DUYURULAR
MEMUR-SEN YEMEN İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI

MEMUR-SEN YEMEN İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI


Memur-Sen Konfederasyonu ve HAK-İŞ Konfederasyonu'nun ortaklaşa yürüttüğü Yemen için yardım kampanyasının tanıtım toplantısında, Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali YALÇIN, AFAD Başkan Yardımcısı İsmail PALAKOĞLU, Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim ALTAN, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, İHH Başkan Yardımcısı Sait DEMİR, Deniz Feneri Ankara Koordinatörü Hamit KUNT açıklamada bulundular.

Basın açıklamasına Büro Memur-Sen Genel başkanı Metin YILANCI, Genel Başkan Yardımcıları Bilal Oktay ÇİÇEKLİTAŞ, Yıldırım AKBABA, Bekir TURHAN, Turan ÇETİNKAYA ve Feyim BİNGÖL’ün yanı sıra çok sayıda sendika ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri katıldı.

Memur-Sen Genel Merkezinde gerçekleşen basın toplantısına konuşan Genel Başkan Ali YALÇIN “Yemen’de 2 milyonluk nüfusun üçte ikisi temel insanı ihtiyaçlar noktasında yardıma muhtaç halde. Sekiz buçuk milyon insan açlık sınırında. On milyon kişi sağlık hizmetine erişimin tamamen ortadan kalktığı bölgelerde yetişiyor. Kolera salgını bir milyondan fazla kişiyi etkiledi ve bunlardan iki bin üç yüzü öldü. Her on dakikada bir çocuk savaş nedeniyle hayatını kaybediyor. Biz bu gün karınca kararınca bir yardım yapmak için toplanmış bulunmaktayız. Karınca kararınca diyorum, çünkü orada yaşanan felaket sadece yardımlarla ortadan kaldırılamayacak kadar büyüktür. Bizim derdimiz orda yaşanan insani krizdir. Fakat iki bölgesel güç birbiri ile mücadele ederken uzun vadede bölgenin özellikle emperyalist güçlerin müdahalesine açık hale geleceğini de vurgulamak isterim. Bu nedenle birinci dereceden İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde “Yemen Barış Grubu oluşturularak devletler bazında inisiyatif alınmasını öneriyoruz. Memur-Sen, HAK-İŞ, Kızılay, AFAD, İHH ve Deniz Feneri olarak ilk aşamada 200.000 TL’lik bir bağış kampanyası başlatıyoruz.” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN “Ülkemizdeki ve tüm dünyadaki insanlara karşı sorumluluk taşıyoruz. STK’lar olarak dünya genelindeki mazlumların bizim üzerimizde hakları olduğunu düşünmekteyiz. Bu konuda duyarlı davranmamız gerektiğinin farkındayız. HAK-İŞ, diğer STK’lar ile birlikte davranışları örnek teşkil etmektedir. Yemen’de yaşana trajediye uluslar arası platformlarda dikkat çekilmesi gerekmektedir.” dedi.

Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim ALTAN, “İngiltere’nin Yemen’i işgali süresinde tıpkı bu günkü gibi benzer zulümler yaşanmıştı. 100 sene önce Hilal-i Ahmer Derneği, Yemen’deki acıları dindirmek için gayret sarf ediyordu. Şu anda da Kızılay ekipleri bölgede yardım faaliyetlerini sürdürmektedir.” şeklinde konuşmuştur.

AFAD Başkan Yardımcısı İsmail PALAKOĞLU, “Bir an önce mazlumlara ulaşmamız gerekmektedir. Yıllardı Yemen’de savaş, açlık ve hastalılar nedeniyle büyük bir dram yaşanıyor. AFAD olarak ilgili yerel ve uluslar arası kuruluşlarla Ye4men’deki kardeşlerimizin yanda olacağız. AFAD bu konuda desteğe hazırdır.” dedi.

İHH Başkan Yardımcısı Sait DEMİR, “Yemen’de insanlık can çekişiyor. İHH olarak Yemen’de 4 bin yetimin bakımını üstlendik. Yemen Hükümeti ve Husilerin bulunduğu bölgelerde insani faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bölgede can güvenliği sıkıntısı var. Aden’de bir çalışma arkadaşımız fail-i meçhul bir saldırıda yaşamını kaybetti. Husların olduğu bölgede açlık ve hastalık büyük bir sorun teşkil etmektedir. Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı muhakkak konuya el atmalı ve insanı yardımın önü açılmalıdır. Milyonlarca insanın açlık ve hastalık sorunu ile karşı karşıya olduğu bölgeye ulaşamazsak büyük bir facia yaşanabilir. ” dedi.

Deniz Feneri Ankara Koordinatörü Hamit KUNT, Memur-Sen’e yıllardır sürdürdüğü kampanyalar nedeniyle teşekkür ederek, kampanyanın maddi büyüklüğünden ziyade farkındalık oluşturması açısından önemli olduğunu belirtti. Hamit KUNT, sözlerine ‘Gönül isterdi ki Yemen’e Veysel Karanî’nin izini sürmeye gideli ancak Yemen’de kardeşin kardeşi öldürdüğü bir dram yaşanıyor. Memur-Sen ve Ha-İş’in kampanyasından elde edilen gelirler bölgeye ulaştırılacaktır.” Şeklinde devam etti.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans