DUYURULAR
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki Kamu Görevlilerinin Yüzü Gülmüyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki Kamu Görevlilerinin Yüzü Gülmüyor


Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Nihat Tunç, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki kamu görevlilerinin ellerinden alınan mali ve sosyal haklar nedeniyle mağdur olduğunu söyledi. Tunç, “Uğradıkları haksızlıklar nedeniyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki kamu görevlilerinin yüzü gülmüyor. Ülkemizin dışarıya açılan gümrüklerinde görev yapan kamu görevlileri sorunlarının çözüme kavuşturulmasını bekliyor” dedi.

Büro Memur-Sen, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki kamu görevlilerinin sorun ve taleplerine yönelik sendika genel merkezinde toplantı düzenledi. Toplantıya Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Kutbettin Aydın, Vecdi Yanbaz, Nihat Tunç ve Mustafa Mengutaycı, Ankara 11 Nolu Şube Başkanı Erhan Özcan, şube yönetim kurulu üyeleri ile gümrük çalışanları katıldı.

Toplantıda konuşan Genel Başkan Yardımcısı Nihat Tunç, sendika olarak üyelerden aldıkları gücü üyelerin mağduriyetini gidermek ve haksızlığa, hukuksuzluğa karşı mücadele etmek için kullandıklarını söyledi. 26 Ocak tarihinin Dünya Gümrük Günü olarak kutlandığını hatırlatan Nihat Tunç, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki kamu görevlilerinin yaşadıkları olumsuzluklar nedeniyle Dünya Gümrük Günü’nü kutlayamadığını ileri sürdü.

Tunç, “Gümrük çalışanlarının mali, özlük ve sosyal haklarında hak ettikleri bir düzenleme bu güne kadar maalesef yapılmadı. Bunun yanı sıra  sürekli mevzuat değişikliği,  gümrük çalışanlarına yöneltilen haksız ithamlar ve yer değişikliği endişesi çalışma motivasyonunu bozmakta. Gümrük çalışanları ellerinden alınan mali ve sosyal haklar nedeniyle mağdur oldu” dedi.

Ülkenin dışarıya açılan penceresi olan gümrüklerde ve bakanlık merkezinde görev yapan kamu görevlilerinin sorunlarının çözüme kavuşturulmasını beklediğini vurgulayan Tunç, “Gümrük kapılarımız maalesef ülkemize yakışmıyor. En kısa zamanda gümrük kapılarındaki çalışma ortamları teknolojik hale getirilmelidir.  Gümrük kapılarındaki teknolojik standardın artması, fiziksel koşulların üst seviyeye çıkarılması öncelikli olarak ülkemizin itibarını ve gelişmişliğinin bir ispatı olacaktır. Başta Gürbulak, Kapıköy, Öncüpınar olmak üzere sınır kapılarında çalışan personelin fazla çalışma ücretleri yeniden düzenlenerek artırılmalıdır. Gümrük kapılarında görevli personelin can güvenliği sağlanmalıdır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı personeline ödenen fazla mesai ücreti, damga vergisi dışında herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamalıdır. Gümrük muhafaza personeline silah tazminatı ve yıpranma payı verilmelidir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığında görevli personele ödenen tayın bedeli katsayısı 2100'den 3000'e çıkarılmalıdır. Gümrük muhafaza memurları, muayene memurları, gümrük memurları ile bunların amirlerine ve TASİŞ satış memurları, ambar memurları ile amirlerine mali sorumluluk, iş güçlüğü, iş riski zamları ile denetim tazminatı verilmelidir. Merkez birimlerinde geçici görevli olarak çalışan personele yolluk ve harcırah ödenmelidir. Kurum içi atamalara ağırlık verilmelidir. Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personel genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir. Yer değiştirmeye tabii olmayan ve karşılıklı yer değiştirmek isteyen personele becayiş hakkı verilmelidir. Merkez ve bölge müdürlüklerinde kreş açılmalıdır. Bu sorunlar çözüme kavuşturulmalı, talepler karşılanmalıdır. Sendika olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki kamu görevlilerimizin bu sorun ve taleplerinin takipçisi olacağız. Sorunlar çözülene, talepler karşılanıncaya kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengutaycı ise toplu sözleşme sürecinden bahsetti. Toplu sözleşmede Memur-Sen olarak 213 kazanım elde ettiklerini hatırlatan Mustafa Mengutaycı, bu kazanımlarla kamu görevlilerini mutlu ettiklerini söyledi. Kazanımlardan birinin gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki resmi üniformalı muhafaza memurlarının toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlandırılması olduğunu ifade eden Mengutaycı, yeni kazanımlar elde etmek için durmadan çalışacakları vurguladı.

Ankara 11 Nolu Şube Başkanı Erhan Özcan da konuşmasında şube olarak yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Erhan Özcan, bu yıl açık ara farkla yeniden bakanlıkta yetkili sendika olacaklarını, bakanlıktaki kamu görevlilerin sorunlarını daha etkin bir şekilde çözüme kavuşturacaklarını söyledi.

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans