DUYURULAR
Türkiye-AB KİK Üyesi STK’lardan 81 İlde Ortak Basın Açıklaması

Türkiye-AB KİK Üyesi STK’lardan 81 İlde Ortak Basın Açıklaması


​Memur-Sen’in de aralarında bulunduğu Türkiye-Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi (KİK) tarafından 15 Temmuz anma etkinlikleri kapsamında ortak basın toplantısı düzenlendi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin 1. Yıldönümünde anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen basın toplantısına Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Bekir Turhan, Turan Çetinkaya, Feyim Bingöl'ün yanı sıra komite üyesi STK’ların genel başkanları katıldı.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), HAK-İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) oluşturduğu Türkiye-Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi (KİK) tarafından düzenlenen basın açıklaması eş zamanlı olarak 81 ilde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak. Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz. Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye" dedi.

Toplantıda Komite adına ortak basın açıklamasını okuyan Hisarcıklıoğlu, bu ortak açıklamayı 81 ilde aynı anda yaptıklarına dikkati çekti. Hisarcıklıoğlu, iki hafta boyunca, farklı etkinliklerle, hazırlanan afişlerle Türkiye'nin tamamında 15 Temmuz ruhunu canlı tutacaklarının altını çizerek, 15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inandıklarını söyledi.

15 Temmuz Ruhu Demokrasinin Sigortasıdır

Hisarcıklıoğlu, 15 Temmuz’da Türkiye demokrasisinin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdiklerini vurguladı.

Bunun, dünyaya örnek olacak bir tavır olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir; Türkiye Cumhuriyeti'ni, milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez" ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, bunun için büyük bir bedel ödendiğinin altını çizerek, "Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu. 2 bin 301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır. Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir. Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır. Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir. Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır." diye konuştu.

Darbe sonrasında ekonominin de stresli bir dönem geçirdiğini fakat STK’lar ve hükümetin ortak direnci ile bunun da üstesinden gelindiğini belirten Hisarcıklıoğlu Türkiye’nin bu stresli sınavdan başarı ile çıktığını belirtti.

Toplantı sonrasında Adana, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, İstanbul, İzmir ve Trabzon’daki toplantılara canlı yayın bağlantısı yapıldı.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans