DUYURULAR
Mersin Şubesi Maliye Çalışanları İçin Eylem Düzenledi

Mersin Şubesi Maliye Çalışanları İçin Eylem Düzenledi


Devlet Vergi Haftasını kutlarken, yoğun iş riski ve sorumluluğu altında ezilen maliye çalışanları, "Musluğun başını tutan maliye çalışanlarına, musluktan bir damla su dahi çok görülmektedir" diyerek, yetkilileri uyardı.

Büro Memur-Sen Mersin Şubesi, Vergi Haftası kutlamalarının yapıldığı bugünlerde, maliye 
çalışanlarının sorunlarına dikkat çekti. Maliye önünde konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Şube Başkanı Ahmet Kızıl, "Bizlerde Vergi Haftasını farklı etkinliklerle kutlamak isterdik. Ancak ülkemiz gelirlerinin büyük bir bölümünü oluşturan vergileri toplayan, devletin bütçesini yapan, harcamalarını kontrol eden Maliye Bakanlığı çalışanlarının uğradığı hak kayıpları, verilmeyen haklar bizleri burada bir araya getirdi" dedi.

"EN KÜÇÜK BİR HATA HAYATIMIZI BİTİRİYOR"
Maliye çalışanlarının en büyük görevinin devletin gelirlerinin toplanmasında ve harcanmasında düzenin sağlanması olduğunu anımsatan Kızıl, bu ana görevin ülkemiz ekonomisinin can damarı olduğunu vurguladı. "Şayet devletin gelirleri toplanamazsa ya da toplanmada aksaklıklar yaşanırsa, ülkemizin mali ve sosyal yapısı, kısacası ülkemizin olumsuz yönde etkilenir. Maliye ve gelir idaresi çalışanları toplam bazda milyonlarca lira değerindeki evraklara büyük bir risk altında imza atmaktadır. Yapılan görevin her alanında b.aşta para ve menkul, gayrimenkul kıymetler olduğu için çalışanların azami dikkatli ve mevzuata hakim olması gerekmektedir. Yapılacak en ufak bir hatanın düzeltilmesi çok zor olmaktadır. Bazen ise en ufak bir hata nedeniyle personele karşılanması güç olan zimmetler çıkmaktadır. Ve personel aylar hatta yıllar süren mahkemelerle uğraşmak zorunda kalmaktadır.

"MUSLUKTAN SU ÇOK GÖRÜLÜYOR"
Yapılan araştırmalara göre; gelişmiş ve gelişmekte olan dünyanın hemen her ülkesinde maliye bakanlığı çalışanlarının mali ve özlük hakları ülkemiz çalışanlarından çok daha yüksektir. 
Tabiri caizse musluğun başını tutan maliye çalışanlarına, musluktan bir damla su dahi çok görülmektedir. İş yoğunluğunun, iş riskinin ve sorumluluğun fazla olduğu maliye bakanlığındaki çalışanlar, ek ödemelerden yararlanamamaktadır. Büro Memur-Sen olarak bizler kimseden haksız bir uygulama istemiyoruz. Bizler maliye çalışanlarının alın terinin, emeğinin karşılığını istiyoruz. Maliye çalışanlarına yapılan adaletsizliğin, haksız uygulamaların giderilmesini istiyoruz. Çalışma verimliliğinin arttırılması ve moral, motivasyonun sağlanması için personelin mali ve özlük haklarında iyileştirme yapılmalı" diye konuştu.

"MESAİLER ÖDENSİN"
Öte yandan gelir ve defterdarlık uzmanlığı özel sınavlarının da yeniden açılmasını istediklerin idile getiren Büro Memur-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Kızıl, sınavların da bir defaya mahsus değil, ihtiyaç duyulduğunda açılabilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için çağrı yaptı. Tüm birimlerde fazla mesaj yapan çalışanlara fazla mesai ücreti ödenmesi gerektiğini de söyleyen Kızıl, açıklamasını şöyle sürdürdü; "Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personele görevde yükselme sınavı açılmalı ve bu kadroda çalışanlara, ek gösterge verilmelidir. Şoför kadrosunda çalışan personele veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosu sınavsız verilmelidir. Koruma ve güvenlik görevlilerine silah tazminatı verilmeli. Büyükşehirlerde görev yapan çalışanlara, Büyükşehir farkı verilmeli. Mali hizmetler sınıfı oluşturulmalı, genel müdürden yardımcı hizmetliye kadar tüm personelin ek göstergeleri yeniden düzenlenmelidir. İstediklerimiz kurum, devlet için ekstra bir külfet getirmemektedir. Bu taleplerimiz yerine getirildiği takdirde maliye çalışanlarının morali düzelecek, çalışma barışı yeniden tesis edilmiş olacaktır. Bu talepler uygulandığında maliye çalışanları ülkemiz ekonomisine daha fazla katkıda bulunacağından kimsenin şüphesi olmasın".ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans