DUYURULAR
MALİYE ÇALIŞANLARININ SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

MALİYE ÇALIŞANLARININ SORUNLARI MASAYA YATIRILDI


Büro Memurları Sendikası (Büro Memur-Sen) Ankara 8 Nolu Maliye Şubesi’nin toplantısında konuşan Genel Başkan Yusuf Yazgan, “Sendikalar bağımsız olmalıdır, siyasetle arasına bir çizgi koymalıdır. Siyasi irade hiçbir zaman bizim işimize ve içimize karışamaz. Siyasetle sendikacılığı birbirine karıştırmayız” dedi.

Büro Memur-Sen Ankara 8 Nolu Maliye Şubesi, Maliye çalışanlarının sorunlarını ve çÖzüm yollarını gÖrüşmek için toplantı düzenledi. Toplantıya, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Genel Teşkilat Sekreter Murat Sipahi, Genel Toplu SÖzleşme Sekreteri Sait İnan, 8 Nolu Şube Başkanı İlhami Yücel, şube yÖnetim kurulu üyeleri ve işyeri temsilcileri katıldı.

TüRKİYE GENELİ YETKİLİ SENDİKA OLACAĞIZ
Toplantıda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, Büro Memur-Sen’in kurulduğu günden itibaren kamu çalışanlarına hizmet ettiğini sÖyledi. Elde edilen kazanımlar ve teşkilatın Özverili çalışmasıyla Büro Memur-Sen’in büyümeye devam ettiğini kaydeden Yusuf Yazgan, “Tren ilk başta yavaş bir şekilde ilerler. Ancak hızını aldığında ilerlemesini kimse durduramaz. İşte bizde Büro Memur-Sen olarak hızımızı aldık. Bizimi ilerlememizin Önüne artık hiç kimse geçemez. Geçtiğimiz yıla gÖre yüzde 85 büyüyerek 33 bin üyeye ulaştık. Önümüzdeki yılki hedefimiz en az 50 bin üye ile Türkiye geneli yetkili sendika olmak. Bu hedefimizi de inşallah gerçekleştireceğiz” dedi.

SİYASETLE SENDİKACILIĞI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYIZ
Konuşmasında sendika siyaset ilişkisine değinen genel başkan Yazgan, “Sendikalar bağımsız olmalıdır, siyasetle arasına bir çizgi koymalıdır. Bir sendikanın genel kurulunda adayların belirlenmesinde siyasi partili etkili oluyorsa orada bağımsızlıktan sÖz edilemez. Biz yola çıktığımız günden itibaren siyasetle aramıza bir mesafe koyduk. Bizler tabi ki kamu çalışanlarının hakkını elde etmek için siyasilerle iletişimimizi geliştirmek zorundayız. Ancak siyasi irade hiçbir zaman bizim işimize ve içimize karışamaz. Biz buna izin vermeyiz, siyasetin güdümüne girmeyiz. Siyasetle sendikacılığı birbirine karıştırmayız” diye konuştu.

MASA BAŞINI DİĞER SENDİKALAR DEĞERLENDİREMEDİ
Büro Memur-Sen’in yetkili olmamasına rağmen kamu çalışanları için birçok kazanım elde ettiğini belirten Genel Teşkilat Sekreteri Sipahi ise, her zaman kamu çalışanını yanında olduklarını ve onların hakkı için mücadele ettiklerini sÖyledi. Türkiye geneli yetkili sendika olmaya çok az kaldığını belirten Murat Sipahi, “Şimdiye kadar yetkili olan sendikalar kamu çalışanları adına bir şey elde edemedi, masa başını iyi değerlendiremedi. Büro Memur-Sen ve Memur-Sen ise yaptığı çalışmalarla başta toplu sÖzleşme olmak üzere birçok kazanım elde etti. Artık kamu çalışanları kendi hakkını savunanın yanında yer alıyor. Artık kamu çalışanları bizi tercih ediyor. Bu tercih sayesinde yetkiyi almaya çok az kaldı” şeklinde konuştu.

TOPLU SÖZLEŞME İLE RİCACI OLMAK YERİNE PAZARLIK YAPACAĞIZ
Toplu sÖzleşmenin kamu çalışanları için Öneminden bahseden Genel Toplu SÖzleşme Sekreteri Sait İnan da, yaptığı konuşmada “Referandumla toplu gÖrüşme tarihin tozlu raflarında yerini aldı. Toplu gÖrüşmelerde kamu çalışanın hakkını rica ediyorduk. Ama artık toplu sÖzleşme pazarlık yapacağız. Artık masanın yanında değil, karşısında oturacağız. Toplu sÖzleşme ile ilgili düzenlemeler yapıldığı anda bizim Büro Memur-Sen olarak taleplerimiz hazır. Kamu çalışanlarının hakkını toplu sÖzleşme masasında fazlasıyla almak için elimizden geleni yapacağız” dedi. 

MALİYE’DE HEDEF EN AZ 1500 üYE
Önümüzdeki Mayıs 2012 deki hedeflerini en az bin 500 üyeye ulaşarak Maliye’de yetkili sendika olmak olarak açıklayan şube başkanı İlhami yücel ise, inanarak çalışan teşkilat sayesinde şubenin yetkiyi almasının zor olmayacağını sÖyledi. Başkaları gibi siyasetle sendikacılığı birbirine karıştırmadıklarını, sadece Maliye çalışanlarının hakkını aradıklarını vurgulayan İlhami Yücel, “Bizim hak arayan, siyasi baskılara boyun eğmeyen, sade ve sadece hizmet için dik duran tavrımız sayesinde Maliye çalışanlarının güvenini kazandık. Artık maliye çalışanları bizi tercih ediyor. Geçtiğimiz yıla gÖre yüzde 500 büyüyerek sizlerin sayesinde büyük bir başarıya imza attık. Ekim 2010’da 160 olan sayımızı, Nisan 2011’de Ankara 8 Nolu Maliye Şubesini kurduğumuzda 420’ye, bu günkü tarih itibarıyla ise 820’e çıkardık. Bunu yeterli gÖrmüyoruz. Mayıs 2012 ye kadar bizleri yoğun bir çalışma temposu beklese de bizdeki ve siz de ki bu azim ve kararlılıkla başta sendikasız arkadaşlar olmak üzere tüm Maliye personelini Büro Memur Sen ailesi çatısı altında toplamak için elimizden gelen gayreti gÖstereceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, Maliye Şubesi’ne katılan yeni üyelere rozetlerini taktı. 


 

ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans