DUYURULAR
Ünalan: SGKlıların Sorunları Çözülmezse Meydanlardayız

Ünalan: SGKlıların Sorunları Çözülmezse Meydanlardayız


Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhana, Görevde Yükselme Sınavının iptal kararından duydukları rahatsızlıkları dile getiren Büro Memur-Sen Genel Başkanı Uğur Ünalan, kurumda görev yapan kamu görevlilerinin mağduriyeti giderilmediği takdirde, haklarını aramak için meydanlara ineceklerini söyledi.

 Büro Memur-Sen Genel Başkanı Uğur Ünalan ve beraberindeki heyet,  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ile makamında görüştü. Görüşmede, kurum çalışanlarının girdiği görevde yükselme sınavının iptal kararından duydukları rahatsızlıkları dile getiren Ünalan, şunları söyledi: "Danıştay İkinci Dairesi, Büro Emekçileri Sendikası tarafından biyologlarla ilgili açılan bir dava ve başarı puanlarındaki yeni düzenlemeleri gerekçe göstererek Görevde Yükselme Sınavıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Büro Memur-Sen olarak, iptale konu olan gerekçeyi incelediğimizde; davanın, biyolog unvanlı kadroda bulunanların müdür kadroları için sayılan unvanlar arasında yer almaması aleyhine açıldığı ve kazanıldığı anlaşılmaktadır. Mahkeme kararına göre, kurum yönetmeliğinde değişiklik yapılarak biyolog unvanlı kadroda çalışanların müdür kadroları için sayılan unvanlar arasına konulması yeterli görülmektedir. Bu davanın, sınavın sıhhatini etkilediği iddiası yersiz görülmektedir."


 "SGKLILAR İÇİN MEYDANLARA İNECEĞİZ"
 "Danıştayın kararı veya puan barajlarında yapılan değişiklikler gerekçe gösterilerek sınavların idari bir kararla iptal edilmesi birçok hukuki sorunlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna olan güvenin sarsılmasına neden olacaktır" diyen Ünalan, konuşmasına şöyle devam etti: "Büro Memur-Sen olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanını iptal kararını yeniden gözden geçirmeye ve kurum çalışanlarının mağduriyetini gidermeye davet ediyoruz. Aksi takdirde, Sosyal Güvenlik Kurumunda görev yapan kamu görevlilerinin haklarını aramak için meydanlara ineceğiz." 

 Görüşmede ayrıca personelin özlük hakları, kariyer ve terfilerine ilişkin hususlar, hukuk servisinde çalışanlara vekalet ücretleri, ikramiyeler, 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre fazla mesai ücreti ödenmesi uygulamasıyla ilgili sorunlar detaylı bir şekilde İlhana iletildi.

 SINAVIN İPTALİNDE BESİN PARMAĞI VAR
 Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının sorunlarını tek tek not alan Başkan İlhan ise, "Büro Emekçileri Sendikasının açmış olduğu davalardan dolayı sınavın iptali söz konusudur. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı olarak, Görevde Yükselme Sınavında başarılı olan personelimizin mağduriyetinin minimum seviye indirilmesi için gerekli çalışmaları başlatacağız" şeklinde konuştu. 

 Görüşmenin sonunda, Yadigar Gökalp İlhana kurum çalışanlarının sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren de bir dosya sunuldu. Büro Memur-Sen Başkanı Uğur Ünalanın Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı ile yaptığı görüşmeye, Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Engin Kocabey, Kutbettin Aydın, Sezayi Soysal ve Mustafa Mengütaycı, Büro Memur-Sen Denetim Kurulu Başkanı Abdulvahit Ergün ile Büro Memur-Sen Sosyal Güvenlik Kurumu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Yurt da katıldı.

ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans