DUYURULAR
'Rotasyonun Kaldırılması İçin Gerekirse Oturma Eylemleri Yapacağız'

'Rotasyonun Kaldırılması İçin Gerekirse Oturma Eylemleri Yapacağız'


Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengütaycı, Adalet Bakanlığı Memur Sınav Atama ve Nakil Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile yazı işleri ve idari işler müdürlerine rotasyon getirilmesine tepki gösterdi. Mengütaycı, “Bu yönetmeliği asla kabul etmiyoruz. Bu konuyla ilgili yargıya gideceğiz. Rotasyonunun kaldırılması için gerekirse Türkiye’nin 81 ilinde protestolar ve oturma eylemleri yapacağız” dedi.

Bilindiği gibi; 14 Mayıs 2016 tarihinde, Adalet Bakanlığı Memur Sınav Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu yönetmelik ile yazı işleri ve idari işler müdürlerine rotasyon getirildi. Konuyla ilgili, Adalet Bakanlığı ve Adliyelerden sorumlu Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengütaycı bir yazılı açıklamada bulundu.

İşte Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengütaycı’nın yayımladığı yazılı açıklama:

Adalet Bakanlığı Memur Sınav Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 14 Mayıs 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik ile yazı işleri ve idari işler müdürlerine rotasyon getirildi.

Yönetmeliğe göre:

  • 2 yıldan az hizmet süresi bulunanlar, 2 yılını tamamlamaları halinde üçüncü ve dördüncü veya beşinci bölgeye,
  • 2 yıldan fazla 5 yıldan az hizmet süresi bulunanlar ikinci veya üçüncü bölgeye,
  • 5 yıldan fazla 9 yıldan az hizmet süresi bulunanlar birinci veya ikinci bölgeye,
  • 9 yıldan fazla hizmet süresi bulunanlar birinci bölgeye, bunlardan birinci bölgede bulunanlar ise başka bir birinci bölgeye atanacaktır.

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı, yazı işleri ve idari işler müdürlerine rotasyon getiren bu yönetmeliği asla kabul etmiyoruz. Bu konuyla ilgili yargıya gideceğiz. Rotasyonunun kaldırılması için gerekirse Türkiye’nin 81 ilinde protestolar ve oturma eylemleri yapacağız.

Yayımlanan bu yönetmelik; vatandaşlarımız için, ülkemiz için, adalet için gecesini gündüzüne katarak, mesai mefhumu gözetmeden çalışan bakanlıktaki kamu görevlilerimizin moral ve motivasyonunu bozmaktadır. 

Bakanlık çalışanları aldığı ücretle geçinemezken, fazla mesai ücretleri ödenmezken, mübaşirler genel idari hizmetler sınıfına geçirilmeyi beklerken, zabıt kâtipleri derecelerinin arttırılmasını beklerken böyle bir yönetmeliğin yayımlanması haksızlık ve adaletsizliktir. Bu yönetmelik Adalet Bakanlığı’nda adaletin uygulanmadığının göstergesidir.   

Yönetmelikle birlikte yazı işleri müdürleri ve idari işler müdürleri kara kara düşünmeye başlamıştır.  

Çünkü yönetmeliğe göre 2 yıldan fazla çalışan yazı işleri müdürleri ve idari işler müdürlerinin tamamı yerlerinden edilecektir. Yazı işleri müdürleri ve idari işler müdürlerinin aile bütünlüğü bozulacaktır. 

Yazı işleri ve idari işler müdürlüğü sınavlarına girecekler de yönetmelik nedeniyle sınava girmeyi bir kez daha gözden geçirecektir. 

Çok sayıda yazı işleri müdürü ve idari işler müdürü emekli olmayı düşünecektir.

Büro Memur-Sen olarak, Adalet Bakanlığı’ndaki kamu görevlilerimizin moral ve motivasyonunu bozan, aile bütünlüğünü yok sayan böyle bir yönetmeliği bir kez daha kabul etmediğimizi vurguluyoruz. Adalet Bakanlığı, yönetmeliği acilen geri çekmeli ve rotasyon uygulaması yönetmelikten çıkarılmalıdır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans