DUYURULAR
Gelir Uzmanlığı Ve Defterdarlık Uzmanlığı Sınavları Açılmalı

Gelir Uzmanlığı Ve Defterdarlık Uzmanlığı Sınavları Açılmalı


Maliye Bakanlığı Müsteşarı Abdullah Kaya ile görüşen Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, “Gelir uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı sınavları en kısa sürede açılarak personelin beklentisine cevap verilmelidir. Dışişleri Bakanlığı yurtdışı sözleşmeli personelin kur farkı kaynaklı görev ücreti artışları yapılarak mağduriyetleri giderilmelidir” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Ankara 5 Nolu Şube Başkanı Yıldırım Akbaba, Ankara 7 Nolu Şube Başkanı Salih Çalışkan ve İzmir 3 Nolu Şube Başkan Vekili Hüseyin Ovacıklı’yla birlikte Maliye Bakanlığı Müsteşarı Abdullah Kaya ile görüştü. Genel Başkan Yusuf Yazgan, kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini rapor halinde Müsteşar Abdullah Kaya’ya verdi.

SINAVLAR AÇILMALI

Görüşmede özellikle gelir uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı sınavlarının açılması üzerinde duran Yusuf Yazgan, “En son 2012 yılında gelir uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı sınavı açıldı. Şu anda binlerce Maliye ve Gelir İdaresi çalışanı bu sınavların yeniden açılmasını bekliyor. Gerekli çalışmalar yapılarak sınavlar en kısa zamanda açılmalı, kamu görevlilerinin beklentilerine cevap verilmelidir. Sınavların açılması kamu görevlilerinin moral ve motivasyonunu arttıracaktır” dedi.

TALEPLER KARŞILANMALI

Gelir İdaresi Başkanlığı’na Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren yardımcı hizmetli kadrosundaki memurların, sınava girmeden yazılı taleple VHKİ kadrosuna atandığını hatırlatan Yazgan, aynı uygulamanın Maliye Bakanlığı’nda da olması gerektiğini söyledi. Yazgan, taleplerle ilgili konuşmasını “Gelir idaresi Başkanlığı’nda yardımcı hizmetli, şoför, teknisyen, güvenlik ve koruma memurları gibi unvanlarda çalışan kamu görevlileri için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açılmalıdır. Bakanlıkta personele verilen kamu kartları sabah 7 ile akşam 7 saatleri arasında geçiyor. Yoklama ve denetim memurları, görevleri gereği hafta sonu ve gece geç saatlere kadar çalışıyor. Bunun için kamu kartlarının saat sınırlaması kaldırılmalıdır ve kartlar tüm toplu taşıma araçlarında kullanılabilmelidir. Kamu görevlilerimizin talepleri karşılanmalıdır” şeklinde sürdürdü.

YURTDIŞI SÖZLEŞMELİ PERSONELİN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ

Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak yurtdışında görev yapan 4/A’lı personele kur farkı kaynaklı görev ücreti artışı yapıldığına dikkat çeken Yazgan, aynı artışın 5 yılı aşkındır 4/B’li personele yapılmamasını eleştirdi. Yazgan, “Yurtdışında çalışan sözleşmeli personel, ücretlerinde artış yapılmadığı için maddi kayba uğradı. Her yıl kira, eğitim, gıda gibi harcamalarda olağan artışlar olduğu halde yurtdışı sözleşmeli personelin tavan ücretlerinde bir değişiklik olmaması personeli mağdur etti. En kısa sürede 4/A’lılara olduğu gibi yurtdışı sözleşmeli personelinin de ücretleri arttırılmalıdır. Bu konuda yapılan çalışmalar en kısa zamanda sonuçlandırılmalıdır” dedi.

GEREKEN YAPILACAK

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan’ın verdiği raporu inceleyen Maliye Bakanlığı Müsteşarı Kaya, kamu görevlilerinin sorunlarının çözümü ve taleplerinin karşılanması için gerekenin yapılacağını söyledi. Gelir uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı sınavlarının açılmasını değerlendireceklerini kaydeden Müsteşar Kaya, “Kamu kartlarındaki saat sınırlamasının kaldırılması ve tüm toplu ulaşım araçlarında geçerli olması için ilgili birimlerle görüşeceğiz. Dışişleri Bakanlığı yurtdışı sözleşmeli personele kur farkı kaynaklı görev ücreti artışı yapılması için çalışmalar sürüyor. En kısa zamanda bu çalışmaları nihayete erdireceğiz. Diğer taleplerle ilgili de gerekli çalışmalar yapılacak” diye konuştu. 


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans