DUYURULAR
Genel Başkan Yanbaz, TÜİK Başkanı Aktaş İle Görüştü

Genel Başkan Yanbaz, TÜİK Başkanı Aktaş İle Görüştü


Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Mehmet Aktaş’la görüşerek kurumdaki kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini iletti. Yanbaz, kamu görevlilerinin sorunlarının çözüme kavuşturulması, taleplerinin karşılanması gerektiğini vurguladı.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, beraberindeki Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin ve Genel Başkan Yardımcısı Turan Çetinkaya ile birlikte TÜİK Başkanı Mehmet Aktaş’ı makamında ziyaret etti. TÜİK Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz da görüşme sırasında hazır bulundu. Genel Başkan Vecdi Yanbaz, görüşmede kurumdaki kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini Mehmet Aktaş’a iletti.

Kurumun merkez ve bölge müdürlüklerinde 1972 yılından bu tarafa 4/C’li kamu görevlilerinin istihdam edildiğini hatırlatan Genel Başkan Yanbaz, 4/C’lilerin devamlığı olan istatistiki çalışmaların yapılması için doğru veriyi kesintisiz olarak alandan topladığını belirtti. Kurumda çalışan 4/C’lilerin yüzde 85’inin üniversite mezunu olduğuna dikkat çeken Vecdi Yanbaz, yıllardır büyük bir özveri ile çalışan ve devletin asli işini yapan 4/C’lilerin kadroya alınması gerektiğini vurguladı.

4/C’LİLER KADROYA ALINMALI

Yanbaz, “4/C’lilerin mali ve özlük hakları yetersiz. Aldıkları ücretler düşük. Refakat izni, hastalık geçirmesi halinde hastalık izni, bölgeler arası geçiş gibi hakları bulunmuyor. Bunlar gibi sorunlar yetmiyormuş gibi bir de 4/C’lilerin iş akdinin fesih edilmesi tehdidi ile sürekli olarak karşı karşıya kalıyor. 4/C’liler yılın 12 ayı kesintisiz çalışarak ülkemiz ve milletimiz için ter akıtıyor. Kadrolu memurlarla birlikte devletin asli işlerini omuzlayan, gecesini gündüzüne katarak kesintisiz bir şekilde çalışan 4/C’lilere geçici personel denilemez. 4/C’liler en kısa sürede kadroya alınmalıdır. Bu konuda sendika olarak mücadelemizi aralıksız sürdürüyoruz. Kurum olarak da 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi için gereken yapılmalıdır” dedi.

KAMU GÖREVLİLERİNİN TALEPLERİ KARŞILANMALI

TÜİK’te kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalışan personelin aldığı ücretin Kalkınma Bakanlığı’nda çalışan kadro karşılığı sözleşmeli personele göre düşük olduğunu kaydeden Yanbaz, bu adaletsizliğin giderilmesi gerektiğinin altını çizdi. Şube müdürü, istatistikçi ve matematikçilerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasını talep eden Yanbaz, sorun ve taleplerle ilgili konuşmasını “Görevde yükselme unvan değişikliği sınavı en kısa sürede açılmalıdır. Ekonomist unvanlı personel, özel hizmet tazminatından yararlandırılmalıdır. TÜİK’te görev yapan ve sözleşmeli olmayan kadrolu personele, kadro karşılığı sözleşme imzalama hakkı tanınmalıdır. KPSS, Yaş ve yabancı dil şartı aranmaksızın kurum içinde düzenlenecek bir sınavla personelin TÜİK Uzmanı kadrolarına atanmalarının önü açılmalıdır. 666 sayılı KHK ile aynı unvanlarda çalışan personel arasında oluşan farklardan kaynaklı mağduriyetler giderilmelidir. Kurumdaki kamu görevlilerimizin sorunları çözüme kavuşturulmalı, talepleri karşılanmalıdır” şeklinde sürdürdü.

GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Görüşmeden memnun olduğunu ifade eden TÜİK Başkanı Aktaş, kamu görevlilerinin en iyi haklara sahip olması ve en iyi şartlarda çalışması için elinden geleni yapacağını belirtti. 4/C’lilerin yaptığı çalışmaların kurumun ilerlemesinde öneminin büyük olduğunu kaydeden Mehmet Aktaş, 4/C’lilerin kadroya geçirilmesini kurum olarak istediklerini ve gerekli girişimlerde bulunduklarını söyledi. Aktaş, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yanbaz’ın aktardığı kamu görevlilerinin talepleriyle ilgili gerekli çalışmaları yapacaklarını açıkladı. 

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans