DUYURULAR
Genel Başkan Yanbaz: Kadınlarımız Hainlere Geçit Vermedi

Genel Başkan Yanbaz: Kadınlarımız Hainlere Geçit Vermedi


Büro Memur-Sen’in düzenlediği Merhamet ve Kadın konulu program ve fotoğraf yarışması ödül töreni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun katılımıyla yapıldı. Bakan Sarıeroğlu, kadın haklarının daha iyi konuma getirilmesi için verdiği mücadele nedeniyle Büro Memur-Sen’i kutladı. Büro memur-Sen Genel Başkanı Yanbaz ise, “Korku nedir bilmeyen, asil, merhametli kadınlarımız sayesinde ülkemiz dün de, bu gün de saldırılara karşı dur demiş, hainlere geçit vermemiştir” dedi.

Genel Yetkili Sendika Büro Memur-Sen’in 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle organize ettiği Merhamet ve Kadın konulu program ve fotoğraf yarışması ödül töreni yapıldı. Programa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Genel Başkan Vekili Ahmet Sefa Özşahin, Genel Başkan Yardımcıları Metin Yılancı, Bekir Turhan, Yıldırım Akbaba, Turan Çetinkaya ve Feyim Bingöl, Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Habibe Öcal, Büro Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Figen Karadağlı, komisyon üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

BÜRO MEMUR-SEN VE MEMUR-SEN ÖNCÜLÜK EDİYOR

Programda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, sözlerine kadın kahramanları, şehitleri, emekçileri anarak başladı. 8 Mart kapsamında yapılacak etkinliklerin farkındalık sağlaması ve politika oluşturması adına katkı sağlaması temennisinde bulunan Bakan Jülide Sarıeroğlu, Büro Memur-Sen’in düzenlediği programında yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Sendikal çalışmalarda ve kadın kamu görevlilerinin haklarının daha iyi konuma getirilmesinde verdiği mücadele için Büro Memur-Sen’i tebrik eden Bakan Sarıeroğlu, başta kamuda başörtüsünün serbest bırakılması olmak üzere kadın kamu görevlilerinin haklarının alınmasında Büro Memur-Sen ve Memur-Sen’in öncülük ettiğini söyledi.

 

KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS

16 yıldır devrim niteliğinde düzenlemeler yapıldığını, kadın odaklı çok önemli yasal düzenlemeler gerçekleştirildiğini aktaran Jülide Sarıeroğlu, “Kadınların her alanda çalışma hayatında yer aldığını görüyoruz. Kasım ayı istatistikleri açıklandı, işsizlik oranlarımızda düşüş var ama en büyük düşüşümüz kadınlarla ilgili yaşandı. 1 milyon 400 binlik istihdamın yarısı kadın istihdamında gerçekleşti. Şu anda kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 33 seviyesinde. 2023 yılında hedefimiz, yüzde 41 seviyesinde gerçekleştirmek. Hayatın her alanıyla ilgili düzenlemeleri gerçekleştirdik. İçinden geçtiğimiz süreçte kadına şiddete sıfır tolerans şeklinde yaklaşıyoruz. Bu alanda faaliyet gösteren tüm STK’larla ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.


KADINLAR KARAR MEKANİZMALARINDA OLMALI
Kamuda yüzde 39 oranında kadın çalışanın olduğunu belirten Sarıeroğlu, bu seviyenin de artmasını hedeflediklerini kaydetti. Ayrıca bu seviyenin yönetim kademelerinde de olması gerektiğini vurgulayan Sarıeroğlu, “Kadınlar sadece sendikacılıkla ilgilenmiyor, biz kadın komisyonlarını bu bağlamda bir okul olarak değerlendiriyoruz. Kadınların bizzat karar mekanizmalarında olması gerekiyor. Bakanlıkta da kadın oranı yüksek ama yönetim kadrosunda sayı yeterli değil, bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz, yakın zamanda kadın yönetici sayısını artırmış olacağım” diye konuştu.

TEK TERÖRİST KALMAYANA KADAR MÜCADEYE DEVAM

Ülke olarak zorlu süreçlerden geçildiğine değinen Sarıeroğlu, “İnşallah bundan sonra da güçlü Türkiye yolunda engelleri aşa aşa hedeflerimize ulaşacağız. Afrin’de bütün şer odakları birlik olmuş durumda. Sınırımızda bir terör koridoru oluşturmak isteniliyordu. Bu operasyonumuz tek bir terörist kalmayana kadar devam edecek.” dedi.

ESEN: MERHAMETİN OLMADIĞI YERDE, ZULÜM OLUR

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen de yaklaşık 5 milyon Suriyelinin Türkiye'de misafir edildiğini, bunun tüm dünyaya örnek olduğunu söyledi. Esen, “Bu, tek bir kelimeyle açıklanabilir. Merhamet. Buna karşılık çok zengin sayılan Batı ülkeleri, tek bir göçmeni dahi ülkelerine almamak için her türlü bahaneye başvurup engel çıkarıyorlar. Merhametin olmadığı yerde, zulüm olur” diye konuştu. Batılı ülkeler kör ve sağır kalsalar bile Türkiye'nin bu zulümlere kayıtsız kalmayacağını belirten Esen, bütün dünyaya merhametin götürülmesi, mazlumların umudu olunması gerektiğini vurguladı.

KADINLARIMIZ HAİNLERE GEÇİT VERMEDİ

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz ise, kadınların karşılıksız fedakarlığın ve özverinin timsali olduklarını vurguladı. Kadınlara ne kadar saygı gösterilse, hürmetle yaklaşılsa az olduğunu ifade eden Genel Başkan Vecdi Yanbaz, “Cennet vatan ülkemiz, kadınlarımızın omuzlarında yükselmiş bu günlere gelmiştir. Korku nedir bilmeyen, asil, merhametli kadınlarımız sayesinde ülkemiz dün de, bu gün de saldırılara karşı dur demiş, hainlere geçit vermemiştir. Bizim kadınlarımız Milli Mücadelede erkek kılığına girerek savaşa katılan Halime Çavuş, cephane taşırken soğuktan donarak şehit olan Şerife Bacı, düşmanla göğüs göğüse çarpışan Kara Fatma, Rus işgaline direnişin sembolü Nene Hatun ve onlarcası, yüzlercesidir. 15 Temmuz hain darbe girişiminde gözünü kırpmadan sokağa çıkan, darbecilere karşı mücadele eden, gazi olan, şehit olan, yine bizim kadınlarımızdır. Bunun için her zaman kadınlarımıza önem vermeli, onlara saygı duymalıyız” diye konuştu.

KADIN HAKLARININ SAVUNUCUSUYUZ

Büro Memur-Sen olarak kadınlara verdikleri önemin artarak devam ettiğini kaydeden Vecdi Yanbaz, kurdukları kadınlar komisyonunun bunun en güzel örneği olduğunu belirtti. Tüm illerde kadınlar komisyonunun teşkilatlanarak kadın kamu görevlilerimizin sorunlarıyla birebir ilgilendiklerine dikkat çeken Yanbaz, “Bu güne kadar kadın haklarının savunucu olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Kamu görevlilerimiz için elde ettiğimiz kazanımlar adasında kadın kamu görevlilerimizi yakından ilgilendiren kazanımlarda yer alıyor. Doğum izni, süz izni, doğum yapan kadın memurlara gece nöbeti verilmemesinin süresinin uzatılması gibi önemli kazanımlar Büro Memur-Sen ve Memur-Sen sayesinde alınmıştır. En önemli kazanım ise kadın kamu görevlilerimizin özgürlüklerinin önünün açılması olmuştur. Hepinizin de bildiği gibi 28 Şubat post modern darbesinin ürünü olan kılık kıyafet yönetmeliği nedeniyle kadın kamu görevlilerimiz başörtüleriyle kurumlarına giremiyor, çalışamıyordu. Bu adaletsizliğin giderilmesi için hep birlikte bir ve beraber olduk, tam 13 milyon imza topladık. Topladığımız imzalar sonucunda kadın kamu görevlilerimizin özgürlüklerinin önü açıldı. Bu gün kadın kamu görevlilerimiz başörtüleriyle çalışabiliyorsa bu Memur-Sen sayesindedir, Büro Memur-Sen sayesindedir” şeklinde konuştu.

DEVLETİN KADINLARDAN YANA DAHA HASSAS DAVRANMASI GEREK

Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Habibe Öçal da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün anlam ve önemine değindi. Kadınların, merhametin, şefkatin, sadakatin emsalleri olduğunu belirten Öçal, Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini, bu süreçten en çok etkilenenin ise kadınlar olduğunu kaydetti. Öçal, “Devlet iki unsurdan oluşur. Birisi kudret, diğeri şefkattir. Bizler, devletin kudretini milletinden aldığını, şefkatini de yine milletine göstermesi gerektiği inancındaki bir millet olarak, şefkat gösteriminde devletimizin kadınlardan yana daha bir hassas davranması gerektiğini vurgulamak isteriz” dedi.

KADINLARIMIZIN MARUZ KALDIĞI EN BÜYÜK SORUN ŞİDDETTİR

Büro Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Figen Karadağlı da kadının ihmal edildiği toplumların gelişme göstermesinin mümkün olmadığını, kadının hayatın her kademesinde yer alması, desteklenmesi ve korunması gerektiğini belirtti. Karadağlı, “Kadınlarımızın maruz kaldığı en büyük sorun şiddettir. Kimi kadın darp edilmekte kimi kadınsa yakınları tarafından öldürülmektedir. Ülkemizde kadına karşı şiddetin tamamıyla ortadan kaldırılması, kadın cinayetlerinin önlenmesi, sorumluların en ağır şekilde cezalandırılması hukukun ve toplumsal vicdanın gereğidir” diye konuştu.

Fotoğraf yarışmasında birinci Hasan Uçar, ikinci Turan Kurt, üçüncü ise Salih Kuş oldu. Mehmet Akif İnan Özel Ödülüne Arzu İbrahikoğlu, 15 Temmuz Şehidi Sevgi Yeşilyurt Özel Ödülüne Ekrem Şahin ve 15 Temmuz Şehidi Ayşe Aykaç Özel Ödülüne de Sevgin Cingöz’ün fotoğrafları layık görüldü.

Fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz ve Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Habibe Öcal tarafından verildi.

STAR: http://www.star.com.tr/yerel-haberler/buro-memur-senden-merhamet-ve-kadin-temali-program-3557473/

ANADOLU AJANSI: https://aa.com.tr/tr/ekonomi/calisma-bakani-sarieroglu-kadinlarin-aktif-oldugu-ulkeler-buyumede-hizli-yol-alir/1080232

İHA: http://www.iha.com.tr/ankara-haberleri/baskan-yanbaz-13-milyon-imza-topladik-ankara-1947573/

BEYAZ GAZETE: http://beyazgazete.com/haber/2018/3/5/baskan-yanbaz-aciklamasi-13-milyon-imza-topladik-4362715.html

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans