DUYURULAR
İş Güvenliğinde Denetimler Artmalı

İş Güvenliğinde Denetimler Artmalı


Asansör faciasında hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet dileyen Büro Memur-Sen Başkanı Uğur Ünalan, bugünkü Bakanlar Kurulu Toplantısında, iş sağlığı ve güvenliği konusunda denetimlerin artması yönünde kararların alınacağını umut ettiğini belirtti.

İstanbul Mecidiyeköy'de bulunan rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansörün yere çakılması sonucu 10 vatandaşımız hayatını kaybetti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Uğur Ünalan, iş kazalarını önlemek için çalışma yaşamında yer alan tüm kesimleri işbirliği içerisinde hareket etme çağrısında bulundu. Ünalan, "İstanbulda yaşanan elim kazada 10 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ailelerinin ocağına ateş düştü. Öncelikle Büro Memur-Sen olarak, kazada hayatını kaybedenlere yüce Allahtan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. İnanıyorum ki ülke olarak bu yarayı el ele vererek, birlik ve kardeşlik dairesi içerinde zamanla kapatacağız" şeklinde konuştu.

 "Bu vahim kaza göstermiştir ki, Türkiye iş sağlığı ve güvenliği konusunda istenilen düzeyde değildir" diyen Ünalan, şunları söyledi: "İş sağlığı ve güvenliği konusu çalışma hayatının en temel konularından biridir. İş sağlığı ve güvenliği günümüzde bir bilim dalı olarak kabul görmektedir. Diğer bilim dallarında olduğu gibi üretim sürecindeki, toplum hayatındaki değişikliklere bağlı olarak sürekli olarak gelişim gösteren, üretim süreçlerini, üretim yöntemlerini, verimliliği, ergonomiyi, çalışanların sağlığını yakından ilgilendiren iş sağlığı ve güvenliği konusuna gereken önem verilmediğinde, kendini çevre kirliliği, hastalıklar, üretim kaybı, iş kazaları, meslek hastalıkları, hatta ve hatta ölümler şeklinde kendini göstermektedir. 10 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu vahim kaza ne yazık ki, Türkiyenin iş sağlığı ve güvenliği konusuna gereken önemi vermediğini gözler önüne sermiştir. Başka ölümlerin yaşanmaması için ülkemizin iş sağlığı ve güvenliği konusuna istenilen düzeyde önem vermesi gerekir."

Bugünkü Bakanlar Kurulunda, asansör faciası sonrası iş sağlığı ve güvenliği açısından inşaat, maden gibi sektörlerin çalışma şartlarının yeniden gözden geçirileceğini belirten Ünalan, bu toplantıda denetimlerin artması yönünde kararların alınacağını umut ettiğini dile getirdi.ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans