DUYURULAR
GÜMRÜK MEMURLARI SURİYELİLERE EMANET

GÜMRÜK MEMURLARI SURİYELİLERE EMANET


Kilis'deki Öncüpınar Gümrük Kapısı'nda görevli memurlar, servis hizmeti olmadığı için iş çıkışında evlerine sınırdan giriş yapan Suriyelilerin araçlarıyla dönüş yapıyor. Gümrük kapısında incelemelerde bulunan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, "24 saat boyunca yoğun tempoda çalışan gümrük memurlarımız maalesef servis hizmeti olmadığı için ülkemize giriş yapan Suriyelilerlin araçlarıyla evlerine dönüyor. Gümrük çalışanlarımız Suriyelilere emanet edilmemeli. Bakanlık memurlarımız i

Kilis Öncüpınar Gümrük Kapısı, iç savaştan kaçan Suriyelilerin Türkiye’ye en fazla giriş yaptığı gümrük kapılarından birisi. Öncüpınar Gümrük Kapısından Türkiye’ye günde ortalama 2 bin Suriyeli ve 350 araç giriş yapıyor. Gümrük kapısında yaşanan yoğunluk nedeniyle gümrük muhafaza ve muayene memurları da haftada 40 saat çalışması gerekirken 96 saat çalışıyor. 24 saat boyunca kesintisiz bir şekilde çalışan muhafaza ve muayene memurları, iş çıkışında ise servis hizmetinden yararlanamadıkları için evlerine Türkiye’ye giriş yapan Suriyelilerin araçlarıyla dönüş yapıyor.
BAKANLIK GEREKLİ ÖNLEMİ ALMALI
Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Genel Teşkilat Sekreteri Murat Sipahi, Gaziantep Şube Başkanı Halil Çağlar ve Kilis İl Temsilcili Veyse Tacoğlu ile birlikte gümrük kapısında incelemelerde bulundu. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, gümrük kapısında görev yapan memurların sorunlarını dinledi. Gümrük kapısındaki personel sayısının yetersiz olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Yusuf Yazgan, bu nedenle memurların çalışma şartlarının çok ağır olduğunu söyledi. Yusuf Yazgan, “Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle sınırda bulunan tüm gümrük kapılarımızda yoğunluk misliyle artmış durumda. En fazla yoğunluğun yaşandığı gümrük kapılarından birisi Öncüpınar Gümrük Kapısı. Bu gümrük kapısından günde binlerce Suriyeli ve yüzlerce araç giriş yapıyor. Silah seslerinin yankılandığı gümrük kapısındaki yoğunluk nedeniyle de gümrükteki memurlarımız 24 saat çalışıyor, 24 saat dinleniyor. Kanuna göre haftalık çalışma saati 40 iken buradaki memurlarımız tam 96 saat çalışıyor. Bu da yetmezmiş gibi işten çıkan memurlarımız, servis hizmeti olmadığı için evlerine ülkemize giriş yapan Suriyelilerin araçlarıyla dönüş yapıyor. Gümrük çalışanlarımız Suriyelilere emanet edilmemeli. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu konuya biran önce önlem almalı. Gümrük kapısındaki memur sayısı biran önce arttırılmalı ve memurlarımız bakanlığın ayarlayacağı servislerle evlerine dönmeli” dedi.
 
Yazgan, gümrük kapısında yaptığı incelemelerden sonra Gümrük Müdürü Salih Balcı ile personelin sorunlarının çözümü noktasında görüş alışverişinde bulundu.
Genel Başkan Yazgan, Öncüpınar Gümrük Kapısının ardından ise Sosyal Güvenlik Kurumu Kilis İl Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Yusuf Yazgan, beraberindeki heyetle birlikte Gaziantep İl Müdürü Abdulkadir Akkaş ile görüştü. Kurum çalışanlarıyla da toplantıda bir araya gelen Yazgan, sendika olarak memurların mali, özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesi konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı.
GAZİANTEP’TEKİ KURUMLARA ZİYARET
Yazgan, Kilis’in ardından Gaziantep’e geçerek ildeki kurumları gezerek çalışanlarının sorunlarını dinledi. Yazgan, not aldığı sorunların çözümü için sendika olarak gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi. Yazgan, kurum ziyaretlerinin ardından Gaziantep Valisi Eldal Ata ve Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Bayır ile görüştü. Yazgan’a görüşmelerinde Genel Teşkilat Sekreteri Sipahi, şube Başkanı Çağlar ve şube yönetim kurulu üyeleri eşlik etti.
 
Görüşmelerin ardından Gaziantep şubesiyle toplantı düzenleyen Yazgan, ildeki teşkilatlanma çalışmaları hakkında Şube Başkanı Halil Çağlar ve şube yönetim kurulu üyelerinden bilgi aldı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans