DUYURULAR
Hainler Temizlenmeli, Masumlar İade Edilmeli

Hainler Temizlenmeli, Masumlar İade Edilmeli


Büro Memur-Sen olarak 672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden çıkarma kararı verilen ancak hakkında delillendirme yapılamayan ve masumiyetinde şüphe olmayan üyelerimize hukuki desteğimiz sürecektir.

15 Temmuzda demokrasimize, ülkemize, geleceğimize karşı FETÖ/PDY’nin yapmak istediği darbe girişimi, milletimizin, sivil toplum kuruluşlarının cesareti ve dik duruşuyla, Meclisimizin kararlılığıyla, hükümetimizin cesur duruşuyla, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğiyle çok şükür bertaraf edildi.

Sendikamız Büro Memur-Sen ve Konfederasyonumuz Memur-Sen olarak darbe girişiminin ilk anında itibaren tüm teşkilatlarımızla, üyelerimizle, milletimizle birlikte 81 il meydanında darbeye, namlusunu millete çeviren tanklara karşı durduk. Milletimizin iradesine, demokrasimize, devletimize, geleceğimize sahip çıktık.

15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminin arkasındaki paralel yapılanmanın elebaşlarının, yöneticilerinin ve destekçilerinin tespit edilip adalet karşısında hesabının sorulması, sorumluların cezalandırılması hukukun gereğidir. Kamuda yuvalanmış terör örgütü mensubu ve destekçilerinin kamu görevinden çıkarılmaları bu sürecin en önemli ayaklarından birini oluşturmaktadır. Kamuda veya nerede olursa olsun FETÖ’nün, suçun ve suçlunun üzerine kararlılıkla gidilmelidir. Bu konuda sendika olarak devletimizin her zaman yanındayız, destekçisiyiz ve üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

Hiç şüphesiz ki bu süreçte, demokrasi ve hukuk düzeninden taviz verilmemelidir. Nitekim toplumun beklentisi, kamu idarecilerinin, akamete uğratılan darbe girişimi sonrası ülkeyi ve devleti terörist yapılardan temizleme sürecinde adalet ve hukuk kurallarına bağlı kalınması yönündedir.

Darbe girişimi sonrası alınan olağanüstü hâl kararı ve başlatılan soruşturmalar çerçevesinde uygulamaya konulan “açığa alınma/görevden uzaklaştırma” tedbiri, suçluların ortaya çıkartılması, şüpheli ile masum arasında ayrım yapılabilmesi, ceza soruşturması ve idari incelemelerin sağlıklı yürütülebilmesi açısından yerinde ve gerekli bir işlemdir. Ancak kamu görevinden çıkarma gibi ağır hukuki sonucu olan bir işlemden evvel en azından bu kişilere masumiyetini ispatlama imkânı tanıyacak bir yolun tanınması gereklidir.

Kamu görevinden çıkarılanlar arasında tek bir masumun dahi bulunmaması gerektiği hususu, en az FETÖ/PDY mensuplarının kamudan ihracı kadar önemli bir konudur. 672 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarma kararı verilen kamu görevlileri hakkında, bağlı bulundukları kurumlar bünyesinde bir itiraz mekanizması kurulmalı, kişilere hangi gerekçeyle haklarında çıkarma kararı verildiğinin bildirilmeli, kendilerini savunma hakkı sunulmalı ve haklı görülmesi halinde görevine iadesi gereklidir. Bu yaklaşım, büyük kısmında isabet görülen kamu görevinden çıkarmalara olan desteği artıracaktır.

Her ne kadar KHK ile kamu görevinden çıkarma kararı verilmiş ise de, bu düzenleme, bireysel idari sonuç doğuran bu işleme karşı idari dava açmaya engel değildir.

Büro Memur-Sen olarak, bu çerçevede hakkında delillendirme yapılamayan, masumiyetinde şüphe olmayan üyelerimize hukuki desteğimiz sürecektir. 


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans