DUYURULAR
İbadet Özgürlüğünü Engelleyenleri Kınıyoruz

İbadet Özgürlüğünü Engelleyenleri Kınıyoruz


Büro Memur-Sen Şanlıurfa İl Divan Toplantısında konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Nihat Tunç, “ODTÜ’de namaz kılmak isteyen öğrenciler maalesef darp edildi. Aynı girişim Harran Üniversitesi’nde de yaşandı. Bu tür olaylarla bilim yuvaları terör yuvası yapılmak istenmektedir. İbadet özgürlüğünü engelleyenleri nefretle kınıyoruz” dedi.

Büro Memur-Sen Şanlıurfa İl Divan Toplantısı yapıldı. Divan toplantısına, Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Kutbettin Aydın, Nihat Tunç ve Mustafa Mengütaycı, Şanlıurfa Şube Başkanı Fethi Akbulut, Gaziantep Şube Başkanı Hanifi Borazan, Adıyaman Şube Başkanı Kadir Özşahin, Malatya Şube Başkanı Fehim Bingöl, şubelerin yönetim kurulu üyeleri, Memur-Sen’e bağlı sendikaların başkanları ile ilçe ve kurum temsilcileri katıldı.

BAYRAĞIMIZ ZİRVEDE DALGALANIYOR

Toplantıda konuşan Genel Başkan Yardımcısı Kutbettin Aydın, Büro Memur-Sen’in her zaman haksızlıkların karşısında haklının yanında durmak, mazlumları zalimlere ezdirmemek, kamu görevlilerimizin haklarını en iyi konuma getirmek için kurulduğunu belirtti. Kamu görevlilerini ırkından, dininden, mezhebinden dolayı ötekileştirmediklerini ifade eden Kutbettin Aydın, ayrım yapmadan tüm kamu görevlilerinin mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi için mücadele ettiklerini vurguladı. Aydın, “Bu gün teşkilatımızın başarılı çalışmaları ve kamu görevlilerimizin tercihi ile hizmet kolumuzda birinci sendikayız. 60 bine yakın üyemizle hizmet kolumuzdaki 57 kurumun çoğunda yetkili sendikayız. Ülkemizin her bölgesinde, hatta yurtdışında teşkilatlanan, bayrağı zirvede dalgalanan tek sendikayız.  Kamu görevlilerimizin desteğiyle, teşkilatlarımızın başarılı çalışmalarıyla daha da büyüyecek ve güçleneceğiz. Allah’ın izniyle sendikamızın üye sayısı hedefimiz olan 100 bini, konfederasyonumuzun üye sayısı ise bir milyonu bulacak. Buna canı gönülden inanıyorum. Çünkü artık Büro Memur-Sen tüm teşkilatlarıyla, üyeleriyle, gönüllü dava erleriyle son sürat yol almaktadır. Bu kardeşliğin, bu inanan dava adamlarının, önünde kimse duramaz” dedi.

BİLİM YUVALARI TERÖR YUVASI YAPILMAK İSTENİYOR

Genel Başkan Yardımcısı Nihat Tunç, toplantıda yaptığı konuşmada ODTÜ'de namaz kılan öğrencilere yapılan saldırılara değindi. Aynı olayın Harran Üniversitesi’nde de yapılmak istendiğini kaydeden Nihat Tunç, ibadet özgürlüğünü engellemek isteyenleri şiddet ve nefretle kınadıklarını vurguladı. Tunç, “Geçtiğimiz günlerde ODTÜ’de 40 kişilik bir öğrenci grubu, ellerinde sopalarla mescide gitmek isteyen öğrencilere saldırdı, mescitten çıkmak isteyen öğrencileri ise darp etti. Aynı olaylar Harran Üniversitesi’nde de yapılmak istendi. 28 Şubat’ta ikna odaları kuruluna üniversitelerimiz günümüzde maalesef ibadet özgürlüğünü engellemekle ön plana çıkıyor. Üniversiteler bilim alanında yaptığı çalışmalarla ön plana çıkmalıdır. İbadet yapan öğrencileri engelleyen gruplar, bilim yuvalarını terör yuvası yapmak istemektedir. Maalesef üniversite yöneticileri de bu olaylara seyirci kalmakta, sesini çıkarmamaktadır. Ellerinde çivili sopalarla namaz kılan öğrencilere saldıranları insan olarak tanımlamak, insana saygısızlık, insan haklarına kayıtsızlık olur. Bu gün nasıl ki insanlar özgürlük diyerek bir şeyler yapma hakkına sahip ise benim namaz kılan kardeşim de bu özgürlüğe sahiptir.  İbadet özgürlüğünü yok sayan kolektif saldırıları, ibadet eden öğrencileri linç etmeye dönük vandallığı şiddet ve nefretle kınıyoruz. Öğrencilerimizin ibadet hürriyetinin garantörü milletimizdir. Sendika olarak saldırılara maruz kalan kardeşlerimizin dertleriyle dertlendiğimizi ve yanlarında olduğumuzu açık bir şekilde bildiriyoruz” diye konuştu.

YENİ KAZANIMLAR İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengütaycı ise toplu sözleşme ve kazanımlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ağustos ayında yapılan 3’üncü dönem toplu sözleşme görüşmelerinde büro, bankacılık ve sigortacılık hizmet kolundaki 300 bin memuru temsil ettiklerini hatırlatan Mustafa Mengütaycı, “Kamu görevlilerinin evet demeyeceği ve mutlu olmayacağı hiçbir toplu sözleşmeye imza atmayacağımızı kararlı bir şekilde deklare ettik. Verdiğimiz kararlı mücadele sonucunda 3. Dönem Toplu Sözleşmede kamu görevlilerimizin bütçeden ve milli gelirden enflasyonun çok çok üzerinde bir pay almasını sağladık. Toplam 213 kazanımla kamu görevlilerini mutlu eden bir toplu sözleşme imzaladık. 4/C’lilere kadro ve havacılık tazminatının yolunun açılması, yurtdışı sözleşmelilerine aile yardımı, 2005 yılından sonra göreve başlayan memurlara 1 derece verilmesi, özel hizmet tazminatlarında artış gibi çok sayıdaki kazanım hizmet kolumuzdaki memurları ilgilendirmektedir. Sendika olarak elde ettiğimiz kazanımlarla yetinmeden yeni haklar elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz. 4/C’liler kadroya alınana kadar, havacılık tazminatı ödenene kadar, fazla mesai ücretleri ve ikramiyeler verilene kadar, sivil memurlarının yıllardır verilmeyen hakları alınana kadar, tüm kurumlardaki kamu görevlilerimizin sorunları çözüme kavuşturulana kadar durmadan, bıkmadan, usanmadan, yorulmadan çalışacağız. Sizlerin desteğiyle yeni kazanımlar üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa Şube Başkanı Fethi Akbulut ise, şube olarak ilde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Şube yönetimi, işyeri ve ilçe temsilcilerinin başarılı çalışmalar yürüttüğünü belirten Fethi Akbulut, bu çalışmalar sayesinde üye sayılarının artmaya devam ettiğini söyledi.

 

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans