DUYURULAR
ILO 10.Avrupa Bölge Toplantısı Başladı

ILO 10.Avrupa Bölge Toplantısı Başladı


Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 10. Avrupa Bölge Toplantısı, Memur-Sen ve Büro Memur-Sen’in katılımıyla başladı.

5 Ekim’e kadar sürecek olan ve ‘Avrupa ve Orta Asya’da İnsana Yakışır İşin Geleceği: Fırsatlar ve zorluklar’ temasıyla gerçekleştirlen, bu bölgelerde çalışma hayatındaki sorun, öneri ve düzenlemelerin masaya yatırılacağı ILO 10. Avrupa Bölge Toplantısı İstanbul’da başladı. Toplantıya, Başbakan Binali Yıldırım ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun yanı sıra, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Yönetimi, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ve komisyon başkanlalarının yanı sıra Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ILO Genel Direktörü Guy Ryder, ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan ve çok sayıda davetli katıldı.

BAKAN SARIEROĞLU ALMAN DELEGENİN ÖNERİSİYLE TOPLANTIDA BAŞKAN SEÇİLDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, ILO Avrupa Bölgesi içerisinde yer alan üye ülke hükümet, işveren ve işçi temsilcileriyle ILO Merkez ve Avrupa ofisleri yetkililerinin katıldığı ILO Avrupa 10. Bölge Toplantısı'nda, Alman delegenin önerisiyle başkan olarak seçildi.

Toplantı, ILO’nun yüzüncü yılının öncesi son toplantı  olma özelliğini taşıyor.

Sarıeroğlu, başkan yardımcılarını ve gündem maddelerini oylamaya sundu.

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Sarıeroğlu, ILO'nun 2019 yılında kuruluşunun 100. Yılını kutlayacağını belirtti. ILO 10. Avrupa Bölge Toplantısı’nın 4 gün boyunca devam edeceğinin bilgisini veren Sarıeroğlu, “Bu toplantı vesilesiyle ILO üçlü yapısının bir gereği ve özelliği olarak sosyal ortaklarımızın küresel istihdam ve iş gücü piyasası gündeminde olan öncelikli konulara ilişkin görüş ve önerilerini ilk ağızdan dinleme ve bunları karşılıklı değerlendirme fırsatı bulacağız” açıklamasında bulundu.

YILDIRIM: TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN VATANDAŞLARIN SESİNE KULAK VERİLMELİ

Toplantıda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, toplantı için İstanbul'un tercih edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Bölgenin ve ülkelerin huzuru, istikrarı ve toplumsal barışı için yapılması gereken tek şeyin vatandaşların sesine kulak vermek ve birlikte çalışmak olduğunu belirten Yıldırım, “Tüm değişim unsurlarını dikkate alarak insanlarımıza çalışacakları iyi bir iş imkanı oluşturmak her hükümetin görevi olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Genç işsizliğin önüne geçmek için yeni hedeflerinin ulusal genç istihdam stratejisi olduğunu açıklayan Yıldırım, “Bu belge tamamlanmak üzere. Hükümet olarak istihdam alanındaki temel yaklaşımımız daha fazla ve daha nitelikli iş imkanı oluşturmaktır” diye konuştu.

Çalışma barışı ve çalışanların huzurlu olmasının öncelikli hedefleri olduğunu belirten Yıldırım, “Bu amaca yönelik olarak bir yandan ekonomi büyürken, diğer yandan mevcut iş gücü potansiyelimizin niteliklerine uygun emek, alın teri ve istihdam dostu bir büyümeyi hedefliyoruz. İş gücü piyasasının daha etkin işlediği bir ortamda işsizliği kalıcı şekilde makul oranlara indirmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

ILO 10. Avrupa Bölge Toplantısı 5 Ekim 2017 Perşembe gününe kadar çeşitli oturumlarla devam edecek.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans