DUYURULAR
İstanbul 8 Nolu Şube'den İl Nüfus Müdürüne Ziyaret

İstanbul 8 Nolu Şube'den İl Nüfus Müdürüne Ziyaret


Büro Memur-Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Hasan Çağlar, beraberindeki heyetle İstanbul İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Orhan Ardıç’ı ziyaret ederek kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini iletti.

Büro Memur-Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Hasan Çağlar, İstanbul İl  Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Orhan Ardıç’ı ziyaret ederek kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini iletti. Ziyarette Çağlar’a Şube Başkan Yardımcıları Recep Ali Şengül, Özkan Yıldız ve işyeri temsilcileri eşlik etti. Karşılıklı görüş alışverişi şeklinde geçen ziyarette heyetle bir toplantı da gerçekleştiren İl Müdürü Ardıç, temsilcilerin talepleri ile yakından ilgileneceğini ifade etti. 

Toplantıda sorunları dile getiren Şube Başkanı Çağlar, yeni kimliklerle yoğunlaşan nüfus müdürlüklerindeki yığılmanın bir nebze de olsa yeni atanan personelle azaldığını belirterek "2017 yılında Türkiye genelinde verilen 16 milyona yakın yeni kimliklerin büyük bir çoğunluğunun İstanbul’da verilmiştir. İstanbul’da yaklaşık 500 personelle 2,5 milyona yakın yeni kimlik verilmesinde fedakarca çalışan İstanbul nüfus çalışanlarının bu emekleri ödüllendirilmelidir.  Çalışma ortamları rantabl hale getirilmelidir. Ehliyet ve pasaportların da nüfus müdürlüklerine devredilmesi ile  daha da yoğun bir şekilde çalışacak nüfus personeline özellikle de İstanbul çalışanlarına gereken önem verilmelidir.” dedi.

Çağlar sözlerini “Devletin bekası için iki şey önemlidir. Birisi toprak kaydı yani tapu diğeri de vatandaşlarımızın nüfusta tescilidir. Ülke nüfusundaki artış ile birlikte, başta mahalle muhtarlıklarından alınarak nüfus müdürlüğü personelinin omuzlarına bırakılan adres kayıt işlemleri olmak üzere, her seçim dönemi oyunu bulunduğu il veya ilçede kullanmak isteyen vatandaşlarımız için yapılan adres işlemleri, her okul kayıt dönemi çocuğunu istediği okula göndermek için nüfus müdürlüklerine gelen vatandaşlarımızın adres değişikliği işlemleri, doğum tescili, nüfus kayıt örneği ve yerleşim yeri belgesi, çok dilli belgeler, evlenme tescili, ölüm tescili, nüfus cüzdanı (kayıp, yenileme, değiştirme vb.), hatalı kayıtların düzeltilmesi, idarece kayıt düzeltmeler, resmi kurumlarla (Belediyeler, Mahkemeler, Tapu Müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumları, Vergi Daireleri vb.) yapılan yazışmalar gibi sayamadığımız birçok işlemi yapmak zorunda kalan nüfus müdürlüğü personelinin üzerindeki yükü çok çok fazla ağırlaştırmaktadır. Türkiye genelinde vatandaşlarımız belirli dönemlerde nüfus müdürlüklerine adres değişikliği yaptırmak için değil oy kullanmak ya da çocuğunu okula kayıt ettirmek için müracaat etmektedir. Görüldüğü üzere nüfus müdürlüğü personeline gerektiğinde oy kullandırma mercii Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı gibi gerektiğinde de okul kayıtlarıyla görevli Milli Eğitim Bakanlığı gibi görev yaptırılmaktadır. Bu ve benzer sorunların tarafınızca değerlendirilip Genel Müdürlük ve İçişleri Bakanlığı nezdinde dile getirileceğine eminim.” şeklinde sürdürdü. Çağlar yakın ilgisinden dolayı il müdürüne teşekkür etti.

İl Müdürü Ardıç da nüfus çalışanlarının sorun ve taleplerinin aynı zamanda kendi talepleri de olduğunu bunları her platformda dile getirdiğini ifade etti. 


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86 Kat:7 06400 Altındağ/Ankara
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans