DUYURULAR
MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI AHMET GÜNDOĞDU

MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI AHMET GÜNDOĞDU


*RUSYAYLA BİLE SÖZLEŞME İMZALAYAN DEVLET KENDİ MEMURUYLA SÖZLEŞME İMZALAMAKTAN İMTİNA EDİYOR

*RUSYAYLA BİLE SÖZLEŞME İMZALAYAN DEVLET KENDİ MEMURUYLA SÖZLEŞME İMZALAMAKTAN İMTİNA EDİYOR

*HüKüMET VE MUHALEFET YENİ BİR ANAYASA İLE GÖREV SüRELERİNİN SONUNDA ER MEYDANINA çIKMALI"

*ARTIK ORDU GÖREVE PANKARTININ ALTINDA YüRüMEKLE YÖK üYELİĞİ VE REKTÖRLüK YAPILAMAYACAĞINI HERKES ANLADI"

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, gerilimin tırmandığı Türkiye-İsrail ilişkileri hakkında, "Türkiye ve barışı seven her ülkenin İsraile haddini bildirmesi lazım" dedi.

Kahramanmaraş Memur-Sen İl Temsilciliği gÖrevindeki devir-teslim tÖrenine katılmak üzere kente gelen Gündoğdu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. GÖrevinden ayrılan Abdurrahman Acere hizmetlerinden dolayı teşekkür eden ve yeni temsilci Alpaslan Alkışa başarılar dileyen Gündoğdu, İsraile karşı ciddi tedbirler alınması gerektiğini sÖyledi. Memur-Sen Şube binasındaki basın toplantısında konuşan Gündoğdu, İsrailin dünyada yalnızlaştığını ancak Mısır gibi devletlerin İsraillilik yapmaya devam ettiğini kaydetti. 

İsrailin uyguladığı devlet terÖrünün Birleşmiş Milletler nezdinde bile kınanırken Mısırın destek vermesinin bir garabet olduğunu Öne süren Gündoğdu, ekonomik kaygıları bir kenara bırakıp ciddi tedbirler alınması gerektiğini ifade etti. Gündoğdu şÖyle konuştu:
"Türkiyenin ve barışı seven her ülkenin artık İsraile haddini bildirmesi lazım. Geçen bir araştırma okumuştum. İsrail vatandaşlarının yüzde 34ü İsrail devletinin Gazzede uyguladığı katliamı tasvip etmediğini sÖylüyor. OterÖrist devletin tüm baskılarına rağmen yüzde 34ü bunu deklare edebilmiş. Kendi vatandaşı bile bunu kınar hale gelmişken İsrail devletini yalnızlaştırmak, izole etmek ve kendi alanına çekmek için bütün ülkelerin hareket etmesi lazım. Elbette Türkiye son yıllarda dünyada Öncülüğünü liderliğini kabul ettiren bir ülke, aklıselimle ilişkileri gÖzden geçirip ama mutlaka tepkisini koyması lazım. 


Büyükelçiyi sadece uyarmakla kalmayıp dünyanın barışı Önemseyen diğer devletlerini de yanımıza alarak ekonomik işbirliğini gÖzden geçirmek, hava sahamızı onlara kullandırmamak, yapılmış ihaleleri iptal etmek gibi bazı ticari kaygıları da gütmeden artık tavır koymamız lazım. Bir taraftan İsrail devleti ahlaki olsun deyip diğer taraftan onunla ticari ilişkileri sürdürmek, onlara tam manasıyla tavır koymak olmaz. Bu milletin yüzde 99u İsrailin yaptıklarına karşı. Devletimiz ve hükümet bu konuda topyekûn tavır koymaya yÖnelmeli diye düşünüyorum." 

Gündoğdu, hükümetin de çelişki içerisinde olduğunu Öne sürdü. Türkiyenin birçok ülkeyle vizeleri kaldırdığını ve Rusyayla bile sÖzleşmeler imzaladığını hatırlatan Gündoğdu, "çelişkisi şudur. Kendileri iş başına geldiğinde bu ülkenin dÖrt bir tarafı düşman kaplıydı. BÖyle bir algı oluşturulmuştu. Etrafımızdaki bütün ülkelerle kavgalıydık. Bugün 56 ülke ile vizeler kalktı, Rusyayla bile artık devlet sÖzleşmeler imzalıyor. Ama aynı devlet kendi memuruyla bile toplu sÖzleşme imzalamaktan imtina ediyor. çalışanlar boyutuyla baktığımızda işçisiyle toplu sÖzleşme imzalayan devlet, 270 bin kamu işçisi dahil ama memuruna gelince hem siyaset hakkını vermiyor, hem toplu sÖzleşme hakkını vermiyor. Bu iktidar da kendisinden Önceki iktidarı içine kapatmakla eleştirmekte haklı iken, grevsiz, toplu sÖzleşmesiz sendika hakkından medet ummaya devam ediyor ki bu ciddi bir çelişkidir" ifadelerini kullandı. 

Açıklamalarında Kozmik oda aramalarına da değinen Gündoğdu, Türkiyenin demokratikleşme sancıları çektiğini sÖyledi. Gündoğdu, "Mevzuatımıza bakıyorsunuz. Anayasamızın 104. maddesinde Cumhurbaşkanı ordunun başkomutanı, 108. maddesine bakıyorsunuz denetleme kurulu oluşturma yetkisi ve denetleme yetkisi var ama ordu denetim dışı. Kozmik odaya bakıyorsunuz sırlara yüzbaşı vakıf, başkomutan vakıf değil. Sırlara, belgeleri yaktığı kamuoyuna çıkan er vakıf, hakim vakıf değil. Yasama yürütme yargı, kuvvetler ayrılığı ilkesinde işleyiş yolunda gitmiyor. Yargı, ya 367 dayatması, başÖrtüsü kararı, toplu gÖrüşme primi, üniversite Öğrencilerinin burslarının iptali gibi konularda milletin değerlerine ters düşen kararlar alıyor ya da yargıyı birileri bazı alanlara girmekten alıkoyuyor. Bunun bir ortası lazım" diye konuştu. 

Gündemdeki erken seçim konusuna ilişkin bir soruya da cevap veren Gündoğdu, seçimlerin zamanında yapılmasını istediklerini sÖyledi. Hükümetin ve muhalefetin yetkilerini sonuna kadar kullanıp anayasa değişikliği yapmadan seçime gitmemesi gerektiğini savunan Gündoğdu sÖzlerini şÖyle sürdürdü: "Şu anda mecliste her siyasi partinin çalışması için müsait ortam var. Yeni anayasa oluşturmak gibi CHPnin 89da oluşturduğu taslak var. Bugün tartışılanların çok çok ilerisinde. En azından CHPnin taslağını Öne alarak bir anayasa yapabilirler. İktidar ya da muhalefet seçime gittiklerinde bu anayasayı hala niye değiştirmiyorsunuz sorusuna ne cevap verecekler? Dolayısıyla ben iktidarın da muhalefetin de verilmiş yetkiyi sonuna kadar kullanıp bu yetki süresinin sonunda er meydanına çıkmalarının daha uygun olacağı kanaatindeyim".

Eğitim-Bir-Sen Kahramanmaraş 2 Nolu Şubesinin Kahramanmaraş Sütçü İmam üniversitesi ile yaşanan problemleri de eleştiren Gündoğdu, KSü RektÖrü Prof. Dr. Nafi Baytorunu sendikaya baskı kurmakla suçladı. Gündoğdu, "Sayın RektÖre çağrımız, Türkiye gelişiyor, Türkiye kalkınıyor. Artık ordu gÖreve pankartının altında yürümekle YÖK üyeliği ve rektÖrlük yapılamayacağını herkes anladı ve herkesin de anlamasını istiyoruz. RektÖr sendikaya baskı uyguluyor, psikolojik baskı uyguluyor, Örgütlü toplumun gücünü kırıyor, işlevselliğini kırmak istiyor. Sayın RektÖre çağrımız, işine baksın çalışmalarımızı denetlesin, takip etsin, gÖrsün, hukuki açıdan rahatsız olacağı bir şey varsa savcılığa dilekçe versin. Biz de onun yaptıklarını denetleyeceğiz, YÖKe ve gerekli birimlere raporlar düzenleyip gerekirse sunacağız" şeklinde konuştu. 

Toplantının son bÖlümünde 5 yıldır Memur-Sen İl Temsilciliği gÖrevini yürüten Abdurrahman Acer, gÖrevi Alpaslan Alkışa devretti. Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılıra da nezaket ziyaretinde bulunan Gündoğdu, akşam ise sendika üyeleriyle yemekte bir araya geldi.


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans