DUYURULAR
İşsizlik Sorunu En Büyük Sosyal Tehdittir

İşsizlik Sorunu En Büyük Sosyal Tehdittir


Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) 9’uncu Olağan Genel Kurulu Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz’ın katılımıyla yapıldı. Büro Memur-Sen’in taleplerini genel kurulda gündeme getiren Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, işsizliğe değinerek “İşsizlik bugünün ekonomik ve sosyal bir riski, tedbir alınmazsa yarının en büyük sosyal tehdididir” dedi.

İŞKUR 9'uncu Olağan Genel Kurulu Ankara’da toplandı. Genel Kurula Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Feyim Bingöl, ÇSGB Bakan Yardımcısı Orhan Yegin’in yanı sıra, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

İŞSİZLİK SORUNUNU ÇÖZELİM

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, genel kurulda yaptığı konuşmada işsizlik sorununa değindi. Yalçın, “İşsizlik bugünün ekonomik ve sosyal bir riski, tedbir alınmazsa yarının en büyük sosyal tehdididir. Dolayısıyla bugünün sorunlarını çözerken aynı zamanda yarının tehditlerini de ortadan kaldırmış oluyoruz.  Türkiye ekonomisi tüm krizlere rağmen büyüyor. Bununla birlikte son 1 yıl içinde 1 milyonun üzerinde istihdam sağlanmış. Fakat işsizlik oranına baktığımızda ise geçen yılın aynı dönemine göre değişik olmadığını görüyoruz.  Yani işsizlik oranı ekonomik ve sosyal politikalar için risk oluşturacak %10 seviyesinde seyretmektedir.  İşsizlik oranının denetim noktası olarak % 5’lerin; En sonunda da minimize edilerek sosyal ve ekonomik risk oluşturmayacak  % 1 seviyesine çekilmesi hedefimiz olmalıdır” şeklinde konuştu.

Yalçın, genç işsizliğin dikkat çekici oranlarda olduğunu vurgulayarak “Son yıllarda geliştirilen istihdam politikalarının merkezinde kadınların, gençlerin ve engellilerin istihdamına özel önem ve öncelik verilmesini olumlu buluyoruz. Ancak, genç istihdamı ve genç işsizlik noktasında pozitif olmamızı engelleyen rakamlar var. Bugün genç işsizlik rakamları % 20'leri aşmış durumdadır. Eğitim düzeylerine göre, işsizlik oranları yaş grupları itibarıyla incelendiğinde; en yüksek riski taşıyan yaş grubunun “gençler” olduğu görülmektedir.  Temmuz 2016 dönemi itibarıyla, eğitimli genç nüfustaki işsizlik oranı % 24,7’dir. Bu durum: yeni istihdam alanlarının açılmasında yetersiz kalınmış olduğunu ve istihdam-eğitim ilişkisinin yeterince kurulamadığını göstermektedir”  ifadelerini kullandı.

YALÇIN’DAN İŞKUR’UN YÖNETİM YAPISINA ELEŞTİRİ

Yalçın ayrıca İŞKUR’un yönetim yapısına dair eleştirilerde de bulundu. “Türkiye İş Kurumu’nun, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurumu yönetimde olmayışımız sosyal diyalog mekanizmalarının  sağlıklı işlemeyişine neden olmaktadır” diye konuşan Yalçın’ın önerileri de vardı.  Yalçın, bu önerileri şu şekilde sıraladı:  “Yeni istihdamların oluşmasına katkı sunan, işsizlikle mücadele eden İŞKUR’un güçlü kadrosunun mali, sosyal ve özlük hakları da mutlaka artırılmalıdır. Bu kapsamda, Kurumun mevcut personel sayısı ile Türkiye'nin tam istihdamının sağlaması, işsizlik sorununu çözmesi mümkün değildir.  Türkiye İş Kurumu öncelikle kendi bünyesinde tam istihdamı sağlamalıdır. Mevcut boş kadrolar doldurularak kurumun personel sayısı maksimuma çıkarılmalıdır. İş ve Meslek Danışmanı sertifikası almış kurum personelin İMD kadrolarına atanmalarında öncelik tanınmasını; İŞKUR’da eğitim uzmanı kadro sayısı artırılarak İl Müdürlükleri’nde ana hizmet servislerinde etkin kullanılmalarının sağlanması; İŞKUR’un uyguladığı aktif ve pasif işgücü programlarının uygunluğunun denetimi ve ÇSGBakanlığı’nın İŞKUR tarafından yürütülen görevlerinin denetimi için İl Müdürlükleri bünyesinde görev yapmak üzere denetçi yardımcı ve denetçi kadrosu ihdas edilmesini bekliyoruz.  Ayrıca; İMD Sertifikaları’nın 5 yılda bir yenilenmesi ile ilgili uygulamaya son verilerek, Mesleki Yeterlilik Sertifikasına sahip personelin sertifikalarının süresiz hale getirilmesini; İŞKUR personelinin yargılanmaları bakımından  4483 sayılı yasaya tabi tutulmalarını; Kurumda görev yapan personele daha önce ödenmekte iken kaldırılan ikramiye ödemelerinin yeniden verilmesini ve  İŞKUR Genel Müdürlüğü’nde düzenli aralıklarla görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açılmasını istiyoruz.”

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans