DUYURULAR
Nüfus Çalışanlarına Fazla Mesai Müjdesi

Nüfus Çalışanlarına Fazla Mesai Müjdesi


Büro Memur-Sen’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeden müjdeli haber çıktı. Bakan Soylu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ndeki kamu görevlilerine fazla mesai ücretinin ödenmesinin Bakanlar Kurulu’nda imzada olduğunu açıkladı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz ve Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü. Görüşmede Memur-Sen Genel Başkan Ali Yalçın, FETÖ ile mücadele kapsamında kamudan bugüne kadar 37 bin 677 personelin görevden uzaklaştırıldığını, 19 bin 345 personel hakkında ise göreve iade işlemi yapıldığını, özellikle görevden uzaklaştırılan personel hakkında yürütülen soruşturmaların uzunluğunun kamuda iş ve işlerin aksamasına yol açtığını söyledi.

YALÇIN: MAĞDURİYETE FIRSAT VERİLMEMELİ

Süreçte mağduriyetlere fırsat verilmemesi gerektiğini dile getiren Yalçın, “Masum olduğu herkesçe bilinen personelin mağduriyetlerinin giderilmesi FETÖ ile mücadele kadar önemlidir. Bu doğrultuda hem bakanlıklar hem de valilikler tarafından yürütülen soruşturmalarda ortak kriterlere dayalı uygulama birliğinin sağlanması, bir kişi dahi olsa mağduriyete yol açılmayacak şekilde titizlikle uygulanması konusunda gayret gösterilmesi gerekiyor” diye konuştu.

BELİRSİZLİK HALİ GİDERİLMELİ

“Valilikler tarafından görevinden uzaklaştırılan personelin arasında masumların olduğu yönünde çok fazla olmamakla birlikte bilgi ve talepler geliyor” diyen Yalçın, “Bu noktanın incelenmesi ve hızla sonuçlandırılması gerekiyor. Çorum’da bu nedenle yaşanan acı olaya benzer bir durumun tekrar yaşanmaması için gereken yapılmalı. Bur çerçevede son KHK ile kurulan ve Memur-Sen’in de önerilerinden olan OHAL Uygulamaları İnceleme Komisyonu’nu önemli buluyoruz. Fakat valilikler bu komisyona başvuruların kabulünden önce kendileri tarafından görevden uzaklaştırılan personele yönelik, hızlı bir inceleme ve değerlendirmeyi yeniden yapmalı. FETÖ ile bağlantısı bulunmayanları da ivedi bir şekilde görevlerine iade etmelidir. Bu gerçekleştiğinde FETÖ’nün kamudan tasfiyesine ilişkin süreçte 0 hatalı bir sonuca doğru ilerleriz” ifadelerini kullandı.

YANBAZ, SORUNLARI BAKAN SOYLU’YA İLETTİ

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz da görüşmede İçişleri Bakanlığı ve bakanlığa bağlı kurumlarda görev yapan kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini dosya halinde Bakan Soylu’ya sundu. Yanbaz, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez ve taşra çalışanlarının yeni kimlik kartları nedeniyle yoğun bir mesai dönemi geçirdiğini, yoğun çalışmalarının karşılığı olarak mesai ücretlerinin acilen ödenmesi gerektiğini söyledi. Sivil memurların sorunlarına da değinen Yanbaz, özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 13 yıldır açılmayan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına dikkat çekti. Uzun yıllar sınavın açılmamasını eleştiren Yanbaz, sınavın en kısa sürede açılması gerektiğinin altını çizdi. Valilik çalışanlarının OHAL nedeniyle yoğun çalıştığını kaydeden Yanbaz, çalışanların emeklerinin karşılığı olan mesai ücretlerinin mutlaka ödenmesi gerektiğini dile getirdi.

SOYLU: FETÖ İLE MÜCADELE KONUSUNDA KARARLIYIZ

Bakan Soylu ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Yalçın’a teşekkürlerini iletti. Memur-Sen’in dikkat çektiği konuların önemli olduğunu belirten Soylu, “FETÖ ile mücadele konusunda kararlıyız. Bu konuda Memur-Sen’in değerlendirmelerini önemsiyoruz” diye konuştu.

FAZLA MESAİ ÜCRETİ BAKANLAR KURULU’NDA

Büro Memur-Sen Genel Başkan’ı Yanbaz’ın verdiği raporu inceleyen Bakan Soylu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ndeki kamu görevlilerine fazla mesai ücretinin ödeneceğini, konun Bakanlar Kurulu’nda onayda olduğunu açıkladı. Bakan Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının açılması için gerekli birimlere talimat vereceğini de belirtti.  


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans