DUYURULAR
Havacılık Tazminatı Olmadan Meteoroloji Günü Kutlanamaz

Havacılık Tazminatı Olmadan Meteoroloji Günü Kutlanamaz


Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ndeki kamu görevlilerine havacılık tazminatı ödenmelidir. Havacılık tazminatı ödendiği takdirde Meteoroloji çalışanları Dünya Meteoroloji Günü'nü gerçek anlamda kutlayacaktır.

23 Mart, Dünya Meteoroloji Günü olarak kutlanmaktadır. Tüm dünyada Meteoroloji Günü’nü kutlanırken maalesef meteoroloji için, ülkemiz için emek harcayan, alın teri döken Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ndeki kamu görevlileri Meteoroloji Günü’nü kutlayamamaktadır. Çünkü Meteoroloji çalışanlarının hakkı olan havacılık tazminatı söz verilmesine rağmen ödenmemektedir.

Bilindiği gibi Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğü çalışanları, ülkemizin dört bir yanındaki hava alanlarında ve ülkemizin her ilinde görev yaparak hava tahmin raporları oluşturmaktadır. Bu raporlar, bütün vatandaşımız tarafından takip edilmektedir. Başta tarım ve ulaşım alanlarında olmak üzere bu raporlara göre plan yapılmakta ve hareket edilmektedir. En önemlisi ise oluşturulan raporlar sayesinde, uçakların güvenli bir şekilde havaalanlarına iniş ve kalkışı sağlanmaktadır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi, havacılığa katkılarından dolayı, personel giderleri olarak, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’ndan yani Eurocontrol’den para almaktadır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi personel gideri olarak aldığı bu parayı havacılık tazminatı adı altında personeline ödemektedir. Bu tazminatın Meteoroloji personeline ödenmesi ise maalesef engellemektedir. İki kurum arasındaki bu farklı uygulama adaletsizliktir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 5 yıldır yaptığı bu haksız uygulamayla 24 saat kesintisiz hizmet veren Meteoroloji çalışanlarının moral ve motivasyonu bozmuştur. Meteoroloji çalışanlarının havacılık tazminatı gasp edilmektedir.

Genel bütçeye ek bir yük getirmeyen, 3’üncü  dönem toplu sözleşmede mutabakata varılan, Meteoroloji çalışanlarının alın terinin, emeğinin karşılığı olan havacılık tazminatı ödenmelidir. Havacılık tazminatının ödenmesi için verilen sözler tutulmalıdır. Kurum idari kurul toplantısında imza altına alınan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı bu yıl içinde mutlaka açılmalıdır. Meteoroloji çalışanlarına havacılık tazminatı ödendiği, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açıldığı takdirde gerçek anlamda ülkemizde meteoroloji günü kutlanacaktır.


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans