DUYURULAR
Tunç: SGK Çalışanlarına Uzmanlık Verilmeli

Tunç: SGK Çalışanlarına Uzmanlık Verilmeli


Sosyal Güvenlik Kurumu Haftası münasebetiyle bir yazılı açıklama yayımlayan Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Nihat Tunç, “Tüm personele Kurum içinde açılacak uzmanlık ve uzman yardımcılığı sınavları ile bu kadrolar verilmeli ve uluslar arası standartlarda belirlenmiş sayıda her vatandaş için bir Sosyal Güvenlik Uzmanı tahsis edilmelidir.” dedi.

Bu yıl 16-22 Mayıs tarihleri arası Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta münasebetiyle SGK’dan sorumlu Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Nihat Tunç bir yazılı açıklama yayımladı.

İşte Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Nihat Tunç’un yayımladığı yazılı açıklama:

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)’nda görev yapan memurlar; emeklilik, sigorta tescil, icra, işveren, genel sağlık sigortası ve geçici iş göremezlik işlemleri ile burada sayamadığımız binlerce kalem işi, mevzuata uygun olarak yapmaya çalışmaktadır.

Öte yandan; ortalama iki yılda bir çıkan af yasaları(yapılandırma) SGK’da seferberlik anlamına geldiğinden dolayı, af başvuru süresi geçtikten sonra Sosyal Güvenlik Merkezleri deprem yaşanmış bir şehir görünümüne bürünmektedir.

Sosyal Güvenlik Merkezleri yeniden asli işlerini yapmaya yöneldiklerinde ise, üst üste birikmiş işler dağ gibi yığıldığından dolayı, yapılabilme olasılığı azalmaktadır. Tam işler rutine döndüğünde de yeniden bir ek iş çıkmakta ve Kurum personelinin asli işini yapmasına engel olmaktadır.

Bu itibarla; SGK’nın mevcut kadrosunun Sosyal Güvenlik Hizmeti olan emeklilik, geçici iş göremezlik, sağlık yardımları gibi konularda uzmanlaşması sağlanmalıdır. Tüm personele Kurum içinde açılacak uzmanlık ve uzman yardımcılığı sınavları ile bu kadrolar verilmeli ve uluslar arası standartlarda belirlenmiş sayıda her vatandaş için bir Sosyal Güvenlik Uzmanı tahsis edilmelidir. Nasıl ki, tüm vatandaşlarımızın bir Aile Hekimi olduğu gibi, bir Sosyal Güvenlik Uzmanı da olmalı ve tüm sosyal güvenlik işlemleri bizzat bu uzman tarafından yapılmalıdır. Ama en önemlisi SGK’dan kaçışın önüne geçilip, personelin özlük haklarının iyileştirilerek, Kurumda çalışmanın onur duyulacak bir kariyer meslek haline getirilmesi sağlanmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm Sosyal Güvenlik Kurumu ailesinin haftasını kutluyorum.

Genel Başkan Yardımcısı Tunç'un yaptığı açıklama internet sitelerinde geniş yer buldu. Açıklamayla ilgili haberin bazılarına aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz

KAMUDAN HABER: http://www.kamudanhaber.com/sendika/sgk-calisanlarina-uzmanlik-verilmeli-h330274.html

MİLLİYET: http://www.milliyet.com.tr/buro-memur-sen-genel-baskan-yardimcisi-ankara-yerelhaber-1377876/

GAZETE 8: http://www.gazete8.com/genel/buro-memur-sen-genel-baskan-yardimcisi-tunc-sgk-calisanlarina-uzmanlik-verilmeli-h219585.html

BEYAZ GAZETE: http://beyazgazete.com/haber/2016/5/18/buro-memur-sen-genel-baskan-yardimcisi-tunc-aciklamasi-sgk-calisanlarina-uzmanlik-verilmeli-3286163.html

SON DAKİKA: http://www.sondakika.com/haber/haber-oku-8447812/

HABERLER.COM: http://www.haberler.com/haber-8447812-haberi/

MYNET: http://yurthaber.mynet.com/haber-haberleri/oku-2611588


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans