DUYURULAR
Erdoğmuş: Kazanımlarla Çalışma Hayatına Damga Vurduk

Erdoğmuş: Kazanımlarla Çalışma Hayatına Damga Vurduk


Memur-Sen'in Türkiye genelinde başlattığı “Öncü Medeniyet, Güçlü Türkiye, Hedef Bir Milyon Üye” toplantılarının Kayseri ve Nevşehir buluşmaları yapıldı. Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, “Kazanımlarımızla sadece toplu sözleşme tarihine değil çalışma hayatına damgamızı vurduk” dedi.

“Öncü Medeniyet, Güçlü Türkiye, Hedef Bir Milyon Üye” sloganıyla yapılan Memur-Sen Türkiye buluşmaları Kayseri ve Nevşehir’de yapıldı. Toplantılara Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Kutbettin Aydın, Memur-Sen’e bağlı sendikaların teşkilatları ile çok sayıda Memur-Sen üyesi katıldı.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Uslu, son günlerde meydana gelen terör olaylarını kınadı, kamuoyunu sağduyuya davet etti. Uslu, "Terör örgütlerini, terörü besleyen çevreleri, terörü meşrulaştırmaya çalışan yapıları kınıyor, Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Türkiye hedef alınıyor! Çünkü Türkiye gücünü ve bütünlüğünü koruyarak bölgesinde umut ışığı olmaya devam ediyor. Bu umudu yerle bir etmeye çalışanlara inat; yurdumuza fitne ve fesat tohumları ekmeye çalışan odaklara hiçbir zaman fırsat tanımayacağız" dedi.

YERİMİZ MİLLETİN YANI

"Türkiye ne zaman değerlerini kuşanıp ayağa kalksa, eski Türkiye özlemiyle yanıp tutuşanlar karşımıza engeller çıkarıyor" diyen Uslu, "Engel çıkaranlar bazen darbecilerin bazen de taşeron örgütlerinin verdiği maskeleri giyerek kazanımlarımızı hedef alıyor, birliğimizi bozup "istikrarımızı" sarsmak için ittifak halinde saldırıyorlar. Biz  emeğin, ekmeğin, hakkın, milli iradenin, kardeşliğin ve barışın mücadelesi verirken kirli ittifak kaos peşinde koşuyor.  Sivil toplum örgütleri olarak bizlerin en önemli vazifesi dış mihraklar ve yerli işbirlikçilerine karşı daima tetikte olup milletin yanında yer almaktır" şeklinde konuştu.

‘KAZANIMLARIN MİMARIYIZ’

Büro Memur Sen Başkanı Mehmet Hadi Erdoğmuş ise yaptığı konuşmada, Memur Sen olarak çalışanların özlük haklarında ve çalışma hayatında yaptıkları çalışmalardan ve elde ettikleri kazanımlardan bahsetti. Etnik, mezhepsel, bölgesel ve ideolojik sendikacılık yerine hizmet sendikacılığı, akademik sendikacılık, toplumsal sendikacılık ve değerler sendikacılığı yaptıklarını belirten Mehmet Hadi Erdoğmuş, erdemli yolculuklarını kamu görevlileri, ülke, millet, ümmet ve insanlık için hizmet üreterek devam ettirdiklerini söyledi. Kazanımların mimarı, sosyal devrimlerin öncüsü, mazlumların hamisi ve Büyük Türkiye idealinin sözcüsü olarak kamu görevlilerinin, milletin, Türkiye’nin ve mazlumların konfederasyonu olduklarını vurgulayan Erdoğmuş, yaratılışta eşitiz anlayışıyla tüm insanlığa hizmet ederek insanlığın konfederasyonu olduklarının altını çizdi.

TOPLU SÖZLEŞMEYE DAMGA VURDUK

Bilimsel ve istişare ile hazırladıkları reel teklifler ve kararlı duruş sonucu 3. dönem toplu sözleşmede kamu görevlileri bütçeden ve milli gelirden enflasyonun çok çok üzerinde bir pay alarak enflasyonu nakavt ettiğini kaydeden Erdoğmuş, “Sosyal kazanımlar rekor seviyeye ulaştı. Kazanımlarımızla sadece toplu sözleşme tarihine değil çalışma hayatına damgamızı vurduk. Genel toplu sözleşmeyle 43, hizmet kolları toplu sözleşmesiyle 170 olmak üzere toplam 213 kazanımla kapsamlı, bol kazanımlı ve kamu görevlilerini mutlu eden bir toplu sözleşme imzaladık. Kamu görevlilerinin zaferiyle sonuçlanan 3. Dönem Toplu sözleşmesiyle, 2016 yılı için yüzde 6+5, kümülatif ise yüzde 11.3, 2017 yılı için yüzde 3+4 kümülatif ise yüzde 7.12 zam alarak enflasyon canavarının başını ezdik. Bu iki yıllık bazda yüzde 19.2 zam demek. Bu zamlardan sonra 2017 yılı Temmuz ayında bekar olan en düşük devlet memurunun maaşı 2 bin 272 TL’ye,  evli ve 0-6 yaş iki çocuğu olan en düşük devlet memurunun maaşı ise 2 bin 596 TL’ye yükselecek. Bekar olan bir memurun ortalama maaşı ise 2 bin 976 TL’ye, evli ve 0-6 yaş arasında iki çocuğu olan bir memurun ortalama maaşı ise 3 bin 110 TL’ye çıkacak. Bu rakamlara kurumsal ödemeler, fiilen çalışma karşılığı ödenen ek ders ücreti, nöbet ücreti ve seyyar görev tazminatı gibi unsurlar dahil değil, söz konusu sosyal ödemelerin eklenmesiyle bu rakamlar daha da büyüyecektir. Emeklilere yönelik özel paragraf açtırdık, kamu görevlileri emeklileri ilk kez toplu sözleşme metnine girdi. Emekli kamu görevlilerinin maaşlarına oransal zam yanında 100 TL ilave artış sağladık. Bu artışla en düşük memur emeklisi aylığına 1 Ocak 2016 itibariyle yüzde 19.1 zam gelecek. Temmuz 2015 tarihi itibariyle 1415 TL olan en düşük kamu görevlisi emekli maaşı Temmuz 2017 tarihinde bin 806 TL’ye yükselecek” diye konuştu. 

Habere Bağlı Fotoğraflar


ANASAYFA | TARİHÇE | YÖNETİM KURULU | TEŞKİLATLARIMIZ | TÜZÜK | ŞUBELERDEN HABERLER | İLETİŞİM | ŞUBE PANELİ | YÖNETİCİ PANELİ

Mebusevleri Mah. İller Sok. No: 13 Tandoğan/ANKARA
Tel : 0 (312) 230 11 39-42 | Fax : 0 (312) 230 11 45
buromemursen@buromemursen.org.tr | www.buromemursen.org.tr

2015 © Büro Memur-Sen Resmi Web Sitesi Her Hakkı Saklıdır.
Analiz Ajans