DUYURULAR
Kamunun Her Alanında Özgürlüğe Saygı

Kamunun Her Alanında Özgürlüğe Saygı


Büro Memur-Sen olarak her zaman özgürlüklerin yanında olmaya, askeri darbenin ürünü olan yasakların ise karşısında olmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki kadın hakimin başörtüsüyle duruşmaya çıkmasını saygıyla karşılıyor, yanında olduğumuzu belirtiyoruz.

İstanbul Anadolu 3. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görevli kadın hakim, duruşmalara başörtü takarak çıktı. Demokrasi, bireysel özgürlük kapsamında kadın hakimin başörtüsüyle duruşmalara çıkması bazı çevreleri maalesef rahatsız etti. Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada hakimin aleyhinde linç kampanyası başlatıldı.

Bilindiği gibi 28 Şubat darbesinin ürünü olan yasaklar nedeniyle başörtülüler yıllarca mağdur oldu. Başörtülüler okullara gidemedi, kamuda görev yapamadı. Başörtülüler yıllarca ötekileştirildi, ayrımcılığa uğradı.

Askeri vesayetin bir ürünü olan kamuda ve okullarda başörtüsü yasağının son bulması için konfederasyonumuz Memur-Sen tarafından "Özgürlük İçin On Milyon İmza" başlıklı imza kampanyası başlatıldı. Her zaman özgürlüklerin, demokrasinin ve adaletin yanında olan sendikamız Büro Memur-Sen’in de desteğiyle imza kampanyası kapsamında sadece bir ayda toplanan 12 Milyon 300 bin imza Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunuldu. Ülke genelinde ses getiren imza kampanyası sonrasında kamuda ve okullarda başörtüsü serbest bırakıldı.

Günümüzde milletimizin seçtiği kadın milletvekilleri meclise başörtüleriyle girebilmekte, başörtüleriyle kamuda çalışabilmekte, öğrenciler üniversitelerde okuyabilmektedir. İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki kadın hakim de dini inancını yaşamakta özgür bir kişi olarak, mevzuata aykırı bir harekette bulunmayarak başörtüsüyle duruşmaya çıkmıştır. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Sekreterliği de Yargıtay’ın başvurusu üzerine hâkim ve savcıların başörtülü olarak görev yapabileceklerini bildirmiştir.

Mevzuatta hakimlerin görevleri esnasında başörtüsü takmalarına mani bir hüküm bulunmamasına rağmen kadın hakimin sanki suç işlemiş gibi gizlice fotoğrafının çekilmesini, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada kadın hakim hakkında karalama kampanyası yapılmasını Büro Memur-Sen olarak şiddetle kınıyoruz.

Büro Memur-Sen olarak her zaman özgürlüklerin yanında olmaya, askeri darbenin ürünü olan yasakların ise karşısında olmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda kadın hakimin başörtüsüyle duruşmaya çıkmasını saygıyla karşılıyor, yanında olduğumuzu belirtiyoruz. 


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans