DUYURULAR
Kalkınma Bakanı Yılmaz'a Ziyaret

Kalkınma Bakanı Yılmaz'a Ziyaret


Memur-Sen heyeti, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, üzerinde çalışma yapılması konusunda mutabakata varılan maddelere ilişkin de konuşularak, Bakan Yılmaz’dan gereken çalışmanın yapılmasına yönelik destek istendi.

Bakanlıkta gerçekleşen görüşmede, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Emin Esen ve Hacı Bayram Tonbul'a, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak, Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Nihat Tunç ve Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Murat Olgun da eşlik etti.


Bakan Yılmaz'a, 3.Dönem Toplu Sözleşme'de kazanıma dönüşmesi için üzerinde çalışma yapılması konusunda mutabakata varılan maddelere yönelik destek beklediklerini dile getiren Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, '31.01.2016 tarihine kadar sonuçlanması gereken KİT'lerde 399 sayılı KHK kapsamında görev yapan sözleşmeli personel pozisyonlarına ilişkin temel ücret gruplarının yeniden düzenlenmesi ile Havacılık Tazminatı oranlarının yeniden düzenlenmesi kapsamında, taslakların YPK'da bir an önce kabul edilmesi' , 'TÜİK'te çalışan 4/C'li personelin tam zamanlı olarak istihdam edilmesi', 'PTT'de çalışan dağıtıcıların temel ücret grubunun 2.gruba alınması' maddeleri için gereken düzenlemelerin ivedi olarak tamamlanıp yürürlüğe konulmasını beklediklerini belirtti.


Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Nihat Tunç ise görüşmede Kalkınma Bakanlığı ve TÜİK’de görev yapan kamu görevlilerinin sorunlarından bahsetti. 
TÜİK’de 4/C’li olarak çalışan kamu görevlilerinin kadroya geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Nihat Tunç, “TÜİK’deki 4/C’liler istatistiki veriler üretmek için mesai mevhumu gözetmeden çalışıyor. Ancak buna rağmen hala hakları verilmiyor. Yılın 12 ayı çalışan, sürekli iş yapan bir kamu görevlisine geçici denilemez. Öte yandan kamudaki diğer 4/C’lilerin yılbaşında sözleşme yenileme uygulaması kaldırılırken TÜİK’deki 4/C’lilerle her yıl sözleşme yenileniyor. Bu adaletsizliktir. Adaletsizliğin ve haksızlığın giderilmesi için 4/C’liler en kısa zamanda kadroya alınmalıdır. 4/C’lilerin kadroya geçirilmesini toplu sözleşmeye taşıdık. Kadro için çalışma yapılıyor. 4/C’liler kadroya geçirilinceye kadar TÜİK’deki 4/C’liler de diğer kurumlardaki 4/C’liler gibi emekli olana kadar tek sözleşmeyle çalıştırılmalıdır. Bu konuda gerekli olan bakanlar kurulu kararı en kısa sürede çıkarılmalıdır” dedi.


Toplu sözleşme kazanımları arasında bakanlıklar ve bağlı kurumların merkezinde servis hizmetinin verilmesi olduğunu hatırlatan Tunç, TÜİK’de hala servis hizmetinin uygulamaya konulmamasını eleştirdi. Tunç, toplu sözleşmede imza altına alınan karar doğrultusunda TÜİK’de görev yapan kamu görevlilerinin servis hizmetinden en kısa sürede yararlandırılması gerektiğini vurguladı.


Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ndeki kamu görevlilerine ödenen havacılık tazminatının Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ndeki kamu görevlilerine ödenmediğini belirten Tunç, toplu sözleşmede önü açılan havacılık tazminatının YPK’da görüşülerek meteoroloji personeline de ödenmesi gerektiğini vurguladı. 


Bakan Cevdet Yılmaz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, heyete teşekkürlerini iletti. Daha demokratik bir Türkiye için STK'ları önemsediklerinin altını çizen Yılmaz, bu kapsamda Memur-Sen'in geliştirdiği fikir ve önerileri önemsediklerini belirtti. Yılmaz, bu anlamda Memur-Sen'e her türlü desteği verme konusunda hazır olduklarını da sözlerine ekledi. 

 

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans