DUYURULAR
Terörle Mücadele Kanunu Kapsamındaki Memurların Atamaları Yapılmalı

Terörle Mücadele Kanunu Kapsamındaki Memurların Atamaları Yapılmalı


Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Sezayi Soysal, Maliye Bakanlığı’nda Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren kamu görevlilerinin niteliklerini taşıdıkları kadrolara atanmaları gerektiğini söyledi.

Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Sezayi Soysal, Terörle Mücadele Kanunu’nun Ek Madde 1’de yer alan kamu görevlilerinin niteliklerini taşıdıkları kadro ve pozisyonlara atanmalarıyla ilgili açıklama yaptı. Madde gereğince Gelir İdaresi Başkanlığı’ndaki yardımcı hizmetli kadrosundaki personelin sınava girmeden yazılı taleple eğitim durumuna uygun VHKİ kadrosuna atandığını belirten Genel Başkan Yardımcısı Soysal, aynı uygulamanın Maliye Bakanlığı’nda da yapılması gerektiğini vurguladı. 

Maliye Bakanlığı’ndaki kanun kapsamına giren kamu görevlilerinin atamalarının yapılması için girişimlerde bulunduklarını kaydeden Soysal, “3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu Ek Madde 1’de (Ek cümle: 6/2/2014-6518/40 md.) ‘Bu madde kapsamında atama teklifi yapılarak göreve başlayanlar, niteliklerini taşıdıkları veya eğitim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanlara ilişkin kadro ve pozisyonlara, görev yaptıkları kamu kurum ve kuruluşlarınca atanabilir’ denilmektedir. Bu madde gerekçe gösterilerek Gelir İdaresi Başkanlığı’nın da aralarında bulunduğu bazı kurumlarda atamalar yapıldı. Örneğin Gelir İdaresi Başkanlığı’nda yardımcı hizmetli olarak görev yapan memur, yazılı talepte bulunarak sınava girmeksizin eğitim durumuna uygun VHKİ kadrosuna atanabilmektedir. Maliye Bakanlığı’nda Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren kamu görevlilerinin niteliklerini taşıdıkları kadrolara atanmaları gerekmektedir. Maliye Bakanlığı bünyesinde memur olarak çalışanların, niteliklerini taşıdıkları veya eğitim durumları itibariyle ihraz ettikleri unvanlara ilişkin kadro ve pozisyonlara görevde yükselme sınavına girmeksizin atanabilmeleri için Maliye Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler yaptık. Terörle Mücadele Kanunu’nun ilgili maddelerine istinaden sendika olarak yaptığımız girişimler sonucunda, kanun maddesinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başvuranlar da dikkate alınarak, hem uygulama birliği olması hem de mağduriyetlerin önlenmesi için Maliye Bakanlığı yetkilileri tarafından olumlu anlamda sorunun çözülmesi gerekmektedir” dedi. 


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans