DUYURULAR
“Memur-Sen’e Davet Tercih Evet” Buluşması Van’da Yapıldı

“Memur-Sen’e Davet Tercih Evet” Buluşması Van’da Yapıldı


Memur-Sen tarafından ülke genelinde başlatılan “Memur-Sen’e Davet Tercih Evet” buluşması, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Eski Bakanlardan Van Milletvekili Beşir Atalay, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz’ın katılımlarıyla Van’da gerçekleştirildi. Programda konuşan Yalçın, “16 Nisan, Türkiye'nin geleceği için mühim bir eşik. Tavrımız milletten yana olacak” dedi.

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından 81 il ve 100 ilçede başlatılan “Memur-Sen’e Davet Tercih Evet” buluşmaları sürüyor. Van’da büyük coşkuyla gerçekleştirilen programa, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Eski Bakanlardan Van Milletvekili Beşir Atalay, Van Valisi İbrahim Taşyapan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Memur-Sen Van İl Temsilcisi Osman Ayşin ile Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikaların şube başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

BAKAN TÜFENKÇİ: TÜRKİYE’NİN İLERLEMESİNİ İSTEMİYORLAR

Yoğun ilginin gösterildiği programda konuşan Bakan Tüfenkçi, “Avrupa ülkelerine ne oluyor? Onlar neden ‘Hayır’ cephesiyle terör örgütleriyle aynı safta yer alıyor? Türkiye'nin ilerlemesini istemiyorlar, o nedenle böyle bir tavır sergiliyorlar” dedi.

Bakan Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hareketi ilk ortaya çıkardığında “bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dediğini hatırlatarak, bu nedenle anayasa değişikliğini gündeme getirdiklerini söyledi. Bugün anayasa değişikliğine karşı çıkanların milletin iradesinden korktuğunu ifade eden Tüfenkci, “Bunlar bugüne kadar millete güvenmediler, vesayet odaklarına, yurt dışındakine, dağdakine güvendiler. Bundan sonra yerli ve milli olanın dışında kimsenin iktidar olma şansı olmadığını gördükleri için "hayır" diyorlar. Birileri terör örgütleriyle, yurtdışı odaklarla ülkeyi manipüle etmeye devam etti. Artık 10 yılda bir sistemin ürettiği arızalarla insanlarımız uğraşmayacak. Torunlarımıza sağlam, müreffeh bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Bunun için de artık sistemi değiştirmek gerekir. 82 model araçla ancak bu kadar hız yapılıyor. Bizim daha hızlı olmamız lazım, dünya ile rekabet edebilmemiz için. Güçlü bir meclis olsun istiyoruz. Bunun için Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini getiriyoruz. İstiyoruz ki yargı bağımsız olduğu gibi tarafsız da olsun” dedi.

YENİ SİSTEMLE GENÇLERİN ÖNÜ AÇILACAK

Yeni sistemle güvendikleri ve inandıkları gençlerin önünü açtıklarını belirten Bakan Tüfenkci, kendini yetiştiren gençlerin mecliste temsil edilmesini istediklerini kaydetti. Bütün milletvekillerinin 18 yaşında olacağı yönünde bir algının oluşturulduğunu ve böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Bakan Tüfenkci, bu ülkede ezanın dinmemesi, bayrağın dalgalanması, ülkenin geleceği için canını veren gençlerin mecliste de temsil edilmesi gerektiğini belirtti. Artık daha hızlı kararlar alarak uygulamak istediklerini kaydeden Tüfenkci, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili vatandaşların bazı kesimler tarafından yanlış bilgilendirildiğini söyledi. Tüfenkci, ‘Terör örgütleri, ana muhalefet, PKK, FETÖ, DHKP-C, DEAŞ ‘hayır’ diyor, anlıyoruz. Ama bu Avrupa ülkelerine ne oluyor? Onlar neden ‘hayır’ cephesiyle terör örgütüyle aynı safta yer alıyor? Türkiye'nin ilerlemesini istemiyorlar, o nedenle azdılar. 16 Nisan'da Türkiye'nin eskisi gibi olmayacağını görüyor, o nedenle endişeleniyorlar. Siz ne kadar hukuku, ifade hürriyetini ayaklar altına alırsanız alın, milletimiz size demokrasiyi, hukuku, ifade hürriyetini de anlatacak. Avrupa faşizme, haçlı zihniyetine esir düşerken, Türkiye 16 Nisan'da Avrupa'yı da özgürleştirecektir. Bizim tarihe gömdüğümüz başörtüsü yasağını onlar yeni yeni uygulamaya başlıyorlar. Bu hangi demokrasinin sirayeti. Hani inanç özgürlüğü, demokrasi” şeklinde konuştu.

YALÇIN: AYAĞA KALKMAK İÇİN İSTİKRARA İHTİYACIMIZ VAR

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise, geçtiğimiz yıl 360 kuruluşla “Türkiye Anayasa Platformu” kurarak, Türkiye'nin en büyük ihtiyacının yeni bir anayasa olduğu anlayışını oluşturduklarını söyledi. Sendika olarak bu konuda inisiyatif almaları gerektiğini ifade eden Yalçın, “Topluma hizmet sunan devletin görevlileri olarak bunun önemini en iyi biz anlarız. Biz parlamenter sistemin nimetlerinden istifade edemedik. Cumhurbaşkanı seçim süreçlerinin tamamı sıkıntılı. Halkın seçiminin haricinde sorun yaşamadığımız Cumhurbaşkanlığı seçimi yok. Ortada istikrarsız bir ülke, bulunduğu, konum itibariyle devamlı operasyonlara tabi tutulan bir medeniyet toprağı var. Bu ülkenin ayağa kalkması için uzun süreli hükümetlerle mesafe kat etmesi gerekiyor. 2002'den sonra bizi 9 kez sınamaya kalktılar. Bu ülkenin sorunu istikrar, uzun ömürlü hükümet. Bu ülkede bir dönem artık tarih olsun. Bu ülkede artık kaprislerle çatışmalarda zaman kaybetme şansı yok. Hızlı hareket etme, yola koyulma, ekmeği büyütme sorumluluğu var. Kimse ‘Hayır'ın faziletini anlatanlara itibar etmesin. İnisiyatif alsın, olayın gerçeğini ifade etsin. 16 Nisan'dan sonra ‘Cumhurbaşkanı ile Başbakan ayrı partiden olursa’ diye cümle kuruyorlar. Daha konunun ne olduğunu anlamıyorlar. Hayır demek PKK'lı olmak, FETÖ'cü olmak demek değil, ama onları, Amerika'yı, Hollanda'yı, Almanya'yı, Brüksel'i sevindirmek demektir. 16 Nisan, Türkiye'nin geleceği için mühim bir eşik. Tavrımız milletten yana olacak” diye konuştu.

ATALAY: AKİF İNAN BENİM DAVA ARKADAŞIMDIR

AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay, Memur-Sen’in kurucusu Rahmetli Akif İnan’ı, yakından tanıdığını ve Memur-Sen’in kuruluş aşamasına şahitlik ettiğini belirtti. “Akif İnan benim ağabeyim ve dava arkadaşımdı” diyen Atalay, “Memur-Sen ilk genel kuruluna divan başkanlığı yapmıştım. Bugün de burada olmaktan onur duyuyorum. Memur-Sen sosyal sendikacılığın bir numarasıdır. Memur-Sen'in önemli süreçlerde üstlendiği rolleri çok değerli görüyorum” dedi.

YANBAZ: YENİ DESTANLAR YAZACAĞIZ

“Teşkilat olarak Mayıs ayına kadar fedakarlıkta, feragatta, ter akıtmada, yorulmada yeni bir yarışa giriyoruz” diyen Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, “Bütün teşkilatımızdan zirveyi yakalayarak yeni destanlar yazmasını bekliyoruz. Bu seferberlikte her bir üyemizin bir teşkilat başkanı gibi sorumluluk ve inisiyatif alacağından şüphemiz yok. Konfederasyonumuzla birlikte 11 sendikamızla, Emekli Memur-Sen’imizle, Engelliler Komisyonumuzla, Genç Memur-Sen’imizle, Kadınlar komisyonumuzla, Sahada ayak basmadık, terimizi akıtmadık yer bırakmayacağız. Bütün kamu görevlilerini bu davaya çekecek, bu halkaya katacak, yeni arkadaşlarla gücümüze güç katıp bereket ve heybeti büyüteceğiz, diyorum” diye konuştu.

YANBAZ: STATÜKOYA, VESAYETE HAYIR DİYEREK YOLA ÇIKTIK

Sendikacılığı hizmet odaklı alan hale getirdiklerini vurgulayan Yanbaz, “Memur-Sen’den önce sokakları yakan yıkanlar, sendikacı zannedilirdi. Memur-Sen bu algıyı ortadan kaldırıp hizmet sendikacılığına çevirdi. Darbecilerin ağzına bana da bir şey verirler mi diye bakanların sendikacı olamayacağını, sendikacılığın statükoya, vesayete hayır demek olduğunu biz öğrettik dostlar” ifadelerini kullandı.

2017 yılı hedeflerini 1 milyon 111 bin 111 üye sayısı olarak belirlediklerini hatırlatarak, “İnşallah bu hedefimizi tamladığımız 2017 Mayıs tutanaklarına da hep birlikte imza atacağız” dedi.

AYŞİN: ALANLARI MİLLET İÇİN DOLDURDUK

16 Nisan’da ‘Evet’çi olacaklarının altını çizen Memur-Sen Van İl Temsilcisi Osman Ayşin ise, dava bilinciyle hareket ettiklerini belirterek, Memur-Sen olarak alanları millet için doldurduklarını vurguladı.

Programda Van Valisi İbrahim Taşyapan da bir selamlama konuşması yaparak Memur-Sen teşkilatına teşekkürlerini iletti.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans