlar için “Evet” diyeceklerini belirtti.

KOÇAK: MEMUR-SEN HER ZAMAN DİK DURMUŞTUR, DURACAKTIR

Programın Açılış konuşmasını yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Koçak, Memur-Sen’in, mazlumların daima yanında olduğunu, ‘Bir kötülük gördüğünde elinle düzelt’ anlayışını benimsediğini kaydetti. 16 Nisan’a giden sürecin çok değerli olduğunu sözlerine ekleyen Koçak, istikrarımız ve istikbalimiz için irademizi milletten yana göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Yalçın, Bolu Valisi Aydın Baruş'u da ziyaret ederek gündeme ilişkin istişarelerde bulundu.

 

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans