DUYURULAR
Memur-Sen Bastırdı, Teklif Yenilendi

Memur-Sen Bastırdı, Teklif Yenilendi


Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı Ali Yalçın, toplu sözleşme masasına geçtiğimiz haftaki teklifleriyle gelen Kamu İşveren Heyetine tepki gösterdi. Kamu İşveren Heyeti, tepki üzerine teklifini 2016 yılı için 5+4, 2017 yılı için ise 3+3 olarak revize etti. Ali Yalçın,

 

Toplu SÖzleşme gÖrüşmelerinin 5inci oturumu çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapıldı. Toplantıya Kamu GÖrevlileri Sendikaları Heyet Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, toplu sÖzleşmeden ve mevzuattan sorumlu Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengütaycı, Memur-Sene bağlı yetkili sendikaların başkanlarının yanı sıra diğer konfederasyon başkanları katıldı. Başkanlığını çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk çelikin yaptığı Kamu İşveren Kurulunda ise ilgili kurum yÖneticileri ve bürokratlar bulundu.
 
TEKLİF MüZAKERE EDİLEMEZ
Kamu İşveren Heyeti, 5 milyona yakın memur ve memur emeklisinin gÖzünü diktiği toplu sÖzleşme masasına, geçtiğimiz Cuma günü yaptığı 2016 yılı için 4+4 ve 2017 yılı için 3+3 oransal zam ile enflasyon farkı teklifiyle geldi. Memura aynı teklifle gelen Faruk çelikin açıklamasına tepki gÖsteren Kamu GÖrevlileri Sendikaları Heyet Başkanı Ali Yalçın, "Bu teklifi konuşulmaya ve müzakere edilmeye değer bulmuyoruz. Bu teklifi, Kamu İşveren Heyeti kendi içinde değerlendirmesi lazım. Siz ve Devlet Personel Başkanımız teklifin nihai olmadığını sÖylemiştiniz. Dolayısıyla bizim ne istediğimiz belli. Biz 4+4 ve 3+3ü müzakere etmek isteyenler varsa buyursunlar. Bu masada müzakere edilecek bir şey bulmuyorum. Eğer bu teklifi müzakere edecekler varsa buyursunlar müzakere etsinler." dedi.
 
YENİ BİR TEKLİFLE MASAYA GELİNMELİ
Kamu-Sen ve Keskin mevcut teklif üzerinde değerlendirme yapmalarına tepki gÖsteren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Bakan Faruk çeliki de eleştirdi. Yalçın, "Bakanın bugün yaptığı teklifi müzakere edilmez gÖrüp masayı terk ettiğimiz zaman masaya çakılı kalanların yaralarını pansumana yÖnelik bir hamledir. Kaldı ki dün biz ayağa kalkıp teklife tepki gÖsterdiğimizde sessiz kalıp masaya yapışanların bugünkü tavrı da oldukça manidardır. Biz netiz. Bu teklif üzerine gÖrüş bildirmeyeceğiz. Yeni bir teklifle masaya gelinmesini ısrarla talep ediyoruz. Ben Kamu GÖrevlileri Sendikaları Heyet Başkanı olarak masadayım. Ben tepki gÖsterdiğim vakit Kesk ve Kamu-Sen de destek vermeliydi. Bu tavırları ile kamu gÖrevlilerinin elini zayıflatıyorlar" diye konuştu.
 
TEPKİLER SONUç VERDİ, YENİ TEKLİF GELDİ
Kamu-Sen ve Keskin teklif üzerinde değerlendirme yapmasına da tepki gÖsteren Ali Yalçın, masaya yeni teklife gelinmesini isteyerek toplantıya ara verdi. Ali Yalçının masaya aynı teklifle gelen Kamu İşveren Heyetine sert tepkisi üzerine ara verilen toplantının sonraki oturumunda Kamu İşveren Heyeti Başkanı Faruk çelik, tekliflerini 2016 yılı için 5+4, 2017 yılı için ise 3+3 olarak revize ettiklerini sÖyledi.
 
Bakan Faruk çelikin açıklamasının ardında konuşan Kamu Sendikaları Heyet Başkanı Ali Yalçın, "Kamu İşveren Heyetinin yeni bir teklifle gelmesini olumlu buluyorum. Kasayı açmanız bizi anlamaya başladığınızı gÖsteriyor. Kasayı açmanız, müzakereyi yeniden başlatmayı düşünülebilir. Ancak 5+4 ve 3+3 tekliflerini de kabul edilmez gÖrüyorum. Bu teklif üzerinde değerlendirme yapmayız. Yeni bir teklifle gelinsin" dedi.
 
HİZMET KOLLARI GÖRüŞüLECEK
Toplu sÖzleşme gÖrüşmeleri yarında devam edecek. GÖrüşmelerde hem memurların genelini ilgilendiren teklifler hem de hizmet kollarına yÖnelik teklifler üzerinde müzakere edilecek. 
 
TEKLİFLE KASANIN AçILDIĞI GÖRüLMüŞTüR
Toplantının ardından toplu sÖzleşme sürecinin geldiği aşama hakkında açıklamalarda bulunan Ali Yalçın, "Bugünkü toplantıda teklifin artırılarak 2016 yılı için 5+4, 2017 yılı için 3+3e gelmesi Önemlidir ama yeterli değildir, tekliflerle kasanın açıldığı gÖrülmüştür. Bundan sonraki süreç müzakere edilebilir" dedi.
 
"Bu süreç içerisinde Kamu İşveren Heyetinin rakamları kendi müzakere etmesini, kendisinin değerlendirmesini daha sonra masaya yeni bir teklifle gelmesini sÖylemiştik" diyen Yalçın, "Bugün yapılan 5.oturumda Kamu İşveren Heyeti yeni bir teklifi açıklamak yerine 4+4, 3+3 teklifini müzakere etmek üzere sÖz vermiştir. Memur-Sen olarak kesinlikle bu konuda bir müzakereye girmeyeceğimizi sÖylemiştik. Kamu İşveren Heyeti bunun üzerine diğer konfederasyonlara sÖz vermiştir, onlar da bu teklifler üzerine değerlendirmelerini ve müzakerelerini iletmişlerdir" diye konuştu.
 
ORTAK TAVIR ALMAK GEREKİR
Cuma günkü Memur-Sen Heyetinin ayağa kalkışında gÖsterdiği bütünlüğün bütün Kamu GÖrevlileri Sendikalarının da toptan gÖstermesi gerektiğini belirten Yalçın, bunun bir irade beyanı olduğunu belirttiklerini dile getirerek, muhataplarının Kamu İşveren Heyetinin olduğunu sÖyledi. Yalçın, "Kamu İşveren Heyetine karşı Kamu GÖrevlileri Sendikaları Heyet Başkanı bir tepki verdiğinde aynı tavrı kuşanmak gerekir. Bu anlamda diğer iki konfederasyonun da Cuma günkü tavrından vazgeçerek biz de ortak tavır almaya hazırız gibi bir noktaya gelmiş durumdalar. Bu da son derece olumludur" şeklinde konuştu.
 
KASANIN AçILMASIYLA MASANIN DA ÖNü AçILMIŞTIR
Masaya yapılan teklifi müzakereye değer bulmadıklarını, yeni bir teklifle masaya gelinmesinin gerekli olduğu yÖnünde çağrılarının yanıt bulduğunu bildiren Yalçın, "Ara verdikten sonra bizim yeni bir müzakere yapmayız ara verelim, siz düşünün yeni teklifle gelin çıkışından sonra Kamu İşveren Heyeti masaya yeni bir teklifle gelmiştir. Dolayısıyla kasa açılmıştır, masanın da Önü açılmıştır.Tekliflerin artırılarak 5+4, 3+3 ve Enflasyon Farkı şekline getirilmesi güzel ama yeterli değil. 2017 yılı için o rakamları müzakere etmeyeceğimizi belirtmek isterim. 2016 yılı için verilen 5+4 rakamı ise müzakere edilebilir, ancak biz bu rakamın da artırılmasını istiyoruz" dedi.
 
TEKLİFLERİMİZİ 4Lü SACAYAĞINA OTURTTUK
"Biz masaya sadece oransal zam getirmedik. Taban aylık, refah payı, enflasyon farkı olmak üzere oransal zamla birlikte 4lü bir sac ayağıyla sunduk teklifimizi. Bununla birlikte 241 tane komisyonlarda tartışılan hizmet kolu teklifleri var, 87 tane de Genel Toplu SÖzleşmeye tekabül eden teklifler sÖz konusudur. Bunlar biran Önce masayla birlikte teklife dÖnüştürülmelidir" ifadelerini kullanan Yalçın, "Kamu İşveren Heyetinin yaptığı teklifte taban aylık, refah payı ve Toplu SÖzleşme primine yÖnelik istediğimiz iyileştirme yok. Aile yardımı yok, emeklilerle ilgili bir teklif yok. 4/C, 4/Blilere, sÖzleşmelilerin ve vekillerin tamamının kadroya alınmasına yÖnelik bir teklif yok. Yerel yÖnetime ilişkin bir teklif  yok. Gelir Vergisiyle ilgili yaşadığımız problemlere ilişkin bir teklif yok. Kamu İşveren Heyeti, bizim komisyonlarda yaptığımız tasnifi, Genel olarak masaya taşıdığımız 87 teklifimizi ivedi bir şekilde masaya getirmelidir. Bundan sonra Kamu İşveren Heyeti yoğunluklu bir şekilde çalışmaya devam etmelidir" diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans